ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ewop
Posty: 1
Rejestracja: 2007-03-12, 09:12

Czy ja mam rację?

Postautor: ewop » 2007-03-12, 09:26

Serdecznie witam!
Mam pytanie, może ktoś z państwa byłby łaskaw pomóc mi rozwiązać pewien problem.
Jestem nauczycielem w szkole średniej. Jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na pełny etat. W związku z tym, że w kwietniu odchodzą klasy maturalne oraz klasy trzecie idą na miesięczną praktykę mój plan lekcji wyglądał tak: od września do kwietnia po 21 godzin a w maju i czerwcu po 10 godzin.To dawało średnio te 18 godzin i za tyle mi płacono.
Teraz jestem w 9 miesiącu ciąży i na przełomie marca i kwietnia nastąpi rozwiązanie.
Oznacza to, że nikt mi "nie odda" tych wypracowanych przeze mnie nadgodzin w pierwszej części roku szkolnego bo ani w maju ani w czerwcu nie będzie mnie w szkole. Szkoła nie będzie też płaciła moich poborów bo zrobi to ZUS ( urlop macierzyński). Czy w takiej sytuacji szkoła powinna mi wypłacić te wypracowane nadgodziny? Prowadziłam dokładne rachunki, odjęłam tygodnie, które nie były "pełne". Mam tych nadgodzin 47, to dla mnie kupa kasy, szczególnie teraz gdy kompletuję wyprawkę. Nie wiem czy powinnam nalegać na wypłatę tych pieniędzy.

Agus2006
Posty: 16
Rejestracja: 2007-05-15, 17:47

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Agus2006 » 2007-05-20, 08:05

Wydaje mi się że jak najbardziej pieniądze powinny zostac wypłacone.
Agnieszka

iwona517
Posty: 14
Rejestracja: 2007-06-11, 21:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

ciąża i jej prawa

Postautor: iwona517 » 2007-06-11, 21:56

Mam wielki problem i nie potrafię znaleźć rozwiązania. Od kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim które jest spowodowane zagrożoną ciążą. Mój dylemat polega na tym iż nie wiem czy korzystnie jest wziąć zwolnienie również na wakacje, czy w związku z tym okres wakacji byłby mi doliczony po upływie urlopu macieżyńskiego (nie ma z kim zostawić dziecka) Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, gdyż jestem w trakcie robienia stażu, chciałabym nie zaczynać od nowa lecz kontynuować z przerwą oczywiście. Co się stanie jeśli nie wezmę zwolnienia na czas wakacji, czy dyrektor ma prawo obniżyć mi ilość godzin na kolejny rok. Proszę o pomoc.

teder
Posty: 9
Rejestracja: 2007-06-18, 11:45

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: teder » 2007-06-18, 12:00

mam ten sam problem i nie moge znaleźć odpowiedzi na to pytanie.Szukam i szukam i nie moge nic znaleźć na ten temat.Jestem na zwolnieniu ciżowym od 3 miesięcy i nie wiem czy powinnam teraz brac zwolnienie na wakacje? Gdzieś wyczytałam,że to ma jak najbardziej sens,gdy jest się na zwolnieniu macierzyńskim,ale jak to jest ze zwolnieniem ciążowym?Czy zostanie przedłużone o te 6 tygodni wakacji,bo przecież w innym wypadku skończy mi się przed porodem i co wtedy?

iwona517
Posty: 14
Rejestracja: 2007-06-11, 21:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iwona517 » 2007-06-18, 19:25

