Klasa 6latków - jak to zacząć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Basiek70 » 2014-09-16, 23:26

nie przeszkadza mi pasowanie na ucznia w październiku (u nas tuż przed Dniem Edukacji Narodowej)
dzieci występują - klasa śpiewa jedną piosenkę i mówi krótki tekst - każde dziecko linijkę jedną (chyba że nie chce, ale jeszcze się nam takie nie trafiło - po prostu każde wie, ze sobie poradzi)
nauka tego nie jest uciążliwa ani dla dzieci, ani dla nas
ba, dzieci są dumne
rodzice są wzruszeni
miła dla wszystkich uroczystość
no trwa nieco dłużej, bo dużo więcej pierwszaków (jak były 4 pierwsze klasy, była jedna uroczystość, z pamiątkowymi zdjęciami trwała niecałą godzinę; przy 7 będą dwie grupy)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-09-17, 06:16

Jasne
Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę, że dzieci także podczas innych występów dostarczają wzruszeń rodzicom.
W kwestii organizacyjnej - rodzic (jeśli pracuje) ma ten 1 września wolny.
Na ślubowanie bierze kolejny.
Te i inne okoliczności wpływają na nasze spojrzenie na tę kwestię.
Basiek70 pisze:dzieci występują - klasa śpiewa jedną piosenkę i mówi krótki tekst

Różnie to wygląda w różnych szkołach. I myślę, że warto rozważyć każdy na własnym "podwórku". Wyżej dziewczyny pisały, jak to wygląda.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Basiek70 » 2014-09-17, 11:07

linczerka pisze:
Basiek70 pisze:dzieci występują - klasa śpiewa jedną piosenkę i mówi krótki tekst

Różnie to wygląda w różnych szkołach. I myślę, że warto rozważyć każdy na własnym "podwórku". Wyżej dziewczyny pisały, jak to wygląda.


Ależ oczywiście, ze to warte rozwagi. Właśnie dlatego, ze dziewczyny pisały, jak u nich wygląda, napisałam, jak wygląda u nas i że może właśnie dlatego sprawdza się październikowy termin. Jakbym ja miała decydować w tej kwestii, zastanowiłabym się nad rozpoczęciem roku oddzielnie dla pierwszaków z pasowaniem i wręczeniem tarcz szkolnych, organizacyjnie to widzę bardzo fajnie. Ale jestem szeregowcem, w szkole od lat taka tradycja, która na dodatek się sprawdza, więc w myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego, zostaje jak jest.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
NiebieskiKoralik
Posty: 56
Rejestracja: 2014-05-31, 19:14
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: NiebieskiKoralik » 2014-09-17, 14:01

maia3 pisze:piosenek, które śpiewane 20 raz powodują odruch wymiotny (jak fajne by nie były)


Dobrze, że gram na gitarze :) U mnie będzie "Idę do szkoły, a ze mną...", "Bo co może mały człowiek" i przeróbka "Bieszczadzkiego Rajdu". Trzy króciutkie piosenki z gestami :) Na wesoło!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-09-17, 19:20

Wracając do kontrowersyjnych kryteriów oceniania w klasie pierwszej koleżanki zastosowały adekwatne (tak myślę) nazewnictwo. Nie będą to kryteria, ale oczekiwania.
I takie przestawią rodzicom.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Elwira19866 » 2014-09-19, 20:16

Witam, czy któraś z koleżanek opracowała rozkład materiału do zajęć komputerowych? My pracujemy na wsip-ie i cały rozkład do ed. wczesnoszkolnej dyrekcji pasuje, tylko nie komputerowe, bo są ,,za mało skorelowane" z ,,Naszym elementarzem".

kasiael123
Posty: 24
Rejestracja: 2009-05-22, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: kasiael123 » 2014-09-20, 10:50

"Nasz elementarz" nie jest obowiązkowy więc chyba nie musi być ścisłej korelacji komputerowych z tym podręcznikiem. Zresztą, komputerowe idą trochę własnym tokiem, poznawaniem kolejnych funkcji i narzędzi programów a nie wokół kręgów tematycznych.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: iluka » 2014-09-20, 12:11

kasiael123 pisze:"Nasz elementarz" nie jest obowiązkowy
Żaden podręcznik nie jest obowiązkowy.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-20, 12:17

A właśnie - jak używacie podręcznika menowskiego? ja w sumie tylko przy prowadzaniu liter jak na razie, i chyba 2 razy wcześniej ilustrację szkoły wykorzystałam i coś tam jeszcze.

