Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
but_w_butonierce
Posty: 36
Rejestracja: 2013-09-12, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: but_w_butonierce » 2014-10-04, 17:36

Od września tego roku dostałam pół etatu w świetlicy szkolnej. Jestem z wykształcenia polonistką, więc od razu zaznaczam, że nie jestem specjalistką w pracy z dziećmi młodszymi. W styczniu tego roku zaczęłam jednak studia podyplomowe z zakresu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, więc staram się wykorzystywać wiedzę tam zdobytą, żeby wprowadzać to w pracy z dziećmi.
Świetlica jest jednocześnie stołówką, więc stoły ułożone są w dwa rzędy i inaczej być nie może. Ściany są mdłożółtawe, mamy trzy duże tablice korkowe na gazetki i z tyłu szafki. Szafki nie mogą być kolorowe, "bo to nie jest przedszkole". Koleżanki chciały ściany ozdobić postaciami z baśni, ale "to nie jest przedszkole". Nie mamy materiałów za dużo, więc znalazłam sponsorów. We wniosku wpisałam dywan, ale okazało się, że "w świetlicy nie może być dywanu". Wszystkie cytaty za panią dyrektor.
Oglądam zdjęcia innych świetlic i chce mi się płakać, jakie mogą być ładne. Dywanu mieć nie mogę, więc dzieci na gołej podłodze siedzą, kiedy im czytam.
Czy naprawdę dywan jest zabroniony? Czemu więc w innych świetlicach widzę, czemu w klasach I-III są?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: iluka » 2014-10-04, 18:03

but_w_butonierce pisze:Czemu więc w innych świetlicach widzę
Bo nie są stołówkami!
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
but_w_butonierce
Posty: 36
Rejestracja: 2013-09-12, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: but_w_butonierce » 2014-10-04, 18:44

iluka pisze:
but_w_butonierce pisze:Czemu więc w innych świetlicach widzę
Bo nie są stołówkami!

Czyli nawet w tej części niestołówkowej dywanu być nie może? (Część jest niestety nieoddzielona niczym konkretnym, poza zasłonką ewentualną)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: linczerka » 2014-10-04, 18:56

but_w_butonierce pisze:dzieci na gołej podłodze siedzą, kiedy im czytam

Sprawę załatwią podusie tzw. jaśki i duży karton, do których po zajęciach można je układać.
but_w_butonierce pisze:Świetlica jest jednocześnie stołówką

Sprawdź podział godzin, wyszukaj wolne, ciekawe pomieszczenia (np. sala gimnastyczna i zabawy z chustą Klanza czy jakieś zajęcia ruchowe), może czytelnia i oglądanie od czasu do czasu bajek? A sala z tablicą interaktywną czy pracownia komputerowa nie mogą być raz na jakiś czas udostępnione? A macie plac zabaw?
Na drzwiach świetlicy kleisz kartkę, gdzie jesteście w danej chwili i po sprawie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: linczerka » 2014-10-04, 18:57

Podaj na pw maila
Pomoc Ci prześlę :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
but_w_butonierce
Posty: 36
Rejestracja: 2013-09-12, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: but_w_butonierce » 2014-10-04, 19:05

O tak, korzystamy ze świeżego powietrza póki ciepło, sala gimnastyczna wolna jest tylko, kiedy nauczyciele wychodzą na dwór czy boisko, więc skończy się za niedługo. Bajek mamy raczej nie puszczać, więc odpada (a i z tym jest problem, bo sale są zajęte). Poduszek mieć nie mogę, bo nie. Kartony odpadają, bo nie.
Mnie aż smuci wygląd tej świetlicy... Ostatnio nawet się nie spodobały prace dzieci (moim zdaniem piękne!), bo to bohomazy :roll:

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: linczerka » 2014-10-04, 19:19

Chore to i tyle!
A co na to rodzice?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
but_w_butonierce
Posty: 36
Rejestracja: 2013-09-12, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: but_w_butonierce » 2014-10-04, 20:08

Pracuję dopiero miesiąc, na razie słyszałam tylko pozytywne opinie, że dzieci lubią chodzić na świetlicę, że widzą, jak pracujemy, podobają się im nasze pomysły. Tylko dyrekcja jakaś taka niezadowolona.
Staramy się jak możemy, ale czasami podcinane są nam skrzydła.

Kinga1986
Posty: 12
Rejestracja: 2013-09-03, 15:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: Kinga1986 » 2014-10-05, 20:51

Bardzo nieciekawa sytuacja. Jestem w podobnej sytuacji świetlica + stołówka. Na szczęście dyrektor jest całkiem rozsądną kobietą, i mimo małego pomieszczenia mogę w nim robić wiele.
Na twoim miejscu porozmawiałabym z radą rodziców. Możesz poprosić by ci poprosili dyrektor o odpowiednie doposażenie sali np. w dywan, zabawki, książki itd.

