Teczka stażysty

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

arwen.a
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-12, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Teczka stażysty

Postautor: arwen.a » 2015-10-17, 18:28

Witam, jest już październik a ja poza napisaniem plany rozwoju zawodowego w związku z moim stażem nic nie robię. Mam pytanie do innych stażystów bądź nauczycieli, którzy staż mają już za sobą - jak zabrać się za kompletowanie teczki?
W planie rozwoju zawodowego mam np. taki punkt: Podjęcie współpracy z opiekunem stażu, formy realizacji: rozmowa z opiekunem, ustalenie zasad itp, itd, termin: 09.2015, sposób dokumentowania: notatki własne.
Więc co powinnam zrobić? napisać sobie po prostu, że dnia takiego i takiego odbyłam rozmowę z panią x, rozmawiałam o tym i tamtym, podpisać się, dać tejże pani do podpisania i włożyć do teczki?
Tak to robicie/robiliście?
Albo np. inny punkt - zapoznanie się z dokumentację szkolną jak Statut Szkoły, Regulamin pracy, WSO, forma realizacji: analiza dokumentacji, termin 09/10.2015, sposób dokumentowania: biblioteczka dokumentów i notatki własne.
I... czy przedrukować sobie wszystkie te dokumenty i włożyć do teczki (trochę by tego było bo sam Statut liczy kilkadziesiąt stron) czy tylko napisać notatkę, że dnia tego i tego przeczytałam i zanalizowałam dany dokument, jakieś wnioski, podpisać się i włożyć to do teczki?
Ostatnio też pomagałam w organizowaniu takich dodatkowych, ogólnoszkolnych warsztatów terenowych. Mam też o tym w moim planie rozwoju. Zajęcia już się odbyły i jak mam to teraz konkretnie udokumentowac? Mam plan zajęć bo sama je pisałam, mam nawet zdjęcia z imprezy bo też sama je robiłam (organizacja miała być wspólna z dwoma innymi nauczycielami ale większość pracy została zwalona na mnie). I czy powinnam teraz napisać jakieś sprawozdanie z imprezy? Jeśli tak to jak w ogóle coś takiego się robi? Czy może wystarczyłoby napisanie krótkiej notatki, że dnia x odbyła się impreza pt. ....., w organizowaniu i przeprowadzeniu której uczestniczyłam, podpisać się i tyle?
Wiem, że te moje pytania powinny być skierowane raczej do mojego opiekuna stażu. Ale obecnie powiedzieć, że trudno nam znaleźć wspólny język, to nawet za mało. Będę wdzięczna za wszelkie rady.

arwen.a
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-12, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Teczka stażysty

Postautor: arwen.a » 2015-10-17, 18:46

A może wystarczy tylko jeden dokument czyli "Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego" bo wiem, że na koniec stażu i tak coś takiego muszę napisać. Tylko co np. z zaświadczeniami z odbycia np. jakichś szkoleń - w formie załączników do sprawozdania? I dalej męczy mnie ta dokumentacja WSO, Statutu i innych pism, z którymi miałam obowiązek w czasie stażu się zapoznać.
I jeszcze jedno pytanie - kto pisze ocenę dorobku zawodowego za okres stażu?
Dziękuję z góry za pomoc.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Teczka stażysty

Postautor: ann » 2015-10-17, 19:05

U mnie wystarczyło sprawozdanie z realizacji planu* - pracuję w małej, wiejskiej szkole, gdzie dyrekcja doskonale wie, co kto robi, więc nie wiem, jak to wygląda w dużych szkołach. Ale znajomość WSO (Twoje PSO musi być z nim zgodne) czy statutu można w razie czego sprawdzić w czasie rozmowy.

Co do oceny - ocenę pisze dyrektor na podstawie projektu przygotowanego przez opiekuna.


* zaświadczenia ze szkoleń dyrekcja dostawała (i teraz też dostaje) na bieżąco
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Teczka stażysty

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2015-10-18, 11:47

Powiedzenie na początku, że nic nie robisz, odnosi się chyba do "zbierania kwitów", a nie pracy nauczycielskiej.
Myślę, że wystarczające jest prowadzenie notatek z czynności, np.: czytasz statut i wynotowujesz te informacje, które ciebie dotyczą "na bieżąco". Nie ośmieszaj się podpisywaniem notatek z rozmowy, to praktyka pierwszych staż, kiedy teczki wożono samochodami - dosłownie. Poza tym staż odbywasz w szkole, w której będziesz mieć rozmowę, zatem sprawozdanie jest wystarczające, a notatki pomogą ci je napisać. Widziałem niedawno fotoksiążkę ze stażu. Pomysł na pamiątkę, ale czy o to chodzi w awansie zawodowym, żeby mieć najładniejszy zeszyt i szlaczki?

arwen.a
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-12, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Teczka stażysty

Postautor: arwen.a » 2015-10-18, 17:41

Oczywiście, że kiedy pisałam, że nic nie robię odnosiło się to do dokumentowania mojego stażu a nie pracy jako takiej.
Dziękuję za odpowiedzi. Właśnie o to mi chodziło czy konieczne jest gromadzenie dokumentów - potwierdzeń każdej czynności, którą wykonałam czy wystarczy jeśli opiszę to tylko w sprawozdaniu. Oczywiście moje własne luźne notatki prowadzę chociażby po to żeby później pamiętać kiedy co robiłam.
Z waszych odpowiedzi wynika, że nadmierna biurokracja nie jest potrzebna.
W najbliższych dniach postaram się jeszcze porozmawiać na ten temat z moim opiekunem. Po to by dowiedzieć się jakie są zasady w konkretnie mojej szkole. Mam nadzieję, że rozmowa ta będzie owocna..

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Teczka stażysty

Postautor: qjaf » 2015-10-22, 21:02

Wybadaj sprawe rowniez wsrod innych nauczycieli, a przede wszystkim...nie przejmuj sie:)


Wróć do „Nauczyciel stażysta”

cron