Klasa 6latków - jak to zacząć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Bastet
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-01, 21:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Bastet » 2014-08-04, 18:51

ms.elephant pisze:
haLayla pisze:Zdecydowanie lepszym opakowaniem jest szkło.


Zgadzam się w 100%. Jednak mimo to zawsze proszę rodziców by dawali dzieciom napoje w butelkach plastikowych, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy gdzieś na wycieczkę. W tym momencie ważniejsze od ekologii jest dla mnie bezpieczeństwo dzieci. Często u maluchów butelka szklana = butelka potrzaskana.


I o to mi własnie chodzi ;> nie chciałabym potłuczonego szkła w plecakach dzieci ;]

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: haLayla » 2014-08-04, 19:17

ms.elephant pisze:
haLayla pisze:Zdecydowanie lepszym opakowaniem jest szkło.


Zgadzam się w 100%. Jednak mimo to zawsze proszę rodziców by dawali dzieciom napoje w butelkach plastikowych, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy gdzieś na wycieczkę. W tym momencie ważniejsze od ekologii jest dla mnie bezpieczeństwo dzieci. Często u maluchów butelka szklana = butelka potrzaskana.


Słusznie. Ale może taki pomysł, by napoje w butelkach szklanych były w klasie pod dozorem wychowawcy by chwycił?
<3

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: ms.elephant » 2014-08-04, 20:01

haLayla pisze:pod dozorem wychowawcy by chwycił?


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: haLayla » 2014-08-05, 14:25

W sensie, że mogą stać na jakiejś półce za plecami nauczyciela a w chwili spożywania posiłków byłoby to przelewane do kubków :wink:
<3

maryniaa
Posty: 36
Rejestracja: 2013-05-01, 22:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: maryniaa » 2014-08-05, 22:50

Również wprowadziłam pewne zasady żywieniowe do klasy ( obecnie będę pracować z klasą 2). Na początku klasy 1 poprosiłam rodziców, o to, by dzieci przynosiły słodycze ( jak już muszą ) tylko w piątki. I o dziwo stosują się, pomimo tego, że w sklepie działa sklepik, w którym dzieciaki mogłyby kupować codziennie słodycze. Jeśli do zasady nie stosuje się jakiś uczeń, od razu reszta klasy zwraca mu uwagę i ja oczywiście wiem o tym od dzieci pierwsza :twisted:, żadnych konsekwencji z tego tytułu dzieciaki nie ponoszą, przecież nie mogę zabronić rodzicom dawania dzieciom tego,na co mają ochotę. Raz się zdarzyło, że uczeń pił coca- colę, ale nie zwróciłam mu nawet uwagi, dzieci same interweniowały, wiedząc jakie mam zdanie na ten temat. Śniadań nie jemy wspólnie, ale po drugiej lekcji zawsze głośno mówię, że wyciągamy śniadania i jemy. Niejadki "spowiadają się" czy już jadły. Nie zmuszam, ale napieram :D Bardzo dużo rozmawiam z dziećmi nt. zdrowego odżywiania, często opowiadam o swoich nawykach żywieniowych, dzieci chwalą się co dobrego i zdrowego dziś mają na śniadanie. Wydaje mi się, że to dużo dało. Wiele też zależało od rodziców, których mam bardzo współpracujących.

Lavender
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-12, 21:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Lavender » 2014-08-06, 12:20

Jej dziewczyny nie szalejcie. Wdać ze sie wrzesień zbliża bo raptem kilka dni mnie nie było i tu tyle do nadrobienia ;-)

Dushka znów jesteś moim guru organizacji i planowania (muzyka)

sniadania ja rodzicom na zebraniu mówiłam ze przerwa śniadaniową jest na drugiej lekcji i prosze zeby w miarę możliwości starali sie o to by posiłki były w miarę możliwości zdrowe tj kanapka, sok, woda, Ew. drożdżówki. Nie upominając potem jak mieli cos innego, wszyscy raczej sie stosowali. U mnie przerwa śniadaniowa to po prostu taka bardziej cicha przerwa, spędzona w ławce lub na dywanie. Jak wszyscy wyciągają kanapki to nawet niejadki sie kuszą na podjedzenie czegoś.

Szkło w szkole to raczej dla mnie nieporozumienie... A zbieranie butelek, ich rozdawanie, otwieranie, przelewanie do kubeczków (a co jak u. nie wypije całości i bedzie chciało dopic na 3,4 przerwie lub świetlicy?) to trochę zachodu. I tak jest tyle rzeczy do ogarnięcia ze z zadania dodatkowe ograniczam do niezbędnego minimum ;-)

Pudełka ikeowe miałam, były ok, tylko po jakimś czasie trzeba wymieniać.

Moje pytanie: jesli szkoła nie rzuca kasa w stylu "niech pani kupuje co chce" a chce np zszywacze, spinacze, pieski, magnesy, pudełka, zapasowe kleje, nożyczki, ołówki, zeszyty. To jak to radzicie zorganizować? Oczywiście cześć kupuje sama, jednak zastanawiam sie jak to rozwiązać z rodzicami. Czy poprosić ich o dowolne wpłaty na jednorazowy fundusz klasowy "na start" czy skarbnika o zakup z klasowego, czy poprosić osoby chętne o sfinansowanie jakichś tam rzeczy?

