Klasa 6latków - jak to zacząć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-09-21, 21:25

mirtrzy pisze:Tak z ciekawości zapytam- jak się może zemścić?

osłabiona płynność pisania
napięcie mięśni
wolniejsze tempo pisania
problemy w łączeniu liter - zazwyczaj jest to dostawianie liter, a nie łączenie
litery bywają "kanciaste", zniekształcone, nie zachowują właściwego kształtu
To wychodzi podczas pisania całych zdań.
Nie mówię, że wszystkim dzieciom.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Melizabeth » 2014-09-21, 21:29

Elwira19866 pisze: w wielu książkach, ćwiczeniach jest, że najpierw kółko, później odrywam rękę i laseczka. Podobne wątpliwości mam z cyfrą 9.


A to się da z odrywaniem ręki? ;) Jak dla mnie, wygodniej jest napisać 9 za jednym zamachem, podobnie z małym a.

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Elwira19866 » 2014-09-22, 22:14

A to się da z odrywaniem ręki? ;) Jak dla mnie, wygodniej jest napisać 9 za jednym zamachem, podobnie z małym a.[/quote]

No jasne :) najpierw kółeczko, później bardzo długaaaa laseczka :D
Co do małej literki a- uczą na 2 sposoby. Pewnie lepszy jest ten bez odrywania ręki, ale dla dzieci, które przychodzą do szkoły coraz słabsze manualnie, lepszy jest ten z odrywaniem.

Bastet
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-01, 21:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Bastet » 2014-09-23, 16:16

Hej dziewczyny,
posiadacie może Diagnoze wstępną dla klasy pierwszej? Np. ze strony WSiP. Ja nie mam pełnego dostępu ;/ i nie mogę pobrać.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Basiek70 » 2014-09-23, 22:38

macie
maila podaj
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
kingadaw
Posty: 17
Rejestracja: 2008-10-26, 23:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: kingadaw » 2014-09-23, 23:27

Ja mam ten sam problem z literą małą a i zauważyłam że nie ma tu jednolicie jeśli chodzi o Elementarz i ćwiczenia (Didasko). W Elem. wygląda jak z odrywaniem (i zauważyłam że dzieciom łatwiej się pisze w ten sposób) a w ćwiczeniach to wręcz c z laseczką

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-24, 17:03

No łatwiej się pisze z odrywaniem, bo ręce bardzo niewprawione :/


izka8885
Posty: 10
Rejestracja: 2009-12-13, 14:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: izka8885 » 2014-09-24, 21:31

Dziewczyny mam pytanie z innej beczki, czy otrzymałyście może dotacje na pomoce dydaktyczne dla 1 klasy? My składamy właśnie wniosek i tak się zastanawiam czy to jest realne?

aisak27
Posty: 2
Rejestracja: 2014-09-28, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

6-latki nauka liter

Postautor: aisak27 » 2014-09-28, 13:29

Dziewczyny od września rozpoczęłam pracę w klasie 1 z sześciolatkami. Robię staż i moja opiekunka stażu zabroniła mi nauki liter i cyfr jak narazie. Strasznie się denerwuję, że nie zdążę z materiałem. A czy wy już uczycie liter itd?? Pozdrawiam

morelka78
Posty: 46
Rejestracja: 2014-08-22, 19:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: morelka78 » 2014-09-28, 18:13

Wprowadziłam trzy literki. Nie widzę sensu czekania. Dzieci piszą bardzo różnie, ale ogólnie nie jest tak tragicznie. Dwie osoby mają problem z głoskowaniem. Są dzieci, które po 2 godz. pracy już nie chcą ani pisać, ani bawić się, ani śpiewać, malować. Straaasznie się męczą w szkole i strasznie mi ich szkoda. Dwoję się i troję, żeby jakoś im uatrakcyjnić zajęcia. Ehhh, nie wiem jak wy,ale czasami wracam do domu wypompowana :(

