zeszyty w klasie I

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

gokasia
Posty: 4
Rejestracja: 2008-04-28, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

zeszyty w klasie I

Postautor: gokasia » 2015-07-26, 10:27

Witam,
Drogie Koleżanki i Koledzy- nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej,

mam do Was dośc nietypowe pytanie, albowiem może zechcecie podzielic się jak prowadzicie zeszyty Waszych pierwszoklasistów. Od września ponownie będę wychowawcą klasy I i szukam inspiracji i propzycji jak ciekawie prowadzić zeszyty pierwszaków z edukacji polonistycznej i matematycznej.

Będę wdzięczna za każdą informację, za przykładowe strony z zeszytów Waszych uczniów. Czy nadal stosujecie szlaczki, czy każdą wprowadzaną literę utrwalacie w zeszycie, kiedy wprowadzacie pisanie długopisem, kiedy w zeszycie do e. matematycznej pojawia się zapisywanie działań, kiedy wprowadzacie słynne "w klasie" oraz datę- czy od drugiej klasy, czy może juz w pierwszej.

Pozdrawiam:)
Hokasia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: linczerka » 2015-07-26, 15:19

Prowadzę od lat 3 zeszyty. W linię służy tylko do pisania, w kratkę- matematyczne zapisy. Trzeci zeszyt to A-4 w kratkę (Edukacja wczesnoszkolna) jest do wszystkiego innego - tu wklejamy wszelkie karty pracy, rysujemy, kolorujemy. Tu są treści przyrodnicze i środowiskowe. Te zeszyty są w klasie, jeśli nie zachodzi potrzeba zabierania do domu. Źle jest dzieciom pisać, jeśli w zeszycie są wklejanki. Dlatego tak rozwiązałam sytuację. Sprawdza się.
Polecenia zadania domowego są zawsze zebrane w jednym zeszycie - w linie (i to niezależnie, z czego zadaję). Stosuję umówione skróty (np. zad.5 s.8 P. - i wiadomo, że to polski ćwiczenia)
Długopisem zabraniam pisać. Piszemy od początku albo ołówkiem albo piórem. Jestem zwolenniczką pióra, ale daję wybór (ołówek-pióro). Po wprowadzeniu wszystkich liter generalnie przechodzimy na pióro.
Szlaczki zawsze stosuję - po każdej "lekcji" dzieci rysują. Każda litera jest utrwalana w zeszycie.
"W klasie" i datę wprowadzam, gdy tylko dzieci poznają potrzebne litery i cyfry do zapisu. Później, gdy pojawia się nauka zapisu dat, to piszą dyżurni (wybierają różne formy zapisu daty).
W dodatkowym zeszycie do informacji (z przeznaczeniem głównie dla rodziców) są dodatkowe informacje plus tabelka "ocen", która zawiera: datę, formę wypowiedzi, "ocenę", podpis nauczyciela, podpis rodzica. Forma wypowiedzi to np. czytanie, liczenie do 5, aktywność, zadanie domowe, obserwacje, ćwiczenie przyrodnicze, elementy zachowania też).
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: dushka » 2015-07-26, 17:36

Każdą literę utrwalam obowiązkowo w zeszycie. Ilość różna, na początku było to pół strony na zasadzie:

a
a
A
A
a A

Tzn. myśmy mieli takie ćwiczenia ze znacznie powiększoną liniaturą - 2 strony formatu ciut od A4 większego - przy czym na 1 stronie mieściły się 3-4 linijki, w sumie tych lite było malutko, pisania malutko - ot, rozpisanie ręki. I to było pierwszego dnia wprowadzania litery, następnego z reguły dzieciaki dostawały jakieś xero (przy początkowych literach, kiedy ręka kompletnie nie była wprawiona) dużej czcionki. Potem w zeszycie jak podałam wyżej. Przy wprowadzeniu drugiej i dalszej litery to prócz ćwiczenia tej nowej litery - dochodziło połączenie z inną, np.:

la
al
La
Al
Ala
lala

albo:
ol
oa
Ol
Oa
lo
Lo
Ol
Lola
lol
Ola

-------------------------
szlaczków w zeszycie nie robiłam
długopisem - nie wprowadzam, spora część klasy na koniec roku zaczęła pisać piórem, ale są i dzieci, które 2 klasę rozpoczną nadal z ołówkiem - do czego się śpieszyć? są dzieci, piszące bardzo wolno (a tempo pisania piórem jest wolniejsze), bardzo niewprawnie - jest ołówek.

