1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: lieblingin » 2015-08-21, 15:04

Dziękuje za szybką odpowiedź. Przyznam, że o patyczkach, kostkach nie wiedziałam. Myslalam właśnie o informacji zwrotnej, pytaniach, nacobezu. Muszę jeszcze doczytać

aniabaran
Posty: 33
Rejestracja: 2010-01-16, 15:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: aniabaran » 2015-08-28, 19:34

Dziewczyny jestem po I spotkaniu z rodzicami i dziećmi. Nie było najgorzej, choć nie jestem z siebie w 100% zadowolona. Grunt, że dzieci w większości się ze mną "zakolegowały" ;) były dość śmiałe, chętnie rozmawiały, reagowały na moje polecenia. Były oczywiście przylepki, które siedziały u mamy na kolanach ale ich nie naciskałam, żeby nie zniechęcić. Kurcze, chyba po wypłacie zakupię to laminarkę :) Mam jeszcze pytanie dotyczące jakiejś wycieczki, imprezki we wrześniu, - integracyjnej. U nas praktykuje się ognisko, ale może macie jakieś inne pomysły. Chciałabym wyjść z dziećmi ze szkoły, niekoniecznie jechać na wycieczkę czy ognisko. Myślę ale nic oryginalnego nie mogę wymyślić.

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: lieblingin » 2015-08-29, 07:06

Ania, to dobrze że już takie spotkanie miałas, jeden punkt odhaczony :wink: co do wycieczki... Można też iść z dziećmi na spacer, ogniska nie robić, ale czemu nie, pobawić się gdzieś na łonie natury, zabawy, konkursy, coś takiego.

natasza__
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-17, 22:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: natasza__ » 2015-08-30, 21:45

Dziewczyny, czy stosujecie w swojej pracy klaser z literami, taki? :
http://www.kleks.net.pl/inne-szkolne/al ... chomy-nieb

Patyczki, liczmany kto kupuje? Rodzice na własną rękę, czy mogę zebrać po 10 zł i sama kupić dla całej klasy?

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: graga71 » 2015-08-30, 21:56

U mnie w szkole nauczyciel nie może zbierać żadnych pieniędzy . można poprosić rodziców o zakup lub kupuje klasowa rada rodziców.
pogodna71

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-08-30, 23:41

Stosowałam klaser z literami. Już nie będę. Literki małe, gubią się. I strasznie długo trwa wyciąganie i wkładanie ponowne liter do klasera.
Cyfry mam gotowe - takie lizaki.
Patyczków nie będę proponować.
Liczmanami mogą być wszelkie zastępniki (klocki płaskie, kasztany, koraliki).
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: hanamat » 2015-08-31, 05:12

Klasera z literkami tez nie stosuję. Mam alfabety demonstracyjne na magnesy i dzieci pracują w grupach.
W czerwcu na I spotkaniu z rodzicami przyszłych pierwszoklasistów (pracuję w zespole szkól i do klasy 1 przychodzą dzieci z naszego przedszkola) podałam propozycję wyprawki w dwóch wersjach:
I - rodzice kupują magnesy w dwóch kolorach (wykorzystuję do budowy modeli wyrazów; jako liczmany, np. przy przekroczeniu progu dziesiątkowego itd.); miara krawiecka (100 cm); budzik (ze sklepu za 4,50); repliki monet i banknotów; liczby w kolorach i pakują do plastikowych pojemników.
II wersja (tańsza): rodzice wycinają wzory monet i banknotów oraz liczby w kolorach wydrukowane z internetu; kupują guziki w dwóch kolorach, wykonują zegar z papieru i pakują do pojemników, np. po lodach, po kremie.
Rodzicom w bardzo trudnej sytuacji materialnej obiecałam pomoc.
Oczywiście, wszyscy wybrali I wersję. Przedstawicielka rady rodziców - jedna z mam, zebrała ustaloną kwotę i właśnie w piątek przywiozła mi do szkoły posegregowane i popakowane w osobne pojemniki pomoce.