Sprawa jest skomplikowana, ja poruszyłam niebo i ziemię żeby się cokolwiek dowiedzieć. Otóż na zwolnieniu ciżowym można przebywać do 182 dni, póżniej musisz się zwrócić do zus po zasiłek rehabilitacyjny (wynosi 100% wynagrodzenia) najczęściej zus nie czyni problemów z jego przyznaniem, jednak może wezwać cię na badanie u lekarza orzecznika- czy ci się zasiłęk należy. Zatem trzeba sprawdzić na zwolnieniu lekarskim z jakiego powodu jesteś na zwolnieniu i czy wolno ci podróżować samochodem, jeśli nie lekarz orzecznik musi przyjechać do ciebie. Po zakończeniu macierzyńskiego szkoła powinna przedłużyć urlop o 6 tygodni (to te tygodnie kiedy byłaś w czasie wakacji na zwolnieniu), a więc macierzyński automatycznie będzie przedłużony. Zastanawiam się czy będąc na macierzyńskim w czasie ferii i jednocześnie na zwolnieniu w czasie wakacji można liczyć na przedłużenie o 8 tygodni? I też zastanawiam się czy można póść na zwolnienie np w połowie wakacji np w sierpniu, jeśli ktoś wie proszę o pomoc?

Ania G-F
Posty: 6
Rejestracja: 2007-03-16, 10:25

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Ania G-F » 2007-06-18, 20:44

W zeszłym roku urodziłam córeczkę (w połowie lipca) i w drugim semestrze prawie ciągle byłam na zwolnieniu lekarskim. Wiedziałam, że jeśli będę na zwolnieniu ciągłym, to będę musiała przedłużyć staż na mianowanie, dlatego też wracałam do pracy na kilka dni i znowu byłam na L4. Dyrekcja była wyjątkowo wyrozumiała :mrgreen: Dzięki temu staż odbyłam "normalnie", bez przedłużania go.
Jeśli chodzi o dodatkowe tygodnie urlopu, to owszem, skorzystałam z dodatkowego czasu :wink: Zanim urodziłam, byłam na zwolnieniu podczas wakacji (niestety wcześniej nikt mi nie doradził,żeby w czasie ferii też iść na zwolnienie). WAŻNE!!! - w ostatnich dniach-tygodniach przed porodem to nie może być zwolnienie od ginekologa!!! Inaczej wcześniej zaczną naliczać urlop macierzyński!!!
Nie pamiętam ile dokładnie dodatkowych dni mogłam spędzić z córką, ale można to sprawdzić w jakichś przepisach - u mnie w szkole sprawdziła to Pani w administracji. Te dodatkowe dni są liczone "ciurkiem", tzn. łącznie z sobotami i niedzielami, ale warto z nich skorzystać!!!

teder
Posty: 9
Rejestracja: 2007-06-18, 11:45

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: teder » 2007-06-20, 12:31

bardzo dziękuję za odpowiedź.

iwona517
Posty: 14
Rejestracja: 2007-06-11, 21:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iwona517 » 2007-06-27, 22:18

Dlaczego nie może to być zwolnienie od ginekologa? Ja czytałam że nie można przymusowo wysłać kobiety w ciąży na urlop macieżyński przed porodem.Gdzie mogę znaleźć odpowiednią ustawę, którą będę się mogła podeprzeć w razie kłopotu? Mam jeszcze jedno pytanie. Słyszałam, że dyrektor nie może kobiecie w ciąży zmniejszyć wymiaru godzin, czyli w efekcie pozbawić ją części pensji. Proszę o ratunek czy to faktycznie tak jest, a jeśli jest to gdzie jest na to prawo, jaką ustawę trzeba przeczytać. Czuję że szykują mi w szkole zmniejszenie wymiaru godzin i to nie ze względu na brak kwalifikacji, czy zmniejszenie klas w szkole, lecz nie wiadomo z jakiego powodu (zwykłe znajomości - tak podejrzewam) Proszę o pomoc

lmt
Posty: 2
Rejestracja: 2007-07-02, 08:18

rozmowa kwalifikacyjna i zwolnienie lekarskie

Postautor: lmt » 2007-07-02, 10:15

28 czerwca złożyłam wniosek z dokumentacją o postępowanie kwalifikacyjne. Staż przebiegał nieprzerwanie zgodnie z procedurami.

