Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Ulla
Posty: 91
Rejestracja: 2014-11-01, 23:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: Ulla » 2015-01-02, 20:11

Czy ktoś zna metodykę wprowadzania gry na dzwonkach chromatycznych dla pierwszaków?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: linczerka » 2015-01-02, 20:16

Wpisz w Google: Pan Pałeczka gra na dzwonkach
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Ulla
Posty: 91
Rejestracja: 2014-11-01, 23:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: Ulla » 2015-01-02, 20:35

Inczerko, znam Pana Pałeczkę , a czy oprócz tej pozycji jest jeszcze coś, co warto zobaczyć?

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: ms.elephant » 2015-01-02, 20:41

Osobiście oswajam dzieci z dzwonkami równocześnie z wprowadzaniem poszczególnych nut. Zaczynam od nuty sol - g, dzieci szukają jej na dzwonkach a następnie grają w rytmie ósemek lub ćwierćnut, uderzają w tę blaszkę przy okazji różnych zabaw. Następnie jest nuta mi - e i w tym momencie możemy zagrać krótkie melodyjki złożone z tych dwóch nut, itd. itd. itd.

Przy okazji ćwiczymy oczywiście zapisywanie poznanych nut, uzupełnianie podpisu lub rysowanie nutki w danym takcie.

Bardzo pomocne są mi książeczki "Radosne nutki" Ćwiczenia muzyczne dla klasy 1, "Rozśpiewane nutki" dla klasy 2 wydawnictwa Juka.

Gramy 3 etapami: najpierw samym palcem szukamy odpowiedniego miejsca na dzwonkach, następnie dzieci ćwiczą samodzielnie dany fragment drugą stroną pałeczki, potem próbujemy grać już właściwą stroną pałeczki.

Ulla
Posty: 91
Rejestracja: 2014-11-01, 23:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: Ulla » 2015-01-02, 21:11

Powiedź czy masz wykształcenie muzyczne, bo fachowo tłumaczysz. Ja nie mam muzycznego wykształcenia jednak bardzo chciałbym nauczyć moje dzieciaki gry na dzwonkach

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: dushka » 2015-01-02, 21:22

Ja w 1 klasie odpuściłam, od 2 klasy zaczniemy. I w ogóle zastanawiam się, czy dzwonki, czy flet prosty. Osobiście bardziej mi ten drugi instrument pasuje :)

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: ms.elephant » 2015-01-02, 21:37

Ulla pisze:Powiedź czy masz wykształcenie muzyczne,


Nie, nie mam wykształcenia muzycznego.
To co wiem, pamiętam ze studiów. Miałyśmy dobrą wykładowczynię zarówno na zajęciach umuzykalniających, jak i na metodyce nauczania muzyki.

Ulla
Posty: 91
Rejestracja: 2014-11-01, 23:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: Ulla » 2015-01-02, 21:50

dushka ja też raczej od drugiej klasy wprowadzę instrument. Kiedyś grałam na flażolecie, jednak przy tym instrumencie są i cyferki i nuty. Mogę poplątać przy tłumaczeniu dzieciom zasad grania, dlatego skłaniam się ku dzwonkom

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: Basiek70 » 2015-01-05, 18:36

ja korzystam z dzwonków, gdyż uważam, że dzieci powinny móc jednocześnie śpiewać i grać
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

linkaialu
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-17, 18:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: linkaialu » 2016-01-31, 18:28

Chciałabym odświeżyć temat, gdyż obecnie zastanawiam się nad wprowadzeniem dzieciom nauki gry na instrumencie (flet lub dzwonki). Mam pierwszaki i zastanawiam się czy wprowadzić grę już teraz, czy dopiero w drugiej klasie. Jak sądzicie? Proszę o rady:)

linkaialu
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-17, 18:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: linkaialu » 2016-01-31, 18:32

Dodam, że nie mam wykształcenia muzycznego, więc przeraża mnie wprowadzanie instrumentu i wolałabym teraz jeszcze tego uniknąć. Boję się jednak, że powinnam już zacząć z moim dziećmi naukę gry na instrumencie.

Ulla
Posty: 91
Rejestracja: 2014-11-01, 23:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: Ulla » 2016-02-01, 20:47

Jestem w podobnej sytuacji - mam drugą klasę i miałam takie same rozterki w ubiegłym roku. Po zastanowieniu zdecydowałam się na flażolety.
Oto moje argumenty:
1. Nie mam wykształcenia muzycznego i potrzebowałam ,, gotowy instrument do grania"-właśnie taki jest flażolet. Dzieci maja zaznaczone kropki i wiedzą jak grać. Przy zamówieniu ( tak słyszałam) dostaje się śpiewnik z całą masą melodii odpowiednio zaznaczonych do zagrania. Na tablicy rozrysowuje im cyferki tak jak byłyby to nuty.
2. W mojej szkole popularne są dzwonki, jednak ani razu nie usłyszałam płynnego i miłego dla ucha dźwięku z tego instrumentu - oczywiście może to być wina nauczycieli a nie instrumentu. Często dzieci maja problem z trzymaniem pałeczek i właściwym uderzeniem i właśnie to powoduje,że nie ma odpowiedniego dźwięku - ja tez próbowałam i w zależności jak uderzyłam taki pojawiał się dzwiek- raz ładny raz nie.
3. Na akademiach czy uroczystościach na sali gimnastycznej dziewczyny unikają prezentacji umiejętności gry na dzwonkach , bo właśnie dźwięk niknie.Jak się nie pokazywać , to po co się męczyć i uczyć - dla kogo?
4. Flażolet jest dla mnie lepiej słyszalny i milszy dla ucha.
5. Zrobiłam pokaz w klasie z okazji Dnia Babci i byłam mocna zdziwiona , bo dzieci (troje)zagrało na flażoletach ucząc się poprzednio tylko w przedszkolu a jednak pamiętały.
6. Kiedyś słyszałam opinie,że dzwonki są lepsze, bo można jednocześnie śpiewać, uważam, że to trudne aby jednocześnie skupić uwagę na dzwonkach i w tym czasie grać. Ja robię tak, że raz połowa śpiewa a druga połowa robi podkład.
Cóż, są to tylko moje spostrzeżenie z 1,5 obserwacji gry na instrumentach w mojej szkole. Nie chcę się przemądrzać ale właśnie totalny brak wykształcenia muzycznego spowodował,że mój wybór padł flażolet

Ulla
Posty: 91
Rejestracja: 2014-11-01, 23:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: Ulla » 2016-02-01, 20:49

żałuje ze nie wprowadziłam flażoletu wcześniej - właśnie I klasie , dzieci już by się oswoiły i ładnie grały

linkaialu
Posty: 10
Rejestracja: 2015-08-17, 18:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: linkaialu » 2016-02-13, 21:20

Dziękuję Ulla za radę:)

dobrela
Posty: 6
Rejestracja: 2007-10-27, 16:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Metodyka gry na dzwonkach chromatycznych

Postautor: dobrela » 2016-02-16, 19:59

Wprowadziłam flet od października (kl.2). Mam klasę mieszaną (większość sześciolatków) i uważam, że w klasie I to za wcześnie, choćby ze względu na "rozmiar" małych paluszków :wink:


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”