W klasie - kilka razy próbowałam (a, to klasa głównie 6latków), ale jeszcze była trudność w rozmieszczeniu na stronie, odpuściłam. W drugiej klasie od początku roku będzie, ale w sumie nie wiem - W klasie czy lekcja? pomyślę ;) koleżanki wprowadzają różnie.

Daty - nie, nie pisaliśmy, ale w drugiej klasie zaraz w 2 tygodniu chyba to wchodzi, więc już regularnie będzie.

Działania matematyczne - szybko, wcześniej na pewno niż proponuje to Elementarz, ale też myśmy mieli ćwiczenia Didasko, oni też szybciej wprowadzają +, -, =. Mam wrażenie, że przy wprowadzeniu 3 już poznawaliśmy pierwsze działania na liczbach, ale ja je wprowadziłam o wiele wcześniej, niż Elementarz podaje. Ja do grudnia zrobiłam cyfry 0-7.

Jak poprzedniczka - miałam też zeszyt A4 do różnych innych rzeczy oraz zeszyt informacji.

W matematyce - też ćwiczenie pisania każdej poznawanej cyfry, natomiast na początku miałam przeróżne pieczątki i robiłam dzieciom np. ćwiczenia w przeliczaniu zbiorów, w wyodrębnianiu zbiorów - porobienie dzieciakom w zeszytach pieczątek nie trwa długo, a przydatne ;)

rpinderska
Posty: 9
Rejestracja: 2015-07-25, 21:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: rpinderska » 2015-07-26, 20:02

Witajcie! Tak czytam i czytam te Wasze posty i coraz bardziej panikuję :D Zazdroszczę Wam doświadczenia! Ja od września zaczynam moją przygodę z 6latkami :wink: I cieszę się, że odkryłam to forum. Dziewczyny jesteście kopalnią wiedzy "PRAKTYCZNEJ". I już wiem, że dzięki Wam będzie mi łatwiej. Dopiero rok pracuję w szkole - do tej pory w świetlicy - więc zmiana czeka mnie spora.

Przepraszam, że trochę nie w temacie. Ale na 100% jeszcze się odezwę. Pozdrawiam serdecznie!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: linczerka » 2015-07-26, 20:38

rpinderska witaj :D
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: hales » 2015-07-26, 20:44

rpinderska pisze:Witajcie! Tak czytam i czytam te Wasze posty i coraz bardziej panikuję :D Zazdroszczę Wam doświadczenia! Ja od września zaczynam moją przygodę z 6latkami :wink: I cieszę się, że odkryłam to forum. Dziewczyny jesteście kopalnią wiedzy "PRAKTYCZNEJ". I już wiem, że dzięki Wam będzie mi łatwiej. Dopiero rok pracuję w szkole - do tej pory w świetlicy - więc zmiana czeka mnie spora.

Przepraszam, że trochę nie w temacie. Ale na 100% jeszcze się odezwę. Pozdrawiam serdecznie!


Ja też zaczynam swoją przygodę z 6latkami po kilkuletniej pracy w przedszkolu. Chętnie czytam wasze dobre rady i doświadczenia :) zeszyty też są na mojej liście pytań.

gokasia
Posty: 4
Rejestracja: 2008-04-28, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: gokasia » 2015-07-26, 20:48

Dziękuję Wam bardzo za "zeszytowe" informacje. Teraz wyciągam wnioski i wszystko układam w głowie:)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: linczerka » 2015-07-26, 21:41

rpinderska, podeślij na pw adres mailowy
jutro odbierz przesyłkę
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

pracowita
Posty: 6
Rejestracja: 2014-06-02, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: pracowita » 2015-08-07, 13:44

