Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
zmzm99
Posty: 502
Rejestracja: 2015-02-02, 12:37
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: zmzm99 » 2015-02-25, 12:26

iluka pisze:
zmzm99 pisze:iluka napisał/a:
A u nas kto studentowi kierunek wybiera jak nie on sam?

A uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum czy liceum nie ma nic do powiedzenia w sprawie. Wymagania ustala nauczyciel.
Ale informacje, które podawałeś dotyczyły dostosowań dla angielskich studentów i do tego się odniosłam.

Do polskich studentów odnieść się nie można. Szkoły skutecznie pokazują uczniom z nasiloną dysleksją, jakie jest ich miejsce, więc na studiach ich nie ma.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: koma » 2015-02-25, 12:57

zmzm99 pisze:Szkoły skutecznie pokazują uczniom z nasiloną dysleksją, jakie jest ich miejsce, więc na studiach ich nie ma.

Jeżeli masz dziecko z nasiloną dysleksją i do tego świadomość szkodliwości szkoły w przypadku takiego ucznia, to na pewno spowodujesz, aby Twoje dziecko z powodzeniem dostało sie na renomowany kierunek wyższej, państwowej uczelni i ukończyło go w terminie.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: iluka » 2015-02-25, 13:12

zmzm99 pisze:na studiach ich nie ma.
Skąd takie dane? Poproszę o link.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: linczerka » 2015-02-25, 13:42

Studiują, a jakże
np.BON UW
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
zmzm99
Posty: 502
Rejestracja: 2015-02-02, 12:37
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: zmzm99 » 2015-02-25, 23:34

koma pisze:
zmzm99 pisze:Szkoły skutecznie pokazują uczniom z nasiloną dysleksją, jakie jest ich miejsce, więc na studiach ich nie ma.

Jeżeli masz dziecko z nasiloną dysleksją i do tego świadomość szkodliwości szkoły w przypadku takiego ucznia, to na pewno spowodujesz, aby Twoje dziecko z powodzeniem dostało sie na renomowany kierunek wyższej, państwowej uczelni i ukończyło go w terminie.

Trudno wprost uwierzyć, że oto na forum nauczycielskim pojawia się wpis, wyszydzający dyslektyków i ich rodziców. Jeszcze trudniej, że żaden z nauczycieli nie zgłosił sprzeciwu wobec szyderstwa. Może to oznaczać, ze nauczyciele generalnie rzecz biorąc popieraja działania mające na celu wykluczenie dyslektyków, a z pewnością się nim nie sprzeciwiają. Chciałbym spytać, dlaczego ?

Awatar użytkownika
zmzm99
Posty: 502
Rejestracja: 2015-02-02, 12:37
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: zmzm99 » 2015-02-25, 23:41

iluka pisze:
zmzm99 pisze:na studiach ich nie ma.
Skąd takie dane? Poproszę o link.

Trudno podać link do czegoś, czego nie ma.
Studenci dyslektyczni w naszych uczelniach nie mogą liczyć na żadną pomoc – stwierdza prof. Bogdanowicz. http://www.forumakad.pl/archiwum/2000/0 ... e_akad.htm

Uniwersytet Gdański, chyba jako jedyny powziął zamier pomagania dyslektykom. http://www.mmtrojmiasto.pl/artykul/ulat ... id,tm.html
Nie wiem co z tego wyszło.

W Polsce do dyslektyków ma zastosowanie zapis z Deklaracji Madryckiej

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE ( w USA czy Anglii dysletycy są uważani za osoby niepełnosprawne, w Polsce tak nie jest - dopisek mój) - NIEWIDZIALNI OBYWATELE.
Przyczyną dyskryminacji osób niepełnosprawnych są często uprzedzenia, częściej jednak wynika ona stąd, iż na ogół zapomina się o nich lub ignoruje - co tworzy i wzmaga bariery środowiskowe i bariery w postawach społecznych, uniemożliwiające tym osobom uczestniczenie w życiu społecznym.