Uważam, że jeżeli rodzice otrzymują bezpłatne podręczniki, to pomoce dla swoich dzieci mogą zakupić. przecież w klasach starszych też kupują np. przybory geometryczne. Dla tych, w bardzo trudnej sytuacji występuję do rady rodziców o dofinansowanie lub pozyskuje sponsorów (czasami sama jestem tym sponsorem).

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: lieblingin » 2015-09-01, 19:04

A jakie macie kąciki w klasach? Kącik czytelniczy, przyrodniczy, patriotyczny... ?

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: ms.elephant » 2015-09-01, 20:00

lieblingin pisze:A jakie macie kąciki w klasach? Kącik czytelniczy, przyrodniczy, patriotyczny... ?


Musiałabym mieć 2 razy większą salę, by móc założyć kąciki z prawdziwego zdarzenia.
Czytelniczy - to po prostu półka z książkami. Na drugiej półce są gry planszowe dla dzieci, na kolejnej maskotki do przytulania.
Kącik przyrodniczy - zgodnie z omawianą tematyką, to zazwyczaj ławka lub góra jakiejś niskiej szafki. Zmienia się zależnie od omawianych treści. Na początku znajdą się tam wakacyjne pamiątki, później pewnie dary jesieni.

natasza__
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-17, 22:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: natasza__ » 2015-09-01, 20:54

Dziekuję za informację :-)
Ja mam kącik przyrodniczy, releksacyjny, kącik czystości (umywalka, ręczniki, mydło), kącik czytelniczy, kącik zabaw.
Sale dzielę z koleżanką, więc miejsca nie za wiele :|

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-09-01, 20:59

mam kącik artystyczny (teatrzyk, kukiełki, instrumenty muzyczne), kącik śniadaniowy, kącik doświadczeń, kącik przemyśleń, kącik czytelniczy, kącik prezentacji. Klasę mam wielką
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-10-02, 18:20

Gdzie jesteście z materiałem?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: mar.lena » 2015-10-02, 18:29

W poniedziałek wprowadzam "m".

Ale grafomotorycznie u mnie większość słaba (3/4 klasy to 6-latki). Odwzorowywanie liter idzie im jeszcze jako tako, ale jak mają w ćwiczeniach miejsce na wpisanie np. utworzonej z 2 liter sylaby, to piszą gdzie popadnie, linijki im nie przeszkadzają. Robimy niby ćwiczenia sprawności manualnej: lepimy, malujemy, kolorujemy, łączymy kropki, itp. ale jeszcze duuuużo pracy przed nami.
Marlena :D

nastawienie
Posty: 16
Rejestracja: 2015-08-14, 10:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: nastawienie » 2015-10-02, 19:11

Ja wczoraj wprowadzałam 'o'.
I ku mojemu zaskoczeniu, pisanie liter idzie im o wiele lepiej niż robienie szlaczków jakichkolwiek. A im węższa linijka tym ładniej :lol:
Ostatnio z ciekawości zrobiłam im przepisywanie z tablicy. Dostali kartkę w szerokie linie i mieli przepisywać sylaby po kolei. Jedni przepisywali bez problemu, a inni kompletnie nie ogarniali co mają zrobić po przepisaniu pierwszej sylaby, gumowali i pisali drugą.

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: hales » 2015-10-02, 19:17

Idę temat po temacie z wsipem i w środę mam literkę m, w piątek t. Większość moich sześciolatków też nie wie w jakich linijkach pisać - piszą o jedną linijkę za wysoko jeśli nie zdążę zaznaczyć odpowiednich. Z grafomotoryką nie jest tak źle. Byłam przygotowana na gorszą sytuacje. W poniedziałek piszemy pierwszy sprawdzian, jestem bardzo ciekawa jak wyjdzie.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”