Nowa praca

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Nowa praca

Postautor: iskra » 2015-08-18, 11:45

Witam, przepraszam, ze pisze bez polskich liter, ale obecnie jestem w Anglii i nie mam sie kogos poradzic. Mam roczne doswiadczenie w pracy w przedszkolu i roczne w zerowce. Staz na nauczycila kontraktowego robilam w 3-latkach. Obecnie dostalam propozycje pracy w klasie 1, jednak w ogole nie czuje sie na silach. Nie wiem w ogole jak wyglada w praktyce ta praca. Obawiam sie ze nawet na zebraniu popelnie jakies bledy bo przeciez ne wiem jak to wszystko ma wygladac. Jak moge tlumaczyc rodzicom co i jak bedzie wygladalo, jak sama nie mam o tym pojecia. Mam do wyboru prace w zerowce na rok lub 3 lata w klasach 1-3. Co robic? W ogole nie czuje sie na silach. Czy kompletnie zielona osoba da sobie rade? Bardzo prosze o jakies sugestie, Wasze zdania.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nowa praca

Postautor: dushka » 2015-08-18, 12:14

A bo to mało takich jak ty? ;) pomyśl, że kiedyś musisz tę praktykę nabyć, a nie jesteś całkowicie zielona.
Na zebraniu mówisz to, co podaje dyrekcja + swoje.

TU ci wkleję porządek zebrania, jak był rok temu u mnie, 1 klasa:

1. Powitanie rodziców, przedstawienie harmonogramu zebrania i sprawdzenie listy obecności.
2. Wybór Klasowej Rady Rodziców – przeprowadzenie głosowania w formie tajnej.
3. Podanie organizacji roku szkolnego 2014/2015, dni wolnych decyzją Dyrektora, terminów zebrań i konsultacji z rodzicam5 (2 stycznia 2015, 13-14 października 2014)
4. Zapoznanie rodziców z godzinami pracy szkoły, dyżurami Dyrektora Szkoły, specjalistów, wychowawcy.
5. Zapoznanie rodziców z planem lekcji uczniów, zajęciami dodatkowymi (zespoły wyrównawcze, kółka zainteresowań), zajęciami ze specjalistami rolą wychowawcy jest zgłosić dzieci na zajęcia u specjalistów jakich ma szkoła czy też dobrać na wyrównawcze
6. Przypomnienie podstawowych dokumentów regulujących pracę szkoły: Statut Zespołu Szkół Integracyjnych, Koncepcja Pracy i Rozwoju Szkoły, Wewnątrzszkolny System Oceniania, regulaminem oceniania zachowania, Wymagania Edukacyjne, Przedmiotowe Systemy Oceniania, Program Wychowawczy Szkoły, Program Profilaktyczny, Plan Pracy Wychowawczej, przepisy BHP, Regulaminy przeciwdziałania przemocy, harmonogram zebrań, wyjść i wycieczek szkolnych. To wszystko jest w szkole, pytaj w sekretariacie lub bibliotece
7. Poinformowanie o procedurze uzyskiwania zwolnień z zajęć edukacyjnych: wf, religia.
8. Aktualizacja danych osobowych uczniów.
9. Uzyskanie zgody rodziców na zajęcia dodatkowe, zajęcia ze specjalistami, lekcje religii, ubezpieczenie dziecka, zamieszczenie danych osobowych w dokumentacji szkolnej, zapoznanie z dokumentacją szkolną, itp. pisemnie
10. Podanie informacji o warunkach i zasadach ubezpieczenia uczniów w roku szkolnym 2014/2015. dostajesz od dyrekcji info, z reguły podaje na konferencji
11. Omówienie wyposażenia ucznia klasy 1a w przybory, podręczniki, i zeszyty informacyjne. Zwrócenie uwagi na sposoby kontroli ich przez rodziców i nauczycieli.
12. Zwrócenie uwagi na możliwość pozostawiania przyborów szkolnych i podręczników w klasie, aby zapobiec problemowi ciężkich tornistrów, ograniczenie przynoszenia do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
13. Zwrócenie uwagi na konieczność spożywania przez uczniów drugiego śniadania – zdrowa żywność, woda mineralna.
14. Zwrócenie szczególnej uwagi na zasady usprawiedliwiania nieobecności ucznia na zajęciach i ewentualne zwolnienia z lekcji – wzory usprawiedliwień.
15. Wstępne ustalenia dotyczące klasowych imprez i uroczystości, wyjść i wycieczek.
16. Zaproponowanie rodzicom zajęć dodatkowych dla wybranych uczniów zgodnie z programem własnym kółka matematycznego. robiłam dodatkowe
17. Sprawy finansowe:
- podanie wysokości składki na ubezpieczenie (46zł),
- podanie kwoty na zakup jednorazowych szczoteczek do fluoryzacji zębów (2,5zł),
- ustalenie miesięcznej składki klasowej,
 podanie informacji dotyczącej udziału dzieci w programach ogólnopolskich „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”, „Bezpieczniki Taurona”.
20. Sprawy bieżące.
21. Indywidualne rozmowy z rodzicami.

