Początki Wychowawstwa klasa1

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

PaniG1
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-07, 12:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: PaniG1 » 2016-03-07, 12:56

Witam, dostałam właśnie nową pracę w szkole podstawowej. Dotychczas pracowałam tylko w przedszkolu. Będę wychowawczynią w klasie 1 stąd też moja wielka prośba o pomoc. Chciałabym Was prosić abyście podpowiedziały mi jak zacząć pracę z dziećmi i w ogóle jak to wszystko wyglądać powinno.

Bardzo proszę Waszą pomoc, która nie ukrywam bardzo mi się przyda :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: linczerka » 2016-03-07, 19:57

Poczytaj wątki. Kopalnia pomysłów.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: hales » 2016-03-07, 20:01

Rozumiem, że przejmujesz pierwszą klasę w najbliższym czasie? Też pracowałam kilka lat w przedszkolu, w szkole jest zupełnie inaczej :) Pierwsze dwa tygodnie września były dla mnie bardzo ciężkie. Poczytaj forum, znajdziesz tutaj mnóstwo cennych informacji. Jeśli masz konkretne pytania - pytaj.

PaniG1
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-07, 12:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: PaniG1 » 2016-03-11, 14:20

Zgadza się, zaczynam pracę od poniedziałku. Dziś się dowiedziałam, że mam w środę poprowadzić zebranie z rodzicami stad moja prośba o pomoc. Podpowiedzcie mi jak takie zebranie powinno wyglądać i co powinnam na nim powiedzieć? Jakie mogę mieć wymagania wobec dzieci?
Wiem,że te pytania mogą Wam wydawać się głupie ale ja jestem w tym temacie całkiem zielona a chce dobrze wypaść.
Bardzo Was proszę o wszelką radę! :)

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: hales » 2016-03-11, 17:17

PaniG1 pisze:Zgadza się, zaczynam pracę od poniedziałku. Dziś się dowiedziałam, że mam w środę poprowadzić zebranie z rodzicami stad moja prośba o pomoc. Podpowiedzcie mi jak takie zebranie powinno wyglądać i co powinnam na nim powiedzieć? Jakie mogę mieć wymagania wobec dzieci?
Wiem,że te pytania mogą Wam wydawać się głupie ale ja jestem w tym temacie całkiem zielona a chce dobrze wypaść.
Bardzo Was proszę o wszelką radę! :)


Jeśli chodzi o zebranie to na początek przedstaw się, opowiedz coś o sobie. Zapytaj w szkole czy masz przekazać jakieś konkretne wiadomości. My przed zebraniem dostajemy plan zebrania - są tam najważniejsze rzeczy, które mamy omówić. Do tego klasowe sprawy bieżące.

Będziesz mieć dzieci sześcio czy siedmioletnie? Wymagania wobec dzieci to na pewno przestrzeganie regulaminu klasowego - możecie taki stworzyć na początek, przygotowanie do lekcji.

PaniG1
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-07, 12:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: PaniG1 » 2016-03-11, 18:09

Wiesz będę znała klasę raptem 2 dni więc ciężko mi coś będzie więcej o nich powiedzieć. Hmm a jak przedstawiam siebie to co powinnam powiedzieć? I jak długo takie zebranie powinno trwać? A mogłabyś mi ten plan jakoś napisać bym wiedziała co mam robić :)

Będę miała zarówno dzieci sześcioletnie jak i siedmioletnie. A jakieś jeszcze powinnam wymagania powiedzieć rodzicom? Bardzo proszę o poradę.

