Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

dejwidu
Posty: 13
Rejestracja: 2015-02-01, 09:28
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: dejwidu » 2015-02-01, 15:09

Szanowni Państwo,

Od dłuższego już czasu jestem bardzo zainteresowany tematyką autyzmu.

Czy mogliby Państwo podzielić się doświadczeniem jak funcjonują uczniowie z autyzmem w szkole?

Czy mają zapewnionych tzw. nauczycieli-cieni?

Z góry bardzo dziękuję!

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: silije » 2015-02-01, 22:14

U nas jest uczeń z taką diagnozą w oddziale zerówkowym. Jego wychowawczyni ma nauczyciela wspomagającego. A może raczej mały ma nauczyciela wspomagającego ;-) W naszej szkole to nowość. Chłopczyk nie jest agresywny, tylko niesamodzielny, trzeba go ubierać, pakować. Nie wchodzi w relacje koleżeńskie, rozmawia z dorosłymi, rzadziej z dziećmi, bawi się najczęściej sam, w spokojne zabawy. Mocno przeżywa, gdy dzieci mu czasem dokuczają. Bardzo się cieszy, gdy przychodzi po niego mama i żywiołowo na nią reaguje.

suri83
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 07:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: suri83 » 2015-02-02, 08:43

Mam dziewczynkę z autyzmem w klasie (posiada 2 orzeczenia - autyzm i zespol Aspergera). Obecnie jest w klasie 4, a w klasach 1-3 miała nauczyciela wspomagającego. Ze względu na jej obecność trzydziestoosobowa klasa została obecnie podzielona i dziewczynka uczy się teraz z 14 innymi uczniami.
Dla mnie jako wychowawcy dziecko z autyzmem to nowość- wcześniej nie miałam takich uczniów w klasie. Tak naprawdę wszystko zależy od dnia- czasem funkcjonuje prawie tak jak inne dzieci a czasami pracuje się trudniej...
Trudności jakie napotykam :
- brak umiejętności podejmowania decyzji (prawie każdej, np. jakim kolorem podkreślić temat, kogo wybrać na opiekuna samorządu uczniowskiego...)
- uczennica wolno czyta (sprawdziany muszą być konstruowane tak, aby polecenia były krótkie)
- nawiązuje lepszy kontakt z dorosłymi niż z rówieśnikami (wymaga to sporej pracy nad całym zespołem klasowym)
- czasem pojawia się paniczny lęk przed jakimiś nowościami, np. zaproszenie gościa na lekcję (wtedy potrafi uciekać i kryć się w szkole)
- denerwuje się gdy nie potrafi czegoś zrozumieć (potrafi wtedy rzucać przedmiotami)
- wymaga częstego przypominania jakie normy zachowania obowiązują w szkole.

Powiem tak: myślałam,że będzie gorzej.... Jest jednak trochę małych sukcesów i mam nadzieję, że pomogę rodzicom na tyle, że dziewczynka w przyszłości będzie mogła samodzielnie funkcjonować. Ma to szczęście, że rodzice również dużo z nią pracują.

dejwidu
Posty: 13
Rejestracja: 2015-02-01, 09:28
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: dejwidu » 2015-02-02, 17:56

Dziękuję za informacje.

Jestem zdziwiony podwójnym orzeczeniem.

Czy te dwa orzeczenia są z PPP?

suri83
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 07:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: suri83 » 2015-02-03, 08:30

Tak, oba orzeczenia wydała PPP. Najpierw był zespół Aspergera a potem autyzm (odstęp 2 lat).

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: iluka » 2015-02-04, 18:18

A ZA to nie łagodna odmiana autyzmu?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

dejwidu
Posty: 13
Rejestracja: 2015-02-01, 09:28
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: dejwidu » 2015-02-14, 21:14

ZA to spektrum autyzmu.

Sikoreczka75
Posty: 3
Rejestracja: 2019-08-21, 14:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: Sikoreczka75 » 2019-08-21, 14:30

Witam mam pytanie.Byłam dziś na rozmowie o pracę jako nauczyciel wspomagajacy.Dziecko ma autyzm i chodzi do klasy 4 nic wiecej nie wiem. Zastanawiam sie czy sobie poradzę, ukonczylam pedagogikę specjalną kierunek resocjalizacja oraz studia podyplom.psychologia dziecka. Pracuję jako wychowawca w ośrodku wychowawczym. Pozdr.

tomnow1313
Posty: 2
Rejestracja: 2021-07-22, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uczeń z autyzmem w szkole ogólnodostępnej

Postautor: tomnow1313 » 2021-07-22, 15:44

Sikoreczka75 pisze:Witam mam pytanie.Byłam dziś na rozmowie o pracę jako nauczyciel wspomagajacy.Dziecko ma autyzm i chodzi do klasy 4 nic wiecej nie wiem. Zastanawiam sie czy sobie poradzę, ukonczylam pedagogikę specjalną kierunek resocjalizacja oraz studia podyplom.psychologia dziecka. Pracuję jako wychowawca w ośrodku wychowawczym. Pozdr.


Nie musisz już wychodzić z domu, aby określić stopień prawdopodobieństwa zaburzeń ze spektrum autyzmu. Teraz to proste! Wystarczy wypełnić specjalnie przygotowany test. Wiele osób skorzystało z naszej pomocy. Przekonaj się, że warto.

reklama


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”

cron