sprawdzian klasa 1

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

sprawdzian klasa 1

Postautor: hales » 2015-09-23, 19:38

Proszę o porade bardziej doświadczonych nauczycieli w sprawie sprawdzianów. W przyszłym tygodniu kończy się pierwszy miesiąc nauki i będziemy mieć wprowadzone 3 literki. Z matematyką oswajamy się zgodnie z programem - figury, orientacja przestrzenna. Pracuje na wsipie i tam co miesiąc są gotowe sprawdziany. Korzystacie z gotowców czy same opracowujecie sprawdzian? Nie jestem przekonana do tego gotowca - 2 zadania z przyrody, 3 z edukacji matematycznej, kolejne 3 z polonistycznej, 1 z plastycznej i 1 ze społecznej i z czego ja mam wystawić ocenę po takim sprawdzianie? Wydaje mi się, że 3 zadania z danej edukacji to za mało na sprawdzian, ale może to tylko moje złudzenie. A jeśli faktycznie te sprawdziany są kiepskie to nie wiem jak się zabrać za tworzenie własnego - ile zadań ułożyć itp.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: dushka » 2015-09-23, 20:32

Sama pisałam. I rozdzielałam edukacje. Częściej też robiłam i robię kartkówki, niż sprawdziany - przede wszystkim sprawdzam opanowanie konkretnej rzeczy, dzieci lepiej się skupiają w krótszym odcinku czasu.

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: hales » 2015-09-24, 19:47

Dushko czy mogłabyś mi przesłać swoje pierwsze sprawdziany z klasy 1?

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: mar.lena » 2015-09-24, 21:05

A moje pierwszaki takie rozkoszne jeszcze (luz, zabawa, itd. ;)) że nawet mi do głowy żadne sprawdziany nie przychodzą :) Ja chyba pierwszy sprawdzian na semestr dopiero zaplanuję.
Marlena :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: dushka » 2015-09-24, 21:06

Hales, daj maila.
Mar.lena, te pierwszaki mają w ciągu 3 lat opanować masę materiału.

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: mar.lena » 2015-09-24, 22:16

dushka pisze:Mar.lena, te pierwszaki mają w ciągu 3 lat opanować masę materiału.


No niestety... a zaczynają nie mając nawet skończonych 6 lat :(
Marlena :D

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: hanamat » 2015-09-25, 06:06

Mi tez żadne sprawdziany do głowy nie przychodzą; uczymy się bawiąc i bawimy się ucząc.Ja cały wrzesień diagnozuję dzieci za pomocą różnych narzędzi, ale wybieram to, co mi potrzeba wiedzieć by ruszyć z czytaniem (np. diagnoza poziomu analizy słuchowej testem Styczek, obserwacja sprawności manualnej w toku zajęć i zabaw, test diagnozujący z GWO Lepsza Szkoła, gdzie każdy n-l może zgłosić bezpłatnie swój udział). Z GWO będziemy pisali w ciągu roku 4 sprawdziany i to mi zupełnie wystarczy. Zamiast ocen stosuję światła drogowe+ocenę opisową (jeżeli jest taka potrzeba).
np. Moje dzieci mają duże problemy z analizą słuchową więc ćwiczymy w trakcie zabaw. Podobnie z czytaniem (znają tylko niektóre drukowane i nie potrafią odczytać sylab) - bawimy się w pociągi, statki sylabowe, śpiewamy sylaby itp.

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: graga71 » 2015-09-25, 07:53

My miałyśmy zabronione robienie sprawdzianów odgórnie w I klasie , więc oceniałyśmy karty pracy których stopniowo było więcej , bawiliśmy się w szpiegów :D pisząc z pamięci . Oficjalnie przeprowadzałyśmy diagnozę początkową i końcowo roczną. Teraz moi są w II klasie i wczoraj pisaliśmy z pamięci . Na hasło" bawimy się w szpiega ", było głośne hurra aż praktykantka zdębiała bo co to za dzieciaki co cieszą się ze sprawdzianu:)
pogodna71

Ulla
Posty: 91
Rejestracja: 2014-11-01, 23:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: Ulla » 2015-09-25, 15:20

Super pomysł na to Twoje hasło. Jak niewiele trzeba aby zmienić nastawienie.

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: hales » 2015-09-25, 18:23

W mojej szkole sześciolatki też mają sprawdziany. Ja diagnozuje ich a raczej obserwuje korzystając ze skali funkcjonowania pierwszoklasisty. Uczymy się bawiąc - do tej pory poznaliśmy 2 literki, figury, ćwiczyliśmy orientacje przestrzenną. Na dzień dzisiejszy na 24 osoby - 7 ma kłopot z głoskami, ponad połowa klasy ma rewelacyjną grafomotoryke - poznane litery piszą w małej liniaturze, ładnie i starannie, 2 osoby zupelnie sobie nie radzą a reszta jest na średnim poziomie.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: ms.elephant » 2015-09-25, 20:46

graga71 pisze:My miałyśmy zabronione robienie sprawdzianów odgórnie w I klasie , więc oceniałyśmy karty pracy których stopniowo było więcej , bawiliśmy się w szpiegów :D pisząc z pamięci . Oficjalnie przeprowadzałyśmy diagnozę początkową i końcowo roczną. Teraz moi są w II klasie i wczoraj pisaliśmy z pamięci . Na hasło" bawimy się w szpiega ", było głośne hurra aż praktykantka zdębiała bo co to za dzieciaki co cieszą się ze sprawdzianu:)


Graga czy mogłabyś podać tekst, który pisaliście z pamięci? Chciałabym zobaczyć długość tekstu i trudność. Dzięki

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: sprawdzian klasa 1

Postautor: lieblingin » 2015-09-26, 17:24

Dobrze, ze to wszystko piszecie, bo ja juz mialam stresa, moje kolezanki, ktore maja klasy pierwsze robia juz 4 literke, a ja dopiero 2, juz prawie 3 (o,a,m). Ale mam najmlodsza grupe i moge powiedziec, ze dopiero teraz powoli dociera do niech , ze sa w szkole :)

(przepraszam, nie mam polskich znakow)


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”