Ponieważ jestem w ciąży, postanowiłam od 29 czerwca pozostać na zwolnieniu lekarskim, by wykorzystać urlop wypoczynkowy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Komisje rozpoczną swoje posiedzenia po 23 lipca. Czy będąc na zwolnieniu mogę stawić się przed komisją kwalifikacyjną? Czy jakieś rozporządzenie reguluje powyższe? :???:

Proszę o poradę.

egosia
Posty: 1
Rejestracja: 2007-07-05, 13:33

urlop macierzyński a zasiłek rehabilitacyjny

Postautor: egosia » 2007-07-05, 13:47

Czy ktoś mógłby mi udzielić fachowej porady?Jestem n-lem mianowanym, pracuję w szkole średniej w pełnym wymiarze godzin. Od 15 grudnia jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Było to zwolnienie ciągłe do 3 lipca. 17 czerwca minęły 182 dni zwolnienia, po których Zus przyznał mi 3 miesięczny zasiłek rehabilitacyjny(decyzję Zus mam z datą 28 czerwca). W związku z tym w pracy liczą mi, że od 17 czerwca jestem na zasiłku rehabilitacyjnym. Termin porodu mam na początku sierpnia więc liczę, że maksymalnie do 15-20 sierpnia rzeczywiście on nastąpi - jeśli nie wczesniej. Jak w związku z tym powinnam mieć naliczony urlop wypoczynkowy. Z tego co wiem od dnia porodu jest 18 tygodniowy urlop macierzyński, a potem można odebrać sobie wypoczynkowy9 bo poród nastąpił w wakacje). Czy będzie to czas od porodu do końca wakacji? Czy może coś jeszcze,skoro podczas ferii zimowych byłam na zwolnieniu lekarskim? Jak potraktowany będzie mój pobyt od 17 czerwca do dnia porodu na zasiłku rehabilitacyjnym?Czy z tego też można sobie coś"odebrać"?
Z góry dziękuję serdecznie za pomoc.

kiwikasia
Posty: 18
Rejestracja: 2007-09-04, 19:52

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: kiwikasia » 2007-09-04, 20:32

na pewno można odebrać wakacje, naliczają w administracji, do tego dwa dni. Trzeba by jeszcze sprawdzić, ile nauczycielowi przysługuje urlopu (chyba 6 tygodni), od tego będą naliczać. Ja odebrałam sobie ferie zimowe.

Radzę , niech policzy sekretariat do tego uprawniony. (Rodziłam jakiś czas temu i już nieco zapomniałam).

Ps. Jak Maleństwo..?

Smiejka
Posty: 36
Rejestracja: 2007-11-12, 13:34

czy nadal będę pracownikiem szkoły?

Postautor: Smiejka » 2008-02-17, 08:20

Mam pytanie:
Mam umowe na zastępstwo do czasu powrotu ....... .

Osoba którą zastępuję wróci na 100% po moim porodzie. Zasiłek macierzyński otrzymam z ZUS-u bo w dniu porodu będę ubezpieczona.

Mając taką umowe wiem, że przestaję być pracownikiem z dniem kiedy wraca ta osoba, czyli wynikałoby z tego że jeżeli np. urodzę 1 marca i osoba którą zastępuję wróci do pracy 3 marca - to automatycznie przestaję byc pracownikiem szkoły?
Czy może to dopiero nastanie po okresie urlopu macierszyńskiego??? (czyli po 18 tyg).

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: czy nadal będę pracownikiem szkoły?

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-17, 10:29

Twoja umowa rozwiąże się z dniem powrotu osoby, którą zastępujesz a świadczenia przejmie ZUS.

Smiejka
Posty: 36
Rejestracja: 2007-11-12, 13:34

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Smiejka » 2008-02-17, 10:48

i jeszcze jedno.
Jeżeli rozpoczęłam staż na nauczyciela kontraktowego to w moim przypadku ulegnie on przerwaniu??

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-17, 13:27

Art. 9f ust 2 KN
Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

Przepis nie dotyczy nauczyciela stażysty ubiegającego się o stopień kontraktowego zatem staż niestety przepadnie


Wróć do „Prawo oświatowe”