Awatar użytkownika
zmzm99
Posty: 502
Rejestracja: 2015-02-02, 12:37
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: zmzm99 » 2015-02-25, 23:45

linczerka pisze:Studiują, a jakże
np.BON UW

BON pomaga studentom niepepełnosprawnym, a w Polsce dysleksja nie jest zaliczna do niepełnosprawnosci.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: koma » 2015-02-26, 00:36

zmzm99 pisze:Trudno wprost uwierzyć, że oto na forum nauczycielskim pojawia się wpis, wyszydzający dyslektyków i ich rodziców.

To nie szyderstwo - to czysty wniosek, płynący z pańskich wynurzeń.
Nauczyciele winni, szkoła winna, uczelnie nic nie robią, dzieci popełniaja samobójstwa przez nauczycieli...

Proszę się opanować!

I żeby była jasność: mam syna z dysleksją, dorosłego już.
Zdał maturę, skończył studium, zdał na studia. Medyczne!

Tylko ja wiem,ile mnie to kosztowało pracy. I ile on pracował!
Jaka motywacja, metody, stymulacja...

Zatem proszę to robić.
Pracować indywidualnie.
Pomóc własnemu dziecku - a nie kombinowac i oskarżać innych.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: iluka » 2015-02-26, 01:00

zmzm99 pisze:iluka napisał/a:
zmzm99 napisał/a:
na studiach ich nie ma.
Skąd takie dane? Poproszę o link.

Trudno podać link do czegoś, czego nie ma.
Ano właśnie... Takich danych nie ma, więc nieuprawnione jest Pańskie powyższe stwierdzenie.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
zmzm99
Posty: 502
Rejestracja: 2015-02-02, 12:37
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: zmzm99 » 2015-02-26, 01:47

iluka pisze:
zmzm99 pisze:iluka napisał/a:
zmzm99 napisał/a:
na studiach ich nie ma.
Skąd takie dane? Poproszę o link.

Trudno podać link do czegoś, czego nie ma.
Ano właśnie... Takich danych nie ma, więc nieuprawnione jest Pańskie powyższe stwierdzenie.


Skoro czegoś nie ma, i nikt nie potrafi wskazać, że to jest, to nie uprawnione jest twierdzenie, że tego nie ma. Na przykład skoro nikt nie widział samolotu poruszającego się z prędkością dziesięcikrotnie większą od prędkości światła, nie uprawnione jest twierdzenie, że według aktualnego stanu wiedzy poruszanie się samolotu z taką prędkością jest niemożliwie. Przyznam, że jak na nauczycielkę teza ciekawa.

Awatar użytkownika
zmzm99
Posty: 502
Rejestracja: 2015-02-02, 12:37
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: zmzm99 » 2015-02-26, 01:57

koma pisze:
zmzm99 pisze:Trudno wprost uwierzyć, że oto na forum nauczycielskim pojawia się wpis, wyszydzający dyslektyków i ich rodziców.

To nie szyderstwo - to czysty wniosek, płynący z pańskich wynurzeń.
Nauczyciele winni, szkoła winna, uczelnie nic nie robią, dzieci popełniaja samobójstwa przez nauczycieli...

Proszę się opanować!

I żeby była jasność: mam syna z dysleksją, dorosłego już.
Zdał maturę, skończył studium, zdał na studia. Medyczne!

Tylko ja wiem,ile mnie to kosztowało pracy. I ile on pracował!
Jaka motywacja, metody, stymulacja...

Zatem proszę to robić.
Pracować indywidualnie.
Pomóc własnemu dziecku - a nie kombinowac i oskarżać innych.


Bywa, że popełniany jest błąd polegający na wyciąganiu nietrafnych wniosków z przypadku jednostkowego. Chyba nie było na swiecie przypadku, żeby osoba z nasiloną dysleksją rozwojową występującą łacznie z ADHD ukończyła studia medyczne. Mogą tego dokonać jedynie osoby z dysleksją umiarkowaną.
Myślę, ze nauczycielowi wypada odróżnić oskarżanie konkretnej osoby lub grupy osób od analizy procesów społecznych. W tym ostanim przypadku, chociaż nikt nie jest oskarżany, zwykle zagrożone czują sie osoby, które same wiedzą, że mają coś na sumieniu. Mówią, nie mówmy o tym. Dlaczego mamy nie mówić?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: haLayla » 2015-02-26, 15:54

zmzm99 pisze:
iluka pisze:
zmzm99 pisze:iluka napisał/a:
zmzm99 napisał/a:
na studiach ich nie ma.
Skąd takie dane? Poproszę o link.

