Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

aloiram93
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-04, 18:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: aloiram93 » 2015-08-05, 11:00

Pomocy! ;) Drogie Panie od września zaczynam swoją pierwszą pracę w szkole, jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i właśnie próbuję się do tego przygotować. Tylko nie wiem za bardzo w co ręce włożyć, bo szczerze, to nie spodziewałam się,że tą prace dostanę. Jest to szkoła prywatna i będę miała w klasie 7 dzieci tylko (w tym 4 z klasy pierwszej i 3 z klasy zero). Ściągam przewodniki metodyczne, jakieś plany pracy, ale tak na prawdę błądzę po omacku. Czy mogłybyście mi poradzić, co jest najważniejsze do zrobienia na już? ;) Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: linczerka » 2015-08-05, 11:27

1.Wybrać jeden z dwóch programów (na MENie są).
2.Wiedzieć, z jakich ćwiczeń będziesz korzystać (co szkoła zamówiła)
3.Zorientować się, czy są dzieci z opiniami i ewentualnie zrobić dostosowania (zalecenia poradni)
4.Przygotować informacje dla rodziców - dane do dziennika - imiona i nazwisko dziecka, data i miejsce urodzenia, telefon kontaktowy, adres
5.Zacząć pisać plan wychowawczy, plan współpracy z rodzicami - zorientować się o planie pracy szkoły na ten rok
6.Poczytać "biblię" - podstawę programową
7.Wysłać na pw linczerce adres mailowy :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

domi1704
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-05, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: domi1704 » 2015-08-05, 14:58

Witam, chciałabym się dołączyć do postu, gdyż też zaczynam pracę we wrześniu w pierwszej klasie. Dotychczas pracowałam 1,5 roku w zerówce, dlatego też szukam wszelkich informacji, podpowiedzi bardziej doświadczonych koleżanek jak się przygotować do pracy??? :) Gdyby któraś z Pań miała cenne rady to bardzo proszę o wpisy :) Pozdrawiam

aloiram93
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-04, 18:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: aloiram93 » 2015-08-05, 19:08

linczerka pisze:1.Wybrać jeden z dwóch programów (na MENie są).
2.Wiedzieć, z jakich ćwiczeń będziesz korzystać (co szkoła zamówiła)
3.Zorientować się, czy są dzieci z opiniami i ewentualnie zrobić dostosowania (zalecenia poradni)
4.Przygotować informacje dla rodziców - dane do dziennika - imiona i nazwisko dziecka, data i miejsce urodzenia, telefon kontaktowy, adres
5.Zacząć pisać plan wychowawczy, plan współpracy z rodzicami - zorientować się o planie pracy szkoły na ten rok
6.Poczytać "biblię" - podstawę programową
7.Wysłać na pw linczerce adres mailowy :)


Dzięki wieeelkie ;) Jesteś aniołem ;)

aloiram93
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-04, 18:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: aloiram93 » 2015-08-05, 19:16

Zastanawiam się jak podejść do tego,że w klasie będę miała tak na prawdę dwie klasy... jak prowadzić lekcje, jak stworzyć plany pracy?
Pani Dyrektor powiedział,że to się może zmienić, bo możliwe że dojdą jakieś dzieciaczki i będę miała jedną klasę, ale tak na prawdę to nawet nie wiem czy 0 czy 1 ... W każdym razie zastanawiam się jak te dwie grupy uczyć,żeby zerówczaków "nie przemęczać", a pierwszaków nie sprowadzać do niższego poziomu...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: linczerka » 2015-08-05, 19:56

Młodsi niech więcej pracują na dużych formatach )np. duże liniatury, duże kratownice).
Ćwiczyć z nimi słuch fonematyczny i grafomotorykę.
W domu przez miesiąc niechaj otwierają i zakręcają nakrętki od słoików, później butelek - 5 min.
Pozbędą się napięcia mięśniowego.
Starszym absolutnie nic nie obniżać.
Pracować na 2-3 poziomach. Stosować indywidualizację.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

iza1981
Posty: 4
Rejestracja: 2015-08-10, 15:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: iza1981 » 2015-08-10, 16:55

