Informatyka w 1 klasie

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Informatyka w 1 klasie

Postautor: dushka » 2015-02-06, 22:01

Ciekawa jestem, jak to ogarniacie? Co robicie? Jakie macie warunki?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Informatyka w 1 klasie

Postautor: Basiek70 » 2015-02-06, 22:40

doświadczyłam następujących rozwiązań:
- dwa komputery w sali lekcyjnej, przyniesione przez rodziców zresztą - na tych dwóch komputerach po kolei pracowałam z dziećmi, w czasie gdy pozostałe wykonywały inne zadania
- pracownię z laptopami, jeden laptop na dwoje dzieci, dwie godziny co dwa tygodnie - wtedy przez godzinę dziecko miało laptopa dla siebie, drugie pracowało z książką/kartą pracy; na drugiej lekcji była zmiana
- pracownię z 25 stanowiskami komputerowymi do użytku klas 1-3 - wbrew pozorom nie jest to komfortowe rozwiązanie, bo pracownia jest mała, stoliki ustawione jak zwykłe ławki, przejścia pomiędzy nimi wąskie i ciężko podejść do każdego dziecka
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

kasiael123
Posty: 24
Rejestracja: 2009-05-22, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Re: Informatyka w 1 klasie

Postautor: kasiael123 » 2015-02-06, 22:56

U mnie pracownia komputerowa dla 1-3, 20 komputerów dookoła sali, projektor - jestem zadowolona :) Płyty do zajęć miałam od dzieciaków z poprzednich lat, ale raczej nie używam ich, najwyżej jako podsumowanie działu, dla rozrywki. Książek ani kart pracy nie mam, tylko praca przy komputerze. Właśnie skończył się Paint (podstawy), po feriach zaczynam edytor tekstowy. Ogólnie dzieci sobie radzą dobrze, na pewno lepiej niż dzieci jeszcze 5 lat wstecz. Ogólnie jest OK.

Awatar użytkownika
mirtrzy
Posty: 29
Rejestracja: 2014-01-29, 19:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Informatyka w 1 klasie

Postautor: mirtrzy » 2015-02-16, 18:50

Ja mam 18 uczniów, stanowisk w pracowni niby wystarcza dla wszystkich, ale część to stare komputery i nie wszystko na nich można zrobić czy pokazać, więc się dzieciaki wymieniają, żeby do nowego sprzętu każdy miał dostęp. Na początku podzieliłam klasę na 2 grupy i robiąc dodatkową godzinę karcianą, chodziłam z taką mniejszą ilością dzieci do pracowni. Potem klasę połączyłam, bo plan im się zmienił i nie dałam rady już w 2 grupach pracować. Korzystaliśmy z darmowej wersji programu do zajęć komputerowych do naszego podr, ale tylko jakieś 2 msc. Płyt nie mam, namawiam dyrekcję na zakup kilku, żeby dzieciaki się wymieniać mogły. Podobno w 2 półroczu ma nam coś kupić. Pracujemy na programie do rysowania i trochę ćwiczymy pisanie, jakoś dajemy radę :wink:

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Informatyka w 1 klasie

Postautor: Peonia » 2015-02-16, 23:26

Ja prowadzę zajęcia w ramach zajęć dodatkowo płatnych. Mamy podział na grupy. Drugą osobą (drugiej grupy) jest nauczyciel tejże klasy. Wzięłyśmy program WSiP z poprzedniego roku szkolnego. Pozbierałam płyty od poprzedniego rocznika i pracujemy na Paint i na płycie. W tym półroczu też przechodzimy na Word.

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Informatyka w 1 klasie

Postautor: kirlan » 2015-03-03, 14:29

NIE pracuję z dziećmi ale mam podobne przemyślenia co do nauczania / szkolenia dorosłych.
Oj tak:
trzy najgorsze zmory na zajęciach:
- różny sprzęt
- różne wersje oprogramowania
- ławki jak na zwykłych zajęciach (w dodatku ciasno)
---------------
Co do liczby komputerów mniejszej niż 1 / 1 uczestnika to się nie wypowiadam - tylko raz miałem taką sytuację (odpukać!!) , był to nieprzewidziany traf, a i wtedy tylko 2 z 10 kompów były współdzielone;
tak normalnie, to jak nie ma 1/1 to szkolenie się nie odbędzie / firma nie zostanie dopuszczona do przetargu i tyle - więc na szczęście nie wiem jak to jest (te 7 godzin uznaję za incydent i pomijam)
---------------
A jak z rzutnikami?? Pokazujecie najpierw co i jak zrobić?? Macie na czym pokazać??
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Informatyka w 1 klasie

Postautor: dushka » 2015-03-03, 18:02

Od 2 tygodni mam na czym pokazać w pracowni :D hurra, prawie pełnia szczęścia :D Inna rzecz, że często gęsto 6latki takiej formy nie ogarniają :D


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”