Zaczynam pracę w środku roku - co będzie mi potrzebne?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Thunder
Posty: 2
Rejestracja: 2014-12-18, 09:26
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Zaczynam pracę w środku roku - co będzie mi potrzebne?

Postautor: Thunder » 2014-12-18, 09:37

Dzień dobry Państwu,

od stycznia zaczynam pracę w szkole (to moja pierwsza praca) jako nauczyciel na zastępstwo. Szkoła jednak nie kwapi się by przekazać mi jakiekolwiek dokładniejsze informacje; jutro jest ostatni dzień zajęć dydaktycznych a ja nadal nie mam przekazanych materiałów poprzedniego nauczyciela, PSO (który chyba powinnam dostać), program, plan pracy (rozpiskę tematów), nie wspominając o podręcznikach czy planie zajęć. Prosiłam o to wszystko w sekretariacie, jednak sekretarka na wszystko odpowiada "nie wiem, zadzwonię do poprzedniego nauczyciela".
Proszę o informację co sama będę musiała przygotować jeśli idzie o papierki - PSO zostaje po poprzedniku? Program też? Nie rozpoczynam stażu (ze względu na środek roku szkolnego) także opiekuna również pewnie nie dostanę. Dodam, że przejmuję również wychowawstwo.

Z góry dziękuję za wszelakie porady i informacje i życzę Wesołych Świąt!

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zaczynam pracę w środku roku - co będzie mi potrzebne?

Postautor: Kamila86 » 2014-12-18, 21:49

Thunder pisze:ja nadal nie mam przekazanych materiałów poprzedniego nauczyciela, PSO (który chyba powinnam dostać), program, plan pracy (rozpiskę tematów), nie wspominając o podręcznikach


To wszystko o czym piszesz to przygotowuje osobiście nauczyciel (no może poza programem nauczania, który znajdziesz na stronie wydawnictwa, pso takie ogólne w sumie też znajdziesz, ale szczegółowe trzeba samemu), więc ten nauczyciel nie ma obowiązku ci tego przekazywać, bo dlaczego masz się trochę nie pomęczyć przygotowując to sama, ale oczywiście z uprzejmości mógłby, o ile w ogóle to ma. Ja np planu pracy nie piszę. Musisz się zorientować na czym skończyli i co masz do przerobienia, telefon do nauczyciela. Oceniaj po swojemu, przecież nie musisz iść śladami tamtego nauczyciela. Podręczników możesz nie dostać, być może będziesz musiała sobie kupić, bo jeśli nauczyciel jest trochę wredny to ci ich nie przekaże, bo to są jego pomoce i nie ma obowiązku ci ich przekazywać. Moja koleżanka była na zastępstwie na rok, nauczycielka, która poszła na urlop nie przekazała jej żadnych podręczników, bo ponoć nie chciała żeby jej ktoś zniszczył, zużył czy co.

Thunder
Posty: 2
Rejestracja: 2014-12-18, 09:26
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Zaczynam pracę w środku roku - co będzie mi potrzebne?

Postautor: Thunder » 2014-12-19, 11:42

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zaczynam pracę w środku roku - co będzie mi potrzebne?

Postautor: koma » 2014-12-21, 19:43

Kamila...powoli..:wink:

Thunder, czy będziesz jedyną nauczycielką tego przedmiotu w szkole??

Jeżeli Twoja poprzedniczka ma olej w głowie, to skontaktuje się z Tobą, aby przekazać Ci konieczne informacje.
Musisz dowiedzieć się, jaki program realizuje i ile już zrealizowała.
Powinna dać Ci plan wychowawczy klasy, w której będziesz miała wychowawstwo.
Poproś o PSO, bo to nie jest indywidualna sprawa każdego nauczyciela i nie jest prawdą, że możesz "oceniać po swojemu" - kryteria z przedmiotu muszą uwzględniać założenia WSO. Znajdziesz je w statucie szkoły, który jest do wglądu dla wszystkich zainteresowanych. Statut może znajdziesz na stronie www szkoły lub poproś o niego dyrektora.
Podręczniki mamy prywatne, zatem...;)
Plan lekscji sobie spiszesz, bo na pewno wisi w pokoju nauczycielskim.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”