Gianna
Posty: 1
Rejestracja: 2014-08-06, 12:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Gianna » 2014-08-06, 12:44

Witam
Ja to robie w ten sposób, że proszę skarbnika klasowego o zakup potrzebnych rzeczy z pieniedzy ze składek klasowych.

A mam pytanie jak stoicie z planem wynikowym i rozkładem materiału do klasy 1 na bazie podręcznika menowskiego. Ten cały poradnik dla nauczyciela jest dla mnie wciąż niezrozumiały. Skąd mam wziąć tematy dziennie zajęć i rozkład materiału do każdego dnia, skoro w tym poradniku jest tylko rozkład na cały tydzień. Niestety nawet nie mogę zobaczyć jak wygląda 1 częśc tego podręcznika gdyż plik ten nie otwiera mi się. Kompletnie nie wiem jak zabrać się za pisanie tych planów

Awatar użytkownika
mirtrzy
Posty: 29
Rejestracja: 2014-01-29, 19:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: mirtrzy » 2014-08-06, 15:05

Nasza szkoła też "nie rzuca kasą", ale jakieś podstawowe rzeczy typu zszywacz, taśma czy magnesy to od czasu do czasu dostajemy. Poza tym zazwyczaj zbierane są pieniądze klasowe, z których kupuję wszystko co jest dla dzieci potrzebne na poszczególne zajęcia- np. bibuła, krepa, klej magik lub wikol, duże arkusze bristolu, tektura falista, art.pasmanteryjne itp. Na wszystkie zakupy mam rachunek i dwa razy w roku rozliczam się z rodzicami z finansów. A zbieramy po 20 zł na semestr.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: iluka » 2014-08-06, 15:32

Gianna pisze:Ten cały poradnik dla nauczyciela jest dla mnie wciąż niezrozumiały.
Czego dokładnie nie rozumiesz?
Gianna pisze:Skąd mam wziąć tematy dziennie zajęć i rozkład materiału do każdego dnia,
Ułożysz sobie sama - masz jeszcze mnóstwo czasu :mrgreen:
Gianna pisze:nie mogę zobaczyć jak wygląda 1 częśc tego podręcznika gdyż plik ten nie otwiera mi się
Gianna pisze:nie mogę zobaczyć jak wygląda 1 częśc tego podręcznika gdyż plik ten nie otwiera mi się.
Sprawdzałam przed chwilką. Otwiera się bez problemu.
Może nie masz Acrobata?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-08-06, 18:31

ALe poradnik też w PDF jest, a skoro jest niezrozumiały - to chyba się otwiera?

Lavender
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-12, 21:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Lavender » 2014-08-06, 23:24

Alany wynikowe i rozkład sa obligatoryjne i konieczne dla wszystkich n czy w zależności od szkoły?

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: ms.elephant » 2014-08-07, 00:30

Lavender pisze:Alany wynikowe i rozkład sa obligatoryjne i konieczne dla wszystkich n czy w zależności od szkoły?


Teoretycznie są obowiązkowe dla każdego nauczyciela. W praktyce wszystko zależy od szkoły i dyrekcji. W niektórych szkołach wystarcza gotowiec z wydawnictwa czy też krótka rozpiska wyłącznie dla Ciebie i Twojej orientacji, w innych wymagany jest formalny plan wynikowy lub rozkład materiału do oddania Dyrektorowi lub do biblioteki szkolnej.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-08-07, 07:49

dushka, fajnie, że zamieściłaś tematy edukacji muzycznej. Mam jednak kilka uwag (nie, żeby coś negować, ale ulepszyć):
Przede wszystkim sprawdziłabym, jakich piosenek uczyli się w przedszkolu/zerówce, żeby nie powtarzać.
Za mało jest tataizacji patrząc przez perspektywę podstawy.
Naukę tańca czy też podstawowych kroków osobiście przerzuciłabym do WF. Szkoda czasu.
Zmieniłabym też kolejność wprowadzenia nut w zakresie pentatoniki. Ale to już kwestia wyboru.
Dokonałabym zabiegów kosmetycznych w tematach:
3. Aby zapisać muzykę – nuta i pięciolinia na przykładzie piosenki pt. „W Literkowie”.
19. Rozbudzanie uczuć patriotycznych – piosenka pt. „Nasze polskie ABC”.
22. Znamy połowę gamy! Zagadki muzyczne.
31. Świętujemy Dzień Mamy – piosenka pt. „Kochana Mamo”.
37. Przypominamy sobie poznane piosenki.
Np. Przypominamy sobie poznane piosenki zamieniłabym na: Klasowy Koncert Życzeń - utrwalenie poznanych piosenek.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Elwira19866 » 2014-08-10, 21:15

Witam, dla mnie w dalszym ciągu to czarna magia :/ Może panie mogłyby polecić jakiś rzetelny, dobry przewodnik dla początkującego nauczyciela? I jeszcze odnośnie muzyki, plastyki, techniki- czy mogę iść wg przewodnika z tamtego roku?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-08-11, 07:03

Elwira19866 pisze:dla mnie w dalszym ciągu to czarna magia

A co konkretnie?
Elwira19866 pisze:dobry przewodnik dla początkującego nauczyciela?

Są przewodniki wydawnictw, ale nie do elementarza
Elwira19866 pisze:czy mogę iść wg przewodnika z tamtego roku?

Będzie brak korelacji z elementarzem.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”