Witam,
Od września zaczynam pracę w klasie pierwszej. Do klasy będą uczęszczały siedmio i sześciolatki. Przyznam, że nie mam praktyki w nauczaniu. Bardzo proszę o podpowiedzi właśnie "co muszę wiedzieć", jakie metody nauki czytania i wprowadzania literek,......i w ogóle metody pracy, które według doświadczonych Nauczycieli sprawdzają się. Przygotowuję się już pełną parą do pracy. Na pewno zakupie pieczątki (wspaniale, bardzo dobrze...itd.). Bardzo proszę o podpowiedzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: linczerka » 2015-08-10, 18:49

iza witaj
1.Przemyśl pierwsze spotkanie z dziećmi i rodzicami
2.Dowiedz się, jakie macie priorytety pracy szkoły w nadchodzącym roku - na tej i innej podstawie piszesz plan wychowawczy
3.Jak zamierzasz współpracować z rodzicami? - trzeba plan napisać
4.Wiesz, co będziesz miała w ramach karcianek?
5.Poczytaj wpisy w innych tematach. Nie polecam czytania głoskami, raczej sylabami. Tok wprowadzenia litery i liczby mam w komputerze :) Trudno tu opisać całość w kilku słowach.
6.Pomyśl o zeszytach, sposobach kontaktu z rodzicami
7.Zadania tekstowe rozwiązujesz na poziomie enaktywnym, najlepiej metodą symulacji. Poszperaj w necie.
8.Zapoznaj się z opiniami (o ile dzieci takowe mają). Pomyśl o dostosowaniach.
9.Dowiedz się, czy u Ciebie wymagane są plany wynikowe.
10.Pieczątki to najmniejszy problem. Mogą być niepotrzebne - poczytaj o ocenianiu kształtującym.
11.Porozmawiaj z koleżankami - dowiedz się, jakie zwyczaje panują (np. dotyczące przerw, dyżurów, pracy grupy wiekowej)
12.Dostaniesz też przydział czynności. Wychowawstwo to nie wszystko :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: dushka » 2015-08-10, 21:37

Pierwsze spotkanie w dzień rozpoczęcia roku - stół miałam złączony w konferencyjny, rodziców wygoniłam ;) na bok sali, a dzieciaki siadły przy tym stole, przywitałam się, sprawdziłam obecność, a dzieciaki potem miały na kartkach (połówka technicznej A4) odrysować swoją dłoń i podpisać. Jeśli któreś dziecko nie umiało się podpisać, pomagałam - a jednocześnie od razu wiedziałam, na kogo zwrócić baczniej uwagę.

W ramach karcianek miałam 2h zajęć wyrównawczych, a dodatkowo jeszcze godzina tygodniowo kółka matematycznego - w 2 semestrze.

Tok wprowadzania litery świetnie pokazany tutaj:

http://strtest1.republika.pl/dok/Nauka_ ... isania.pdf

Co do pisania już samego - 1 strona wielką czcionką (mieliśmy ćwiczenia Didasko, osobny zeszyt A4 do tego był) po śladzie, czcionka taka, że chyba 4 linijki na stronie były tylko, druga strona mniejszą trochę i coraz mniejszą, potem pisanie w zeszycie. Jak - to gdzieś ostatnio pisałam...

alenaw
Posty: 8
Rejestracja: 2015-08-08, 22:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: alenaw » 2015-08-10, 22:12

To ja też się dołączę do postu :)
od 1 września zaczyna pracę w technikum jak nauczyciel(stażysta) przedmiotów zawodowych. Dostałam 1 i 2 klasy. :lol: nie mam zielonego pojęcia jak się przygotować :( pomocy :!: :?:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: dushka » 2015-08-10, 22:19

Ale tu piszemy o edukacji wczesnoszkolnej ;)

iza1981
Posty: 4
Rejestracja: 2015-08-10, 15:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: iza1981 » 2015-08-10, 22:21

Bardzo dziękuję za porady ;-) W sumie to w poprzednim roku szkolnym prowadziłam klasę III (był to pierwszy rok pracy w szkole). Myślę, że było to łatwiejsze zadanie. Uczniowie posiadali już podstawowe umiejętności ;-). W poprzednim roku szkolnym w ramach godzin karcianych prowadziłam zajęcia taneczne oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Wprowadziłam też elementy oceniania kształtującego. W nowym roku szkolnym czeka mnie nowe wyzwanie - praca w klasie I ;-) :shock: Dlatego wszystkie informacje dotyczące przede wszystkim metodyki nauczania - nie w teorii, ale bardziej w praktyce, są dla mnie na wagę złota. Link do prezentacji nt. nauki czytania i pisania bardzo pomocy. Dziekuję bardzo.

alenaw
Posty: 8
Rejestracja: 2015-08-08, 22:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: alenaw » 2015-08-10, 22:29

nie zauważyłam :) przepraszam :)

magda.l.
Posty: 4
Rejestracja: 2015-07-28, 11:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: magda.l. » 2015-08-11, 21:07

Dushka, w jaki sposób wykorzystałaś dłonie dzieciaków?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: dushka » 2015-08-11, 21:51

Następnego dnia wycięli je, potem nakleiliśmy na szarym papierze, dorysowałam pień i było drzewko klasowe ;)


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron