Klasa 6latków - jak to zacząć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Basiek70 » 2014-09-21, 17:19

przypadkowa pisze:jak rozpoczynają się zajęcia związane z obsługą programów typu Paint, czy pisanie w edytorze tekstu, to przeciez żaden problem w tym by dać do pokolorowanie czy obróbki w Paincie uczniom obrazek związany z tematyką tygodnia, tak samo z przepisywaniem i edytowaniem tekstów. Jeszcze nawet lepiej, bo sobie uczniowie te treści mimochodem utrwalają.


no właśnie :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

kasiael123
Posty: 24
Rejestracja: 2009-05-22, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: kasiael123 » 2014-09-21, 17:29

Popieram :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-09-21, 18:45

przypadkowa pisze: zapoznanie z poszczególnymi elementami zestawu komputerowego to jest to BHP

edukacja matematyczna - klasyfikacja przedmiotów/elementów zbioru wg określonego kryterium
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-21, 18:55

Teoretycznie macie rację z tym bhp, w praktyce - DLA MNIE jest to już szukanie korelacji na siłę, głupota systemowa :/

Pytanie mam - takie bardzo wprzód wybiegające - jeśli dziecko nie opanuje w 1 klasie (jako 6latek) czytania, pisania, nie będzie znało liter - puścicie do 2 klasy czy nie?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-09-21, 19:06

Dushka, to jeszcze nie wiesz, że wszystko się da?
dushka pisze:puścicie do 2 klasy czy nie

Po to właśnie zniknęły zapisy pod klasą pierwszą (jakie umiejętności powinien posiadać), żeby wydłużyć czas nauki. Może to opanować w klasie drugiej albo trzeciej.
Byleby w klasie trzeciej wyszedł z odpowiednim bagażem wiedzy. Albo i nie wyjdzie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-21, 19:57

Linczerko, ale moment. BEZ umiejętności czytania i pisania nie poradzi sobie w 2 klasie. Zwyczajnie nie. Mam wrażenie, że nie ma zapisu zakazującego pozostawienie dziecka w 1 klasie?

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Elwira19866 » 2014-09-21, 20:29

Ja mam takie samo zdanie. Bo kto będzie siedział i tłukł z nim literki i cyferki w klasie II, albo III ?
A teraz mam pytanie- pewni dla niektórych banalne, a dla mnie nie. Chodzi o naukę pisania małej literki a. Jak mnie uczyli, to pisało się ją bez odrywania ręki. Zaczynało się od kropki, kółeczko w lewo aż do kropki i laseczka na dół. Tymczasem w wielu książkach, ćwiczeniach jest, że najpierw kółko, później odrywam rękę i laseczka. Podobne wątpliwości mam z cyfrą 9. Czekam na wasze rady :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-21, 20:33

Mnie uczono jak Ciebie, ale uczę z odrywaniem ręki. Mam wrażenie, że bez odrywania to wyższa szkoła jazdy, nie dla tych dzieci ;)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-09-21, 20:36

dushka pisze:BEZ umiejętności czytania i pisania nie poradzi sobie w 2 klasie.

Tyle to i ja wiem.
dushka pisze:nie ma zapisu zakazującego pozostawienie dziecka w 1 klasie

Na razie się nie spotkałam. Do czerwca daleko.
Elwira19866 pisze: Bo kto będzie siedział i tłukł z nim literki i cyferki w klasie II, albo III ?

Nauczyciel w ramach indywidualizacji :D
Nie wywołujcie wilka z lasu
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-09-21, 20:43

dushka pisze:uczę z odrywaniem ręki

zemści się za jakiś czas w różnej postaci
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: ms.elephant » 2014-09-21, 21:11

Elwira19866 pisze: Bo kto będzie siedział i tłukł z nim literki i cyferki w klasie II, albo III ?


Uważam, że nieznajomość liter w klasie II, nie mówiąc o klasie III to nieporozumienie. Tzn. rozumiem, że na początku klasy II dzieci mogą jakieś pojedyncze jeszcze mylić, ale ogólna znajomość musi być.

Sama miałam sytuację, gdy z różnych powodów, musiałam przepuścić do klasy II ucznia, który rozpoznawał kilka liter jedynie. Dwóch nauczycieli siedziało z nim na dodatkowych, indywidualnych zajęciach. Niestety. To już nie to samo. Lekcje z całą klasą były w większości stracone, a przynajmniej mało przydatne.

Poza tym jaka jest szansa, aby uczeń, który dopiero w klasie III przyswoił sobie litery nadrobił wszystkie umiejętności przewidziane PP. Kiedy będzie miał czas na naukę pisania z słuchu, samodzielnego zapisywania wypowiedzi pisemnych - list, ogłoszenie, czytania ze zrozumieniem, itp.?? No chyba, że jest bardzo zdolny, a nieumiejętność liter w klasie I wynikała jedynie z różnych "dziwnych" sytuacji. Jeśli powodem był niski poziom intelektualny - nie ma szans.

Awatar użytkownika
mirtrzy
Posty: 29
Rejestracja: 2014-01-29, 19:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: mirtrzy » 2014-09-21, 21:12

linczerka pisze:
dushka pisze:uczę z odrywaniem ręki

zemści się za jakiś czas w różnej postaci


Tak z ciekawości zapytam- jak się może zemścić?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-21, 21:13

Nie wierzę w te "dziwne" sytuacje. Cały rok by się musiały zdarzać :D
Zwyczajnie - nie umiesz, nie zdajesz. Tu naprawdę nie ma nad czym deliberować, to są umiejętności KLUCZOWE.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: ms.elephant » 2014-09-21, 21:21

Elwira19866 pisze:ak mnie uczyli, to pisało się ją bez odrywania ręki. Zaczynało się od kropki, kółeczko w lewo aż do kropki i laseczka na dół. Tymczasem w wielu książkach, ćwiczeniach jest, że najpierw kółko, później odrywam rękę i laseczka. Podobne wątpliwości mam z cyfrą 9.


I nadal się tak uczy. Taka jest metodyka nauczania liter. Po co? A no po to, aby w przyszłości pisać szybciej i sprawniej.
Chyba źle interpretujesz kropeczki :) Uczysz pisania litery, a nie uczysz kropeczek, które umiejscowione są różnie, zależnie od wydawnictwa. Zauważ, że zazwyczaj pierwsza kropeczka jest nieco po prawej stronie. Jedziesz nieco do góry, potem w lewo by narysować kółeczko. Wracając mijasz tę kropeczkę - zamykając tym samym kółko - i jedziesz nieco do góry by rozpocząć pisanie laseczki. Wcale nie musisz odrywać ręki. Chodzi o to, aby nauczyć dzieci jak najbardziej naturalnego zapisywania liter. Podobnie sprawa przedstawia się z "9".

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-21, 21:25

9 mi się tak jakoś naturalnie wydaje, ale a... wcale.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”