Klasa 6latków - jak to zacząć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-10-05, 20:40

Ile macie liter wprowadzonych?
Jak wygląda nauka czytania?

kasiael123
Posty: 24
Rejestracja: 2009-05-22, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: kasiael123 » 2014-10-06, 19:10

Ja mam wprowadzone A, L, O, M. Czytanie metodą sylabową.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-10-06, 19:33

Sylabowo też, chyba, że dziecko kompletnie nie jest w stanie tego ogarnąć (a mam takich... kilkoro :/ ). Bardziej chodzi mi o to, jak wygląda nauka czytania na lekcji, nie metoda. Jak to robicie?

Bastet
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-01, 21:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Bastet » 2014-10-09, 16:47

Hej,
mam problem wychowawczy z moimi chłopcami. Jak wypracować z nimi chęć współpracy ze sobą? Mają takie napady, że jeden drugiego nie lubi a ja bym chciała nauczyć ich pracować ze sobą mimo, że jakoś specjalnie za sobą nie przepadają. W życiu będzie różnie i różnych ludzi na swojej drodze spotkają.

Macie jakieś pomysły na zajęcia z nimi?

Jakie systemy kar i nagród stosujecie dla tych takich najbardziej męczących ancymonków. Mam taką przemądrzałą i bezczelną gadułę. Chłop jak dąb a jak mu się czegoś zabroni to foch i staje w rogu sali, albo jak np oceniam chłopców za dobre zachowanie to mówi, że to są głupie naklejki i że tak takiej nie chciał, albo że rodzice mu takie kupią. Chcę jakoś do niego dotrzeć i pomóc nam obojgu. Jakie porady? ;D

kasiael123
Posty: 24
Rejestracja: 2009-05-22, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: kasiael123 » 2014-10-09, 18:11

Jeśli chodzi o naukę czytania u mnie to wygląda mniej więcej tak: poznajemy literkę, np. T. Przyczepiam ją do tablicy i dokładam do niej kolejno samogłoski po prawej a potem po lewej stronie. Za każdym razem dzieci głośno odczytują sylaby, potem przyczepiam do tablicy kilka tych sylab z narysowanym pod spodem zielonym łukiem i na wyrywki czytamy te sylaby (unikają głoskowania) potem przysuwam te sylaby do siebie, by powstały wyrazy i idąc za śladem sylabowych łuków dzieci czytają sylabami te wyrazy. Potem elementarz: liczymy wyrazy w zdaniach, czytamy na wyrywki wyrazy, np. pierwszy, czwarty, drugi... itd. Potem patrzymy co jest na końcu danego zdania, mówią jak należy przeczytać i wtedy dopiero czytają całe zdanie. Zagmatwałam chyba. :shock:
Na początku roku zaczęłam od samogłosek: codziennie wypisywałam im na tablicy bocznej na czerwono samogłoski, dzieci mówią że to są moje przyjaciółki :) wiedzą, że w sylabie może być tylko jedna, że zabiera ze sobą do łódki spółgłoski, które nie umieją same w łódkach pływać i takie tam bzdety.... grunt, że wiedzą, co to samogłoski, wiedzą że tworzą sylaby i że sylaba to niekoniecznie tylko dwie litery :mrgreen: Do zeszytu wklejają sylaby z daną poznaną liteką i ćwiczą czytanie na lekcji i w domu. Na razie i tak większość uczy się zdań z elementarza na pamięć ale to z czasem minie...

kasiael123
Posty: 24
Rejestracja: 2009-05-22, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: kasiael123 » 2014-10-09, 18:14

Jeszcze mogę powiedzieć, ze rewelacyjnym pomysłem jest wykorzystanie do nauki pisania tabliczek suchościeralnych, ja mam takie z zerówki z Tropicieli i się świetnie sprawdzają: dzieci do woli próbują pisania liter, palcem ścierają, a potem jeszcze po nauce liter coś tam sobie mogą narysować i się koledze pochwalić. Świetna rzecz.