A to jest kilka rzeczy, które wprowadziłam i działają u mnie:
W miejscu gdzie nie ma stołów i nie istnieje ryzyko zalania miejsca obiadem, można położyć maty lub koce dla dzieci - łatwo można zwinąć i schować. Ja swoim dzieciom czytam, o ile da się, bajki - wtedy one leżą i odpoczywają. Fajna alternatywa zamiast filmów i bajek dla dzieciaków.
Jeśli zaś chodzi o fundusze, możesz wprowadzić składkę świetlicową w wysokości kilku złotych za jedno dziecko - u mnie sprawdza się i rodzice płacą. Dzięki temu mam na rzeczy plastyczne i jakieś zabawki nowe.
A czy masz ułożony plan dnia? Może by ci pomógł w planowaniu zabaw?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: linczerka » 2014-10-05, 21:16

Kinga1986 pisze:możesz wprowadzić składkę świetlicową w wysokości kilku złotych za jedno dziecko

Nie bardzo. Świetlica jest za darmo.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Kinga1986
Posty: 12
Rejestracja: 2013-09-03, 15:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: Kinga1986 » 2014-10-05, 21:56

Sądzę, że możesz. Świetlica oczywiście, że jest za darmo. A jednak za książki rodzice płacą, i tak samo mogą zrobić zrzutkę na świetlicę. Nie muszą to być kwoty 10 zł, wystarczy 3 czy 4 zł/miesięcznie by coś kupić. Sprawę pierw należy przedstawić radzie pedagogicznej lub bezpośrednio kierownikowi świetlicy lub dyrektorowi.
Jeśli w twojej szkole jest rada rodziców, możesz z nimi przedyskutować kwestię składki. Wyjaśnić, że kwota zebrana jest na art. plastyczne itd., stworzysz specjalny zeszyt z przypływami i rozchodami (rachunki, faktury) do którego każdy będzie miał wgląd.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: malgala » 2014-10-05, 23:06

Nie może.
Może natomiast porozmawiać z rodzicami. Może ktoś ma możliwość zdobycia gdzieś kartonów, bibuły lub czegoś, co może się przydać.
Rodzice w różnych miejscach pracują. Czasami w takich, gdzie te materiały traktowane są jako odpady.
No i można porozmawiać z radą rodziców. RR może coś z własnych funduszy zakupić.

Awatar użytkownika
but_w_butonierce
Posty: 36
Rejestracja: 2013-09-12, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: but_w_butonierce » 2014-10-08, 20:29

O, nie, pieniądze odpadają.
Chciałyśmy prosić rodziców o stworzenie teczek z materiałami (takie jak są w klasach młodszych czy przedszkolach), ale nawet na to nam nie pozwolono, bo świetlica jest darmowa.
RR odpada. Nie ma pieniędzy, bo mnóstwo poszło na inne cele.
Jak mówiłam, znalazłam sponsora, ale prawie nic nie mogę we wniosku wpisać, bo dyrektor się nie zgadza.

korner
Posty: 6
Rejestracja: 2015-03-20, 15:55
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: korner » 2015-05-05, 16:03

Rzeczywiście z tego co się orientuję to dywanu raczej nie może być, ale są za to inne sposoby, by urozmaicić przestrzeń szkolną,a które nie są zabronione;> Jedna z takich propozycji jest ciekawa ozdoba, ale może być coś bardziej praktycznego. Przeglądając internet znalazłam coś takiego:reklama Maja tu bardzo fajne lampy designerskie. Nie kosztują dużo, a sprawiają, że szkolne pomieszczenia wyglądają wprost zachwycająco...

To 3 reklama. Dostałeś ostrzeżenie!

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy szkolnej

Postautor: ms.elephant » 2015-05-05, 16:32

Tak, na pewno designerskie lampy to jest co, czego każda szkoła najbardziej potrzebuje. Na pewno pomogą one w pracy nauczycielom i zapewnią ciekawe zajęcia dzieciom. Na pewno znajdzie się wielu chętnych do zasponsorowania takich lamp w cenie około 300 zł za jedną :) Jesteś chętny?????? Chętnie skorzystam. :/
Do ciekawego zagospodarowania przestrzeni przydadzą się także kanapy, fotele, może kominek? Będzie ładnie i przytulnie.

Sorki, ale mnie poniosło :/


Wróć do „Świetlica”