Plakaty edukacyjne - Pytanie o opinię

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marcin k
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-03, 10:24
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Plakaty edukacyjne - Pytanie o opinię

Postautor: marcin k » 2015-02-22, 11:44

Nasze stowarzyszenie publikuje sukcesywnie na FB obrazki o tematyce wielokulturowej. Mamy dwa główne cykle: "na ludowo" https://www.facebook.com/media/set/?set ... 739&type=3

oraz "Pogadajmy" https://www.facebook.com/media/set/?set ... 739&type=3

Mieliśmy kilka pytań o wersje drukowane w związku z czym chciałbym spytać szersze grono pracowników oświaty czy placówki byłyby zainteresowane tego typu plakatami. Koszty na razie nie znane - szukamy drukarni z optymalną ofertą cenową.

Na razie dominuje tematyka wielokulturowa, w planach też mamy min serię obrazków związanych z historią sztuki oraz cytaty znanych ludzi.

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i uwagi.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3779
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Plakaty edukacyjne - Pytanie o opinię

Postautor: haLayla » 2015-02-22, 15:28

marcin k pisze:Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i uwagi.


1. Prawie nie ma języka rosyjskiego, za to ukraiński jest na prawie każdej planszy.
2. Raz język wietnamski ma flagę Wietnamu, innym razem Wietnamu Południowego.
3. Gdy język arabski już się pojawi, to za każdym razem ma flagę innego kraju arabskiego.
4. Przydałaby się lekcja do napisów w innych językach, bo o ile większość wie, jak wymawia się angielskie nazwy, o tyle węgierskie podejrzewam, że w szkole nikt nie będzie w stanie wymówić.
5. Widzę też niekonsekwencję, bo gdy chodzi o język kurdyjski, to nie jest zapisywany alfabetem arabskim, zaś w przypadku arabskiego jest. Podobnie karaimski nie jest zapisywany hebrajskim, a jidisz już tak.
6. Wreszcie, kantoński to jest kantoński, a nie chiński. Dwa oddzielne, wzajemnie niezrozumiałe dla użytkownika w mowie, języki.
<3

marcin k
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-03, 10:24
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Plakaty edukacyjne - Pytanie o opinię

Postautor: marcin k » 2015-02-22, 18:58

Na pewno przebadamy jeszcze raz wszystkie słówka. Niestety nie do wszystkich języków mamy nativów pod ręką i trzeba było się posiłkować internetem.

Faktycznie mamy zagwozdkę co z wymową w językach zapisywanych alfabetem łacińskim.

Te obrazki były projektowane pod kątem fejsbuka i niewielkiej rozdzielczości i jeśli zdecydujemy się na druk zostaną nieco przeprojektowane i wykorzystamy pewnie powierzchnię na jakieś objaśnienia. Prawdopodobnie też zmienimy nieco proporcje ilościowe.

Co do flagi Wietnamu, w trakcie doszliśmy do wniosku, że "popieramy demokracje nie aberracje" jak również nie chcieliśmy robić przykrości naszym znajomy. Słowem: flaga Wietnamu nie Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Podobne plany mamy też co do Białorusi w niedalekiej przyszłości. Arabski niestety nie jest przyjmowany przez moje oprogramowanie (musiałbym mieć wersję bliskowschodnią), ciężko też o flagę arabskojęzycznego kraju, który nie jest dyktaturą lub w ten czy inny sposób nie jest zamieszany w łamanie praw człowieka.

Dziękuję za odzew. Na pewno dociśniemy kwestie poprawności językowej.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3779
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Plakaty edukacyjne - Pytanie o opinię

Postautor: haLayla » 2015-02-22, 20:17

marcin k pisze:Co do flagi Wietnamu, w trakcie doszliśmy do wniosku, że "popieramy demokracje nie aberracje" jak również nie chcieliśmy robić przykrości naszym znajomy. Słowem: flaga Wietnamu nie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.


Nie ma innego Wietnamu, niż Socjalistyczna Republika Wietnamu. Zamiast opisywać fakty, to pojawia się element wciągania dzieci w spory ideologiczne. Równie dobrze można zapytać, dlaczego flaga Wietnamu Południowego, a nie Cesarstwa Wietnamu, które to państwo ma dużo dłuższą historię, niż Wietnam Południowy.

Widzę tu też sporą niekonsekwencję, bo wobec Chin stosujecie flagę ChRL, a nie np. flagę Republiki Chińskiej (Tajwanu), czy Republiki Chińskiej z okresu 1912-1949, albo chociażby flagę Qingów.

Niedobrze się jednak dzieje, gdy materiały dla dzieci mają oczywisty wydźwięk propagandowy czy ideologiczny.

marcin k pisze:Podobne plany mamy też co do Białorusi w niedalekiej przyszłości. Arabski niestety nie jest przyjmowany przez moje oprogramowanie (musiałbym mieć wersję bliskowschodnią), ciężko też o flagę arabskojęzycznego kraju, który nie jest dyktaturą lub w ten czy inny sposób nie jest zamieszany w łamanie praw człowieka.


Możecie zawsze skorzystać z barw panarabskich.
<3


Wróć do „Ogłoszenia drobne”