Trudno podać link do czegoś, czego nie ma.
Ano właśnie... Takich danych nie ma, więc nieuprawnione jest Pańskie powyższe stwierdzenie.


Skoro czegoś nie ma, i nikt nie potrafi wskazać, że to jest, to nie uprawnione jest twierdzenie, że tego nie ma. Na przykład skoro nikt nie widział samolotu poruszającego się z prędkością dziesięcikrotnie większą od prędkości światła, nie uprawnione jest twierdzenie, że według aktualnego stanu wiedzy poruszanie się samolotu z taką prędkością jest niemożliwie. Przyznam, że jak na nauczycielkę teza ciekawa.


A Popper siedzi na chmurce razem z Akwinatą i patrzą, co pan robisz z logiki.
<3

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: Peonia » 2015-02-26, 23:12

Ta dyskusja w ogóle nie ma sensu.

Dlaczego? Bo pan nie rozumie, że w szkole nie istnieje tylko problem dyslektyków. Dzieci z opiniami i orzeczeniami różnego typu jest dużo, a z roku na rok coraz więcej. Uważam więc, że nie można wyróżniać tylko jednej grupy społecznej - dyslektyków ani tej z ADHD.

To nie wina nauczycieli lecz całego systemu oświaty, że jest tak, jak jest, to wina przepisów związanych z orzecznictwem, bo jeśli uczeń nie ma w orzeczeniu obniżenia wymagań, to nauczyciel nie może tychże obniżyć z własnej woli. Jeśli nawet ma napisane w orzeczeniu, że rozwój dziecka jest poniżej normy, to nadal obowiązuje tego ucznia podstawa programowa. I nie ma Boże zlituj się... W takich przypadkach poradnia wypisuje zalecenia, które nauczyciel musi respektować, ale te zalecenia dotyczą zazwyczaj tylko do dostosowania form i metod pracy do możliwości ucznia, a nie obniżenia wymagań wobec ucznia, czyli okrojenia treści z podstawy programowej.

Jeśli uczeń nie radzi sobie z nauką, ma ogromne trudności, to chodzi do takiej szkoły, jaką jest w stanie ukończyć. Nie może opanować wiedzy, to nie kończy studiów.

Chciałabym widzieć pana, jak wchodzi pan do klasy i uczy jednocześnie uczniów wg kilku programów, hmm...oczywiście dostosowanych do możliwości uczniów.
Przypuszczalnie, ma pan dziecko z dysleksją, z ADHD, nadpobudliwością ruchowa, słabosłyszące. Ma pan 30 uczniów i jest pan tylko jeden, sam. Z góry życzę powodzenia...

Awatar użytkownika
zmzm99
Posty: 502
Rejestracja: 2015-02-02, 12:37
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: zmzm99 » 2015-03-01, 21:28

Peonia pisze:. Ma pan 30 uczniów i jest pan tylko jeden, sam. Z góry życzę powodzenia...

Zawsze prowadziłem dane zajęcia ze studentami równolegle na czterech poziomach. W danej grupie są osoby o róznych zdolnościach, więc uczenie wszystkich tego samego ma niewielki sens.

gitarzysta300
Posty: 12
Rejestracja: 2010-04-25, 19:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Postautor: gitarzysta300 » 2015-03-01, 22:18

zmzm99 pisze:
Peonia pisze:. Ma pan 30 uczniów i jest pan tylko jeden, sam. Z góry życzę powodzenia...

Zawsze prowadziłem dane zajęcia ze studentami równolegle na czterech poziomach. W danej grupie są osoby o róznych zdolnościach, więc uczenie wszystkich tego samego ma niewielki sens.


W tym momencie muszę rację przyznać Peonii - praca z 30 studentów a np 30 uczniów 6 klasy szkoły podstawowej to ZUPEŁNIE inna, nieporównywalna czasoprzestrzeń.


Wróć do „Prawo oświatowe”