ciąża w trakcie odbywanego stażu

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

ciąża a dyplomowanie

Postautor: jjolkaa » 2014-04-11, 12:19

Witam,

Dnia 31.05.2014 kończę awans na dyplomowanego, termin porodu mam na 21.05.2014. Moje pytanie brzmi czy będąc na macierzyńskim mogę przystąpić do egzaminu na dyplomownaego w lipcu czy w sierpniu (kiedy tam mnie powołają)?

Pozdrawiam
Jolka

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2014-04-11, 13:41

możesz.

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: jjolkaa » 2014-04-12, 19:13

Dzięki. Tak myślałam, ale wolałam się upewnić.

maeria
Posty: 2
Rejestracja: 2015-01-07, 11:00
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: maeria » 2015-01-07, 11:05

Witam,

od września 2014 pracuję w gimnazjum i liceum wieczorowym jako nauczyciel stażysta. Umowę mam podpisaną do końca sierpnia 2015 roku.

Jestem w ciąży i od drugiego semestru chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie. Domyślam się, że jeśli w przeciągu roku nie wrócę do szkoły to staż mi przepadnie. Jednak nurtuje mnie kwestia wypłaty i urlopu macierzyńskiego. Jaki procent pensji otrzymywałabym na zwolnieniu? Czy przysługuje mi urlop macierzyński i w jakim wymiarze?

Z góry dziękuję za pomoc. :)

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2015-03-20, 09:18

jeśli pójdziesz n L4, to stażu nie skończysz. Czyli idąc do pracy do szkoły po macierzyńskim na nowo będziesz nauczycielem stażystą.

Będąc na L4 i mając odpowiedni kod na druku otrzymujesz 100% wynagrodzenia.

Umowa przedłuża się do dnia porodu, chyba, że masz miłego dyrektora, który podpisze z Tobą kolejną umowę od 1 września 2015.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Afroditte » 2015-04-05, 23:17

W trakcie stażu na minowanego przebywałam na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, pełnym urlopie rodzicielskim a zaraz po nim na uzupełniającym. Mój staż w świetle prawa uległ anulowaniu, ale zastanawiam się czy nie powinnam w tej kwestii wystąpić z jakimś pismem do dyrekcji bądź ona do mnie? Jak zwrócić na to uwagę dyrektorowi? Bo mniemam, że jeśli dyrektor mnie nie poinformował o przerwaniu stażu to on dalej biegnie 8)
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: malgala » 2015-04-06, 15:03

Jak długo byłaś nieobecna w pracy i czy ta nieobecność była ciągła (nie licz urlopu uzupełniającego)?
Jeśli nieobecność nie przekroczyła roku, to staż kontynuujesz i ulega on przedłużeniu o czas trwania nieobecności. I taką informację dyrekcja powinna dać.
Jeśli przekroczyła, to niestety staż jest przerwany i w tym przypadku chyba nie ma potrzeby, by dyrekcja informowała o jego przerwaniu, bo przepisy są jasne.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Afroditte » 2015-04-13, 21:49

Nie było mnie grubo pond rok więc na pewno wszystko przepadło. Z tym, że nikt tego tematu nie porusza, ani opiekun, ani dyrektor... Cicho sza. Jak gdyby nigdy nic.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: malgala » 2015-04-13, 22:47

Ale czy to była nieprzerwana nieobecność?
I czy łącznie , bez uzupełniającego, trwała dłużej niż rok?

Nie podajesz konkretnych dat, więc trudno mi to ocenić.
Załóżmy jednak, że ciągła nieobecność (bez urlopu uzupełniającego) trwała dłużej niż rok.
Tak, staż w takim przypadku przepada.
Czy dyrekcja musi w tej sytuacji powiadomić cię o tym?
Może, ale obowiązku nie ma.
Przecież nauczyciel na tyle chyba zna przepisy, aby bez oficjalnego pisma wiedzieć, że stażu kontynuować nie może.

maeria
Posty: 2
Rejestracja: 2015-01-07, 11:00
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: maeria » 2015-04-22, 17:50

Witam,

jestem nauczycielką stażystką zatrudnioną na umowę o pracę na czas określony, a mianowicie do końca sierpnia 2015.

Jestem w 6 miesiącu ciąży. Do tej pory pracowałam "normalnie" z dwoma dwu-tygodniowymi wyjątkami - jedno l4 było od ginekologa na dwa tygodnie, po nim wróciłam na ponad tydzień do pracy i rozchorowałam się - i tu kolejne dwa tygodnie od internisty.

Bardzo nie chciałabym aby przepadł mi staż. Coraz gorzej się czuję, brakuje mi sił i potrzebuję dłuższej chwili odpoczynku - chociaż dwa dni. Czy jeśli wezmę jeszcze to l4 na tak krótki okres to staż mi przepadnie?

Poza tym czytałam gdzieś, że jeśli otrzymało się l4 od różnych lekarzy z różnych powodów to się one nie sumują, czy ktoś z Państwa się z takim stwierdzeniem spotkał?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: malgala » 2015-04-23, 16:43

Ponieważ miałaś przerwę w L4, to staż ani nie przepada, ani nie wydłuża się.
Twoje zwolnienia w tym przypadku się nie sumują (nawet gdyby były od jednego lekarza).
Jeżeli czujesz, że musisz odpocząć, to zrób to.
Twoje i dzidziusia zdrowie w tej chwili jest najważniejsze.

Laura86
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-06, 15:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Laura86 » 2015-09-21, 13:50

Witam,
chciałabym prosić o odpowiedź na moje pytanie, a właściwie pytania :) Mianowicie jestem w 14 tygodniu ciąży, rozwiązanie mam na koniec marca 2016 i aktualnie odbywam staż na nauczyciela mianowanego (mam za sobą rok i miesiąc). Bardzo chciałabym, aby odbyty okres stażu mi nie przepadł, ale niestety niezbyt dobrze znoszę ciążę i lekarz sugeruje mi, że powinnam pójść na L4 :( Aktualnie przebywam na dwutygodniowym zwolnieniu z powodu grypy, ale pomimo wszystko chciałabym później wrócić do pracy. Obawiam się jednak o zdrowie mojego dziecka, więc mam pytanie: do kiedy musiałabym uczęszczać do pracy, aby staż mi nie przepadł? Wyszukałam w Karcie Nauczyciela, że obecnie nauczyciel może mieć 1,5 roczną przerwę w pracy, ale nie wiem, czy wlicza się również w to zaległy urlop wypoczynkowy, który będę musiała wykorzystać po rocznym macierzyńskim? Gdyby nie brano pod uwagę urlopu wypoczynkowego, to myślę że spokojnie mogłabym pójść na L4 w listopadzie. Trudno jest mi dokładnie to wyliczyć, a u nas w szkole nie ma księgowej, więc bardzo proszę o pomoc osoby, które się na tym znają.
Pozdrawiam
Laura

aga-konwalia
Posty: 11
Rejestracja: 2015-08-17, 15:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: aga-konwalia » 2015-11-20, 13:01

Uważam, że wypoczynkowy nie powinien się liczyć do tej przerwy 1,5 rocznej. Bo w takim razie każde wakacje też by nam wydłużały staż, a odbierając urlop wypoczynkowy dostajesz nie zasiłek macierzyński tylko "normalną" wypłatę od pracodawcy.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”

cron