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nowa praca

Postautor: iskra » 2015-08-18, 12:28

Bardzo dziekuje za obszerne informacje. Mam pytanie, czy np. na pasowanie pierwszoklasisty ukladam sama jakis program, czy jak to wyglada. Boje sie, ze w szkole sa juz wymagania typu duzo wycieczek, wyjsc, a ja nie mam zadnych kontaktow w tym miescie, poniewaz przeprowadzilam sie tu niedawno za praca. Jak wyglada koniec pierwszej klasy, pisze jakies oceny?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nowa praca

Postautor: linczerka » 2015-08-18, 12:29

Pomożemy :D
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nowa praca

Postautor: linczerka » 2015-08-18, 12:32

Pisze się ocenę opisową.
Od września są nowe rozporządzenia (dotyczy oceny kształtującej).
Scenariusze pasowania znajdziesz w necie. Wybierz kilka, a z nich wybierz to, co pasuje na Twoje warunki i scal w jeden nowy :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nowa praca

Postautor: iskra » 2015-08-18, 12:36

Najbardziej przeraza mnie ta niewiedza. To ze nic nie wiem o tej pracy. A jesli dyrekcja mysli ze ja sie dobrze w tym orientuje? Mam tez takie watpliwosci czy ich nie zawiode.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nowa praca

Postautor: dushka » 2015-08-18, 12:39

Iskra, mam propozycję. Siądź, spisz wszystkie pytania, które ci przychodzą do głowy. Wszystkie totalnie, nawet jeśli ci się wyda, że są błahe albo świadczą o b. dużej zieloności w temacie ;) Wrzuć je tutaj. Zawsze któraś coś napisze. Ja na bank wieczorem, bo zaraz idę na pasjonujący film o Barbie :rotfl:

I wiesz, nie wstyd nie wiedzieć. Wstyd nie szukać odpowiedzi.

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nowa praca

Postautor: iskra » 2015-08-18, 12:46

Na pewno pomysle i dzis napisze, ale ciagle sie waham. Nie wiem czy dam rade sama. Wiem ze szkola to nie to co przedszkole.

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowa praca

Postautor: graga71 » 2015-08-18, 13:37

Linczerko , masz namiary na to nowe rozporządzenie odnośnie oceniania kształtującego ? Szukam ale nic nie ma :(
pogodna71

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nowa praca

Postautor: linczerka » 2015-08-18, 13:44

Dz. U. - poz. 843 rozporządzenie MEN z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych
https://www.google.pl/#q=Dz.+U.+-+poz.+ ... blicznych+
pierwsze od góry -od razu mi się pobiera bez otwierania

A tu znajdziesz o ocenianiu kształtującym - wstawiałam linki do materiałów
viewtopic.php?f=39&t=14529
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowa praca

Postautor: hales » 2015-08-18, 14:42

Iskierko nie jesteś sama! Ja tez pracowałam w przedszkolu 5 lat i teraz idę do pierwszej klasy. Jestem szczęśliwa,bo to moja wymarzona praca i tak samo przerazona jak Ty :)

Dushka wielkie dzięki za plan zebrania! Możecie napisać coś więcej o Radzie Rodziców? Wybieramy 1 osobę? Jak najłatwiej wytłumaczyć rodzicom zadania Rady? No i jak wybieracie Trójkę klasowa i jakie macie doświadczenie z ich zadaniami?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nowa praca

Postautor: linczerka » 2015-08-18, 15:24

Mam kilka uwag:
1.Nie ma programu profilaktycznego - u nas za to głowy lecą :), dziewczyna, która się awansowała dostała za to mniej punktów
2.w każdej szkole jest procedura wyboru Rady Oddziałowej (tzw. Trójki Klasowej). Trzeba popytać.
3.Nie ma zwolnień z religii - są deklaracje uczestnictwa
4.W szkole nie wolno pobierać ŻADNYCH składek od rodziców, w tym na tzw. potrzeby klasowe.
Szczoteczkę do fluoryzacji każde dziecko może przynieść - wystarczy poprosić rodzica o zakup.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Nowa praca

Postautor: ms.elephant » 2015-08-18, 17:17

linczerka pisze:Mam kilka uwag:
1.Nie ma programu profilaktycznego - u nas za to głowy lecą :), dziewczyna, która się awansowała dostała za to mniej punktów
2.w każdej szkole jest procedura wyboru Rady Oddziałowej (tzw. Trójki Klasowej). Trzeba popytać.
3.Nie ma zwolnień z religii - są deklaracje uczestnictwa
4.W szkole nie wolno pobierać ŻADNYCH składek od rodziców, w tym na tzw. potrzeby klasowe.
Szczoteczkę do fluoryzacji każde dziecko może przynieść - wystarczy poprosić rodzica o zakup.


- Jest Program Pracy Wychowawczej i Szkolny Program Profilaktyki.
- Z religii są deklaracje - rodzic wyraża życzenie (ale dawniej były zgody)
- Nie nauczyciel pobiera składki, klasowa rada rodziców (tzw. trójka klasowa) wraz z pozostałymi rodzicami uzgadnia kwotę tzw. klasowego, pieniążki ma skarbnik klasowy.
- U mnie w szkole Rada Rodziców wyraziła zgodę na zakup szczoteczek jednorazowych na cały rok szkolny i na ten cel zbierane są pieniążki przez skarbnika.

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nowa praca

Postautor: Elwira19866 » 2015-08-18, 17:39

dushka pisze:
Nie wstyd nie wiedzieć. Wstyd nie szukać odpowiedzi.


Bardzo dobrze to powiedziałaś.

Pozatym jak coś nie wiesz, to zapytasz dyrekcję, koleżanki w pracy, lidera zespołu przedmiotowego.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nowa praca

Postautor: linczerka » 2015-08-18, 18:14

dla początkującychi poszukujących inspiracji
http://edukacja.warszawa.pl/sites/eduka ... acenia.pdf
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”