Awatar użytkownika
przypadkowa
Posty: 27
Rejestracja: 2014-09-10, 17:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podlaskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: przypadkowa » 2014-10-10, 17:12

a jak się nie ma tablic to wystarczy zwykła "koszulka broszurowa"- taka sztywna, bez tych dziurek do segregatora, mam nadzieję, ze wiecie o co mi chodzi ;) i mazaki suchościeralne+ chusteczka higieniczna. My sobie tak piszemy te litery na początku wprowadzania pisanych

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-10-10, 17:16

ja jestem zwolenniczką pisania na kalce technicznej (papier pergaminowy). Najpierw po wzorze, później bez.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Monika260
Posty: 23
Rejestracja: 2013-09-05, 12:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Monika260 » 2014-10-10, 20:01

Podpowiedzcie mi, w której ustawie znajdę informacje o możliwości cofnięcia sześciolatka z I klasy do zerówki?
Wiem, że to nawet gdzieś na forum chyba było, ale nigdzie nie mogę znaleźć..

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: malgala » 2014-10-10, 20:29

USO

Art. 16. ust. 3. Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, dyrektor szkoły podstawowej, do której zostało przyjęte dziecko, na wniosek rodziców, odracza spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego.

ust. 4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć lub już rozpoczęło spełnianie obowiązku szkolnego.

ust. 4c. Dziecko, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego zgodnie z ust. 3, kontynuuje przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego, a dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone, z których jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, także w ośrodku umożliwiającym dzieciom i młodzieży, o których mowa w ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Monika260
Posty: 23
Rejestracja: 2013-09-05, 12:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Monika260 » 2014-10-10, 20:44

Dziękuję bardzo.

Czyli z tego wynika, że to na wniosek rodzica można cofnąć.

Tylko, że mam wrażenie, że wcześniej czytałam jakieś inne rozporządzenie/ustawę, które konkretniej określało takie postępowanie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-10-10, 20:57

Ustawa z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2014 r. poz. 642). Weszła w życie 4 czerwca.

Wniosek o powrót dziecka do przedszkola można złożyć do 31 grudnia. Dziecku odroczonemu trzeba będzie zapewnić miejsce w placówce i nie musi to być przedszkole (oddział przedszkolny), do którego wcześniej dziecko uczęszczało.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-10-14, 05:48

Pomoce do ściągnięcia - kl. I-III. Trzeba tylko zaakceptować regulamin
http://umysly.edukacyjni.pl/pl/materialy_dydaktyczne
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

morelka78
Posty: 46
Rejestracja: 2014-08-22, 19:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: morelka78 » 2014-10-15, 18:14

Dziewczyny, jak wygląda u was odrabianie prac domowych przez dzieci? Dużo zadajecie, czy w ogóle mają pracę domową. Monitorujecie ?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-10-15, 20:07

Zadaję. Dzieci mają bardzo niskie tempo pracy, gdybym nie zadawała, to nie wiem, co by opanowały :/ Czy dużo... różnie. Na te 4 dni teraz mieli 3 zadania matematyczne + do pisania stronę. Regularnie zadane do domu mają czytanie. W piątek zadałam 2 wierszyki na pamięć z cyklu Brzechwy ZOO - sami mogli wybrać, jutro termin. Mam pieczątkę z napisem W DOMU i tym im zaznaczam - niestety, nawet rysowanie symbolu domku było problemem dla dzieci :(
Dzisiaj zadałam 2 linijki e, E w ćwiczeniach i takie zadanie jeszcze, w którym mają popatrzeć na 6 napisanych słów (każde innego koloru) i w tabeli takie same odnaleźć i tak samo pokolorować.
Jak piszę, u nas rozbija się wszystko o BARDZO wolne tempo pracy. Łącznie z tym, że wszelkie informacje do zeszytu informacji sama muszę wklejać, bo zanim oni znajdą zeszyt, otworzą na odpowiedniej stronie, wkleją... to mija kwadrans. Serio. To samo zresztą z wycinankami do "Mojego elementarza" z Didasko - wycięcie kilku elementów i wklejenie zabiera całą lekcję. Efekt taki, że dzisiaj zaczęłam sama wycinać i jutro takie dostaną gotowce, tylko dobrać podpisy i wkleić - i to tez nie wszystkie. No cóż, urok 6latków ;)

------------------------------
Jakie litery macie wprowadzone? U nas A L O M T I E, jutro K.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”