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-28, 22:23

Aisak, w głowie mi się to nie mieści. KIEDY niby masz litery wprowadzać? minął już miesiąc! wprowadziłam A, L, O i już widzę, że... jest ciężko. Następna litera - M - dopiero w środę, i niestety czas będzie nas gonił - wypadają po 2-3 litery tygodniowo! Jak pisze Morelka - dzieci piszą bardzo różnie, zdecydowanie trudniej idzie czytanie :/ u jednej dziewczynki podejrzewam uu lekkie :/ patrząc na całość jej problemów.
Z głoskowaniem ma problem 6 osób.
Matematycznie - jutro wchodzi cyfra i liczba 3, do połowy października jeszcze 4 i 5, celowo sobie tak ułożyłam, bo jednak przeliczać dzieci potrafią do 5, a chcę, by nabrały sprawności matematycznej, nauczyły się rozwiązywania zadań tekstowych, opanowały jakieś takie... myślenie matematyczne.

justine55
Posty: 22
Rejestracja: 2014-08-21, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: justine55 » 2014-09-29, 13:59

a możecie zdradzić w jaki sposób wprowadzacie litery? chodzi mi dokładnie o to, czy "idziecie" elementarzem men czy według wydawnictwa? nie wiem jak to pogodzić, bo chcąc wprowadzać tak jak jest w podręczniku men, to wtedy muszę przeskakiwać nawet kilkanaście stron w ćwiczeniach (elementarz XXIw) a i tak większość zadań nie mogą w nich zrobić bo nie znają np literki i czy e. Jak to ugryźć? macie jakiś sposób na to? Myślałam żeby realizować materiał tak jak proponuje wydawnictwo, wypada wtedy jedna literka na tydzień, myślałam tak jak dushka żeby wprowadzać 2-3 w tygodniu ale dzieci mają takie braki z przedszkola że stwierdziłam że to dla nich zbyt wiele i wolę pracować przez cały tydzień nad jedną literą + sylaby, głoskowanie

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: ms.elephant » 2014-09-29, 18:14

justine55 pisze:czy "idziecie" elementarzem men czy według wydawnictwa? nie wiem jak to pogodzić, bo chcąc wprowadzać tak jak jest w podręczniku men, to wtedy muszę przeskakiwać nawet kilkanaście stron w ćwiczeniach (elementarz XXIw) a i tak większość zadań nie mogą w nich zrobić bo nie znają np literki i czy e. Jak to ugryźć?


Dlatego tak ważny był odpowiedni wybór materiałów ćwiczeniowych, a nie słuchanie przedstawicieli, którzy często "wciskali" ćwiczenia, których wydawnictwa mają w nadmiarze. Najlepiej było wg mnie zdecydować się jednak na takie wydawnictwo, które choć trochę skorelowało swoje ćwiczenia z Elementarzem MEN (choćby w kwestii kolejności wprowadzanych liter).

Wydaje mi się, że w tej sytuacji łatwiej Ci będzie skakać po Elementarzu, a iść zgodnie z Ćwiczeniami. Wszak to jednak na nich opiera się większość zadań pisemnych. Musiałabyś jednak koniecznie przygotowywać dodatkowe teksty do czytania (z tych wprowadzonych liter), bo wiadomo, że czytanie z Elementarza by w tej chwili w wielu miejscach odpadało.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-09-29, 19:47

Moment, moment :D jakie czytanie z elementarzem? :D ;)

Wszak tam tekstów jak na lekarstwo. Ale zgadzam się - dopasuj się do Ćwiczeń.

A nie oddawałaś planu wynikowego??? jak tam masz zapisane wprowadzanie liter?

Ja idę wg menowskiego, bo ćwiczenia mam skorelowane, ALE uważam, że menowski podręcznik fatalnie wprowadził kolejność. Niemalże wszędzie gdzie oglądam L jest wprowadzana dość późno, a tu jako druga litera - a wielkie L jest trudne do zapisania dla dzieci.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”