Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: dushka » 2007-12-02, 17:56

Mam w klasie dziewczynkę. Fajna mała jest, spokojna, grzeczna. Nie jest jakoś wybitnie inteligentna, ale spokojnie mogłaby mieć 4, często 5. Wiem, ze uczy się w domu, rodzina o to dba, zresztą ona sama lubi, do tego uwielbia czytać! I co z tego?

Z każdej kartkówki.sprawdzianu i innych klasowych prac na ocenę dostaje 1, 2 czasem 3. Mała jest tak zestresowana w trakcie pisania, tak się boi, że popełni błąd - że go popełnia!

Wiem, ze potrafi - przed sprawdzianem pytam ją, widzę, jak pracuje na lekcji, ostatnio wzięłam ją na dodatkowe zajęcia i sprawdzałam, jak wyglądają jej umiejętności choćby matematyczne - i nie ma większych problemów. Jakieś tam drobne pomyłki, ale nic wielkiego.

Macie jakiś pomysł, co zrobić, by mała tak nie panikowała? Już jej powiedziałam, że na jutrzejszej kartkówce z matmy będę koło niej siedziała i patrzyła, co robi. Piszę o matmie akurat, ale tak z wszystkim jest....

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: malgala » 2007-12-02, 18:44

Myślę, że rodzice oczekują od niej samych dobrych ocen a ona boi się, że tym oczekiwaniom nie sprosta. Przy odpowiedziach jest łatwiej. Dziecko widzi bezpośrednią reakcję nauczyciela na to co mówi. Uśmiech, potakujące kiwnięcie głową utwierdza ją w przekonaniu, że mówi dobrze. Drobne zmarszczenie brwi jest sygnałem, że jest coś nie tak i może szybko się poprawić. Siedzenie przy niej na sprawdzianie nie jest chyba dobrym pomysłem. Narazisz ją na komentarze dzieci typu "pani ci pomagała".
Radzę raczej porozmawiać na ten temat z rodzicami. Przede wszystkim oni powinni córce uświadomić, że najważniejszy jest fakt, że się stara, że oceny nawet jeżeli są słabsze to wcale nie znaczy, że nie potrafi, że na sprawdzianie nie powinna myśleć o tym jaką ocenę dostanie tylko spokojnie pisać tak jak potrafi.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: dushka » 2007-12-02, 18:57

Małgosiu - właśnie nie, rodziców znam 4 rok, są w porządku.

Kurde, to ejst dziewczynka, która właściwie wszystkim się przejmuje za bardzo, chyba taki typ po prostu :|

A co do komentarzy "pani ci pomagała" - u mnie w klasie tego nie ma. To klasa integracyjna, a żeby właśnie nie było takich scen, to mam zwyczaj na każdym sprawdzianie przejść się i ogólnie sprawdzić, co się dzieje - bo do dzieci integracyjnych i tak muszę podejść, doczytać im polecenie, sprawdzić, czy nie zapętlili się przy jakimś zadaniu. No i coby inne dzieci nie czuły sie gorsze - przy okazji do nich tez zaglądam, jak zresztą przedmiotowcy ;)

A co do dziewczynki - rozmowy były nieraz, i z rodzicami, i ze mną, i do pani psycholog poszłyśmy - i niewiele to daje :(

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: koma » 2007-12-02, 19:19

A może należałoby w przypadku tej dziewczynki po prostu zrezygnowac z oceniania jej w taki sposób?? Przynajmniej na jakiś czas dostosować metody oceniania do indywidualnych potrzeb ucznia.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: dushka » 2007-12-02, 19:44

No nie bardzo - to nie jest uczennica integracyjna, powinna raczej nauczyć się opanowywać stres.

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: catchmeifyoucan » 2007-12-02, 19:46

"nauczyć się opanowywać stres"... gdyby to było takie proste...
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: dushka » 2007-12-02, 19:50

Ja nie mówię o jakimś rewelacyjnym opanowaniu - bo każdy się denerwuje, dorosli też. Ale stres nie może przysłonić tego, co w głowie.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: malgala » 2007-12-02, 20:09

Miałam kiedyś w klasie IV sporą grupę uczniów, którzy mimo dobrze opanowanego materiału ze sprawdzianów dostawali bardzo słabe oceny. Zastosowalam w tej klasie metodę sprawdzianów próbnych na dwa dni przed właściwym. Uczniowie wiedzieli, że nie otrzymają ocen tylko moje uwagi na temat rozwiązanych przez nich zadań (coś w stylu oceny opisowej). Ich zanie polegało na napisaniu tego sprawdzianu próbnego najlepiej jak każdy z nich potrafi. Wiedzieli, że podobne zadania będą na sprawdzianie właściwym i jeżeli z czymś będą mieli problemy, to mają jeszcze trochę czasu, żeby się tego douczyć. Oczywiście były to sprawdziany raczej krótkie bo chciałam na bieżąco im sprawdzić. Część zdążyłam jeszcze na lekcji, resztę na okienku i tego samego dnia otrzymywali informację zwrotną na temat swojego przygotowanbia do sprawdzianu. Po kilku takich próbach oceny ze sprawdzianów bardzo się poprawiły. Pisali już znacznie spokojniej, byli bardziej pewni swoich umiejętności.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: koma » 2007-12-06, 21:55

dushka pisze:No nie bardzo - to nie jest uczennica integracyjna, powinna raczej nauczyć się opanowywać stres.