Witajcie!
Chłonę Wasze posty całą sobą, gdyż od tego roku też mam mieć po raz pierwszy swoją pierwszą klasę. Mam mnóstwo obaw i wątpliwości, im więcej myślę, tym bardziej się stresuję. Napiszcie proszę coś więcej o zeszytach: jak oceniacie dzieciaki, przybliżcie jeśli możecie jak pracujecie w zeszycie A4, wydaje mi się on super pomysłem, a szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak się za to zabrać, gdyby któraś z Was zgodziła się porozmawiać na priv byłabym bardzo wdzięczna, pozdrawiam

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: linczerka » 2015-08-07, 14:00

To pisz na pw :)
W zeszycie A 4 rezerwuję 10 stron na mini portfolio.
Np. zainteresowania dzieci: każdy rysuje/pisze/wkleja/przepisuje coś innego. Na wybrany przez siebie temat.
Ktoś interesuje się przyrodą, to na każdej stronie A4 wykonuje prace przyrodnicze - w dowolnej formie (bywały krzyżówki, zagadki, ciekawostki i twórcze prace dzieci). Jedna strona na miesiąc. Prace dzieci cudne.
I każda strona jest na temat właśnie tych zainteresowań.
I każdy robi, jak potrafi. Niby jeden temat, a każde zadanie inne.
W małych zeszytach tylko piszemy.
Stosuję ocenę opisową (krótką). Mam taki wykaz błędów graficznych, pomocny przy ocenianiu.
Wszystko inne w A4.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: hales » 2015-08-07, 14:33

Linczerko czy ten wykaz błędów do oceniania można zobaczyć?

Wiem,że jeszcze mnóstwo czasu,ale im bliżej września tym większy stres :) cały czas myślę o zeszytach i ocenianiu.

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: hales » 2015-08-07, 14:35

Te prace- krzyżówki itp dzieci wymyślają same? Kartki w zeszycie lecą pokolei czy pierwsze 10 stron przeznaczasz na te zainteresowania? Rozumiem, że dzieci wykonują te zadania w domu?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: linczerka » 2015-08-07, 14:39

Pierwsze 10 stron rezerwuję.
Dzieci same. Mogą być krzyżówki obrazkowe.
A krzyżówkę w tym uczę: http://www.swiatnauczyciela.pl/narzedzi ... krzyzowek/
Np 3 wyrazy i hasło las.
Robią w domu. Mają jedną stronę na miesiąc.
Wszystkie formy dozwolone.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: ms.elephant » 2015-08-07, 14:47

pracowita pisze:Witajcie!
przybliżcie jeśli możecie jak pracujecie w zeszycie A4, wydaje mi się on super pomysłem, a szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak się za to zabrać, gdyby któraś z Was zgodziła się porozmawiać na priv byłabym bardzo wdzięczna, pozdrawiam


Oczywiście jeśli chcesz, pisz na priv.

Zeszyt A4 wykorzystuję podobnie jak linczerka. Wklejamy do niego różniste zadania i ćwiczenia do wykonania przez uczniów ze wszystkich edukacji. Tam też wklejamy ważne informacje np. z edukacji przyrodniczej, rysunki poglądowe, definicje z edukacji polonistycznej czy matematycznej.
Zeszyt wykorzystuję także przy notatkach wymagających więcej miejsca - np. mapa myśli, tabela, schemat, itp.

W zeszycie w 3 linie oraz w kratkę tylko piszemy.

Kiedyś wklejałam ćwiczonka do tych normalnych małych zeszytów, ale było to bardzo niepraktyczne. Po pierwsze zeszyt szybko się kończył, po drugie był mało estetyczny - większe zadania się nie mieściły, trzeba było zaginać, no i trudno się potem pisało.

morelka78
Posty: 46
Rejestracja: 2014-08-22, 19:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: zeszyty w klasie I

Postautor: morelka78 » 2015-08-09, 15:33

U mnie w 1 klasie były dwa zeszyty + skoroszyt z kartami pracy. W 2 klasie będą trzy zeszyty, dojdzie zeszyt do edukacji środowiskowej.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”