Kółko matematyczne

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

pracowita
Posty: 6
Rejestracja: 2014-06-02, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Kółko matematyczne

Postautor: pracowita » 2015-09-13, 14:33

Cześć dziewczyny!
Rozpoczęłam w tym roku moją przygodę z pierwszą klasą :), spodziewałam się, że będzie gorzej,choć oczywiście do ideału daleka droga :), dzieciaki wdzięczne, kochane, niestety bardzo zróżnicowane wiekowo (prawie 2 lata różnicy między najmłodszym, a najstarszym), jedno bardzo trudne - z jednej strony nie przyjmujące porażek, z drugiej niechętne do pracy, więc będzie z nim ciężko. Ponieważ mam dużo fajnych dzieciaków w klasie, pomyślałam, że jedną godz. karcianą przeznaczę na kółko matematyczne, chciałam więc zapytać, czy któraś z Was prowadzi, tudzież prowadziła takowe i macie jakieś przemyślenia,czy linki do stron, którymi mogłybyście się podzielić. Myślałam, żeby zacząć od zabaw z patyczkami, zaopatrzyłam się w kostki duże i małe, ale coś pomysłów na wykorzystanie tego mi brakuje...
Dziewczyny, niewiele piszę, bo też i niewiele jeszcze wiem, ale dużo Was podczytuje i bardzo Wam dziękuję za wszystkie przemyślenia, doświadczenia, którymi dzielicie się z nami, wiele się można od Was nauczyć :).

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Kółko matematyczne

Postautor: ms.elephant » 2015-09-13, 14:42

viewtopic.php?f=39&t=13541
tu już był taki temat, poczytaj :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kółko matematyczne

Postautor: linczerka » 2015-09-13, 15:29

Postaw na działania praktyczne. Nigdy nie kończ zadania w momencie jego rozwiązania.
Przykład: klocki w kształcie figur geometrycznych. Dzielisz dzieci po 2-3. Dajesz garść klocków i polecasz ułożyć.
Nie mówisz, jak. Po ułożeniu dzieci same opowiada, jakie kryterium zastosowały. Polecasz pogrupować klocki inaczej.
Zadania rozwiązuj metodą symulacji. Wracaj do zadania: czy to zadanie można rozwiązać tak samo, jeśli... (zmiana danych, zmiana operacji matematycznej). Baw się w "zakupy", dokonujcie różnych pomiarów. Załóż "klasowy" bankomat. Zadania z wypłacaniem i szacowaniem (czy wystarczy kieszonkowego na...).
Kostki użyj do dodawania lub odejmowania. Można porównywać liczbę oczek. Narysuj tyle lizaków ile jest na pierwszej kostce, narysuj tyle balonów ile jest kropek na obydwóch kostkach razem.
Itd. itp.
Bez kart pracy, a same działania. Ucz ich matematyki życia, nie matematyki papierowej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kółko matematyczne

Postautor: laurka78 » 2015-09-13, 15:48

pracowita pisze:Cześć dziewczyny!
Rozpoczęłam w tym roku moją przygodę z pierwszą klasą :), spodziewałam się, że będzie gorzej,choć oczywiście do ideału daleka droga :), dzieciaki wdzięczne, kochane, niestety bardzo zróżnicowane wiekowo (prawie 2 lata różnicy między najmłodszym, a najstarszym), jedno bardzo trudne - z jednej strony nie przyjmujące porażek, z drugiej niechętne do pracy, więc będzie z nim ciężko. Ponieważ mam dużo fajnych dzieciaków w klasie, pomyślałam, że jedną godz. karcianą przeznaczę na kółko matematyczne, chciałam więc zapytać, czy któraś z Was prowadzi, tudzież prowadziła takowe i macie jakieś przemyślenia,czy linki do stron, którymi mogłybyście się podzielić. Myślałam, żeby zacząć od zabaw z patyczkami, zaopatrzyłam się w kostki duże i małe, ale coś pomysłów na wykorzystanie tego mi brakuje...
Dziewczyny, niewiele piszę, bo też i niewiele jeszcze wiem, ale dużo Was podczytuje i bardzo Wam dziękuję za wszystkie przemyślenia, doświadczenia, którymi dzielicie się z nami, wiele się można od Was nauczyć :).

Kółko matematyczne, jakiekolwiek kółko to moje marzenie. .. my musimy godziny karciane przeznaczać na dyżury popołudniowe w przedszkolu. Wiem, wiem godzin karcianych w przedszkolach nie ma, ale my musimy zapewnić opiekę przedszkolakom do 15.

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kółko matematyczne

Postautor: niebo77 » 2015-09-13, 17:16

Polecam Gruszczyk-Kolczyńską "Edukacja matematyczna w klasie 1". Można w niej znaleźć konkretne opisy zabaw i gier.

kasiacie
Posty: 9
Rejestracja: 2008-03-15, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Kółko matematyczne

Postautor: kasiacie » 2015-09-20, 10:46

Dziewczyny czy któraś mogłaby mi przesłać przykładowy program kółka matematycznego dla klasy 1?
Niewiem czy znacie stronkę matzoo.pl - bardzo dużo ciekawych pomysłów:)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kółko matematyczne

Postautor: linczerka » 2015-09-20, 17:24

Nowa Era ma całkiem ciekawe. Można przerobić.
Niestety, nie prowadzę takowych.
Mam ściągnięty całkiem fajny - jako wzór do przeróbki.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

kasiacie
Posty: 9
Rejestracja: 2008-03-15, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Kółko matematyczne

Postautor: kasiacie » 2015-09-20, 18:57

linczerka pisze:Nowa Era ma całkiem ciekawe. Można przerobić.
Niestety, nie prowadzę takowych.
Mam ściągnięty całkiem fajny - jako wzór do przeróbki.


Linczerko gdzie znajdę ten program na stronie Nowej Ery? nie mogę się tam odnaleźć po tej przebudowie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kółko matematyczne

Postautor: linczerka » 2015-09-20, 19:04

Daj na pw adres mailowy
Będzie szybciej
Nowy portal NE jest tak zakręcony jak najlepszy labirynt :)
Jak już się zalogujesz, to na samej górze po lewej stronie, na czarnym tle (chyba) są takie 3 poziome kreseczki.
Kliknij w nie i wybierz właściwy etap edukacyjny.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

pracowita
Posty: 6
Rejestracja: 2014-06-02, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kółko matematyczne

Postautor: pracowita » 2015-09-23, 20:53

Po zeszłotygodniowym kółku mam zawrót głowy. Za dużo nawymyślałam, podzieliłam ich na grupy i miałam harmider większy niż na zajeciach w-f :). Chyba muszę zlecić im prace indywidualne, bo grupowe to kompletny chaos, sala malutka, siedzą po 4 przy stoliczkach, bawili się dobrze, jak grali, czy wspólnie wydawali pieniądze, ale ja wyszłam od nich zmęczona jak po kilku godz., napiszcie proszę jakie macie doświadczenia w pracach grupowych, bo ja na razie kompletny laik jestem, wszystko chciałabym mieć od razu poukładane, a to pewnie nie takie proste :)


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”