To nie ma znaczenia, czy jest i 'integracyjna'. Ona ma po prostu jakis problem. Zastanów się, co jest celem nadrzędnym Twojej pracy - ocena wiedzy i umiejętności czy też realizacja wymogu egzekwowania wiedzy poprzez sprawdzian pisemny.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: dushka » 2007-12-07, 09:12

Ale widzisz - ja nie prowadzę zajęć - ja jestem oligowcem, zajęcia prowadzi matematyk. i to niestety od niego zależna jest ocean - a szkoła polska nastawiona jest na konkrety. Kogo tak naprawdę obchodzi, co dziewczynka faktycznie potrafi? Kogo obchodzi, że mała umie, a denerwuje się i ma złe wyniki? :roll:

nie piszę tego złośliwie, nie jest to też moje zdanie - jestem tylko rozgoryczona.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: koma » 2007-12-07, 21:35

W takim razie w tej szkole jest coś 'nieteges' z realizacją obowiązującej koncepcji oceniania wiedzy i umiejętności ucznia.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: dushka » 2007-12-07, 21:46

To nie jest kwestia szkoły - taki jest system, wiesz? Nastawiony na konkretne wyniki, umiejętności - które sprawdzasz w trakcie testu.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: koma » 2007-12-07, 22:26

No i się nie zgodzę z Tobą, miweus....

Co to znaczy: 'Niech sie opanuje! Niech sie nauczy!' ?
Mam wrażenie, że niektórzy nauczyciele zbyt fetyszyzują klasówki, kartkówki, testy....
Spokojnie...to przecież dziecko...nauczy się pisać klasówki!...a teraz radziłabym się nad nim trochę pochylić, bo widać, że ma problem. 5 minut poświęcone z przerwy wystarczy, aby sprawdzic ustnie jej wiadomości.
Mówienie, że przecież nie będziemy każdego z osobna - jest wyrazem złej woli. Nie 'każdego'! Jest zwykle problem z jedną...dwiema osobami w klasie.
Wiadomo, że celem oceniania jest dostarczenie uczniowi i jego rodzicom informacji o poziomie wiedzy i umiejętności. Jaka to będzie informacja, skoro stres powoduje niemożność obiektywnego ocenienia ucznia?
Wkurza mnie w szkole wiele, wiem, że nie mamy łatwego zycia - ale czasami nie dziwię się złej o nas opionii.Skoro można rozwiązać problem jednego dziecka, a tego nie robimy, bo nie - to może lepiej z dzieciakami nie pracować????

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: wrotkap » 2007-12-08, 20:25

koma pisze:5 minut poświęcone z przerwy wystarczy, aby sprawdzic ustnie jej wiadomości. Mówienie, że przecież nie będziemy każdego z osobna - jest wyrazem złej woli. Nie 'każdego'! Jest zwykle problem z jedną...dwiema osobami w klasie.

Wtedy uczniowie od razu podnieśliby krzyk, że to niesprawiedliwe. Inaczej przecież się ocenia klasówki (prace pisemne) a inaczej odpowiedzi ustne.
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zdenerwowanie w trakcie sprawdzianu

Postautor: malgala » 2007-12-08, 23:19

koma pisze:W takim razie w tej szkole jest coś 'nieteges' z realizacją obowiązującej koncepcji oceniania wiedzy i umiejętności ucznia.

Przecież ocenie podlegają wszystkie elementy: aktywność na lekcjach, prace domowe, odpowiedzi ustne, sprawdziany pisemne, prowadzenie zeszytu przedmiotowego. Ocena ze sprawdzianu jest jedną z wielu ale zrezygnować z niej nie można. W życiu czeka tę dziewczynkę wiele egzaminów a sprawdzian pisemny to jednocześnie trening przed tymi egzaminami. I nie można mówić, że to jeszcze dziecko i nauczy się pisać sprawdziany. Zwalniając ją z nich teraz nie nauczy się nigdy.
Jedna rozmowa z psychologiem też problemu nie rozwiąże. Potrzeba raczej więcej takich rozmów. A zapewnieniom rodziców, że nie stawiają małej wygórowanych wymagań też bym nie wierzyła. Może uczestniczyliby razem z małą w spotkaniach z psychologiem?


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”

cron