Bastet
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-01, 21:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Bastet » 2014-09-20, 13:39

linczerka pisze:Przyglądam się i sześciolatkom i ich nauczycielom (nie tylko w mojej szkole).
Ślubowanie/pasowanie na ucznia.
Zastanawiam się nad odpowiedzią na pytania:
1. Czy potrzeba dla niektórych dzieciaczków dodatkowego stresu?
2. Czy to musi być aż tak uroczyście?
3. Czy dzieci są uczniami po "pasuję cię na ucznia...", wcześniej nie są?
4. Nie szkoda tak drogocennego czasu na skomasowaną naukę (wiersze, piosenki itp) na pokazanie, co już potrafią? Niektóre sześciolatki mają problem z trzymaniem ołówka.
Robi się próby, dzieci jak dzieci, ręce koleżankom opadają.
Co myślicie?
To, co się słyszy (prezenciki od rodziców, poczęstunek, zapraszanie gości z lokalnego środowiska... potrzebne to?
Pasowanie przez dyrektora od razu 1 września miałby sens? Takie skromne z uroczystym elementem.


W mojej poprzedniej pracy, pasowanie odbywało się w sobotę i było połączone z Dniem Pieczonego Ziemniaka. Rodzice i dzieci w sielskich nastrojach, każdy miał przynieść jakąś potrawę z zieniakiem w składzie. Dzieci nic nie recytowały i nic nie śpiewały. Pasowanie było elementem wspólnej imprezy, na całkowitym luzie. Dzieci dostały pamiątki odznaczenia i tyle ;]
Bardzo mi się to podobało. Ale w szkole w której pracuję teraz nie przeszło by takie "luzackie podejscie". Ma być z pompą i gustownie...więc klepiemy te wiersze i piosenki...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-20, 13:45

A u nas zmiana na szczęście :D będzie w stylu... quizu dla pierwszaków i już. Fajnie!

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Elwira19866 » 2014-09-20, 23:34

kasiael123 pisze:"Nasz elementarz" nie jest obowiązkowy więc chyba nie musi być ścisłej korelacji komputerowych z tym podręcznikiem.


No właśnie musi. W tamtym roku szkolnym mieliśmy kontrolę z kuratorium i takie dostaliśmy zalecenie- że zaj. komputerowe mają być w korelacji z tematyką ed. wczesnoszkolnej. I dlatego tak tego pilnują.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: iluka » 2014-09-21, 09:41

Elwira19866 pisze:W tamtym roku szkolnym mieliśmy kontrolę z kuratorium i takie dostaliśmy zalecenie- że zaj. komputerowe mają być w korelacji z tematyką ed. wczesnoszkolnej. I dlatego tak tego pilnują.
I słusznie. Szkoda, że dopiero po kontroli KO. Cytat z PP 12. Zajęcia komputerowe należy rozumieć dosłownie jako zajęcia z komputerami, prowadzone w korelacji z pozostałymi obszarami edukacji.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Basiek70 » 2014-09-21, 13:54

Elwira19866 pisze:Witam, czy któraś z koleżanek opracowała rozkład materiału do zajęć komputerowych? My pracujemy na wsip-ie i cały rozkład do ed. wczesnoszkolnej dyrekcji pasuje, tylko nie komputerowe, bo są ,,za mało skorelowane" z ,,Naszym elementarzem".


to skoreluj, przecież to proste
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
przypadkowa
Posty: 27
Rejestracja: 2014-09-10, 17:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podlaskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: przypadkowa » 2014-09-21, 16:12

ja myślę, ze pewnych rzeczy nie da sie skorelować- jak np jest BHP i zapoznanie z poszczególnymi elementami zestawu komputerowego to jest to BHP i Zapoznanie z elementami. Ale przecież jak rozpoczynają się zajęcia związane z obsługą programów typu Paint, czy pisanie w edytorze tekstu, to przeciez żaden problem w tym by dać do pokolorowanie czy obróbki w Paincie uczniom obrazek związany z tematyką tygodnia, tak samo z przepisywaniem i edytowaniem tekstów. Jeszcze nawet lepiej, bo sobie uczniowie te treści mimochodem utrwalają.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”