Chciałam się jeszcze zapytać jakie najlepsze są metody do "karania" niegrzecznych dzieci? Co stosować? Znaczki?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: linczerka » 2016-03-11, 20:18

1.Przedstaw się.
2.Na końcu w dzienniku jest tabelka - niech rodzice złożą podpisy (u nas wymagane i ja to na początku zawsze robię, bo później zapominam
3.Przygotuj karteczki dla rodziców, a w nich informacje na temat dziecka: głównie zdrowotne (oczy, słuch, choroby, które wymagają Twojej uwagi), na co masz zwrócić szczególną uwagę (dość istotne dla Ciebie)
4.Zaproponuj indywidualne spotkania po wywiadówce (nie wszyscy rodzice na forum będą zabierali głos, a wiele dowiesz się na indywidualnych rozmowach). Zapisuj, bo pamięć zawodzi.
5.Zrób sobie tabelkę z imionami i nazwiskami dzieci. W tabelce: które dziecko na jakie zajęcia uczęszcza (logopedia, wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne itd.), kto na obiad, kto do świetlicy. Rodzice krzyżykami zaznaczą, a Ty to łatwiej ogarniesz.
6.Ustal formy kontaktu z Tobą (jasno sprecyzuj, kiedy mogą z Tobą się spotkać. Możesz utworzyć maila na potrzeby kontaktu z rodzicami. Sprawdzona i dobra forma to zeszyty do korespondencji - a tam wszystko: od usprawiedliwień po wszelkie informacje. Nie przyjmuj na świstkach=kartkach. W takich zeszytach wklejasz/piszesz, co na kiedy potrzeba.
7.Podaj komunikaty szkolne - powinnaś mieć jakieś informacje do przekazania rodzicom.
8.Dowiedz się, jakie macie szkolne tradycje - popytaj rodziców, jak widzą organizację tych tradycji.
Mamy w dziennikach zeszyty A-4. Każdy uczeń ma podzielone na "pozytywne", "negatywne". Tam konsekwentnie wpisujemy wszystkie zasługi "(z datą). Dobre to przy rozmowach o dzieciach. A i obraz dziecka obiektywny, przy pisaniu opisówki nie szperasz w pamięci.
Tyle mi się nasunęło :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

PaniG1
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-07, 12:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: PaniG1 » 2016-03-12, 14:14

A co powinnam powiedzieć o sobie? Opowiedzieć o tym gdzie studiowałam i że to moja pierwsza praca w szkole? Za bardzo nie wiem co właśnie powiedzieć ;/. Bardzo dziękuje za plan, myślę, że bardzo mi pomoże :)

A co do wymagań? To co powinnam im jeszcze powiedzieć? I odnośnie ich "karania"? CO myślicie żeby każde dziecko założyło zeszyt w którym będę stawiała znaczki? Sama już nie wiem...chciałabym dobrze wypaść przed rodzicami. Kiepsko jest prowadzić zebranie w trakcie roku szkolnego jeśli nie zna się dzieci...

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: hales » 2016-03-12, 14:57

Z planem zebrania nie pomogę, bo u mnie są na nim informacje szkolne - projekty, konkursy, wycieczki, imprezy, itp.

U nas w szkole kazdy ma zeszyt do informacji - sa tam strony przeznaczone na pochwaly i uwagi, tabelka - kwadraty do kolorowania (zielony dziecko bylo grzeczne, zolty zachowanie do poprawy, czerwony wskazany kontakt z nauczycielem) , usprawiedliwienia, komunikaty bieżące.

Jeśli dziecko nie bawi sie w zgodzie - odchodzi od zabawy i na chwile siada przy stoliku. Kwadraty tez są dla nich "karą" jesli musi pokolorowac zolty lub czerwony no i w najgorszym wypadku wpisuję uwagę.

Ja powiedzialam,ze skonczylam takie i takie studia, wcześniej pracowalam tyle lat w przedszkolu, ale zawsze marzylam o pracy w szkole i licze na dobra współpracę z dziecmi i rodzicami.

PaniG1
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-07, 12:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: PaniG1 » 2016-03-17, 11:22

No i po zebraniu :) Dziękuje dziewczyny za pomoc, na prawdę bardzo mi się przydała :)
Na zebraniu nie było tak źle, było sporo rodziców ale poprosiłam vice dyrektorką aby poszła ze mną na zebranie i wspierała mnie w razie czego. Powiedziałam co swoje, rodzice zadawali pytanie i zanim się spostrzegłam minęła godzina :)

Anita03443
Posty: 2
Rejestracja: 2016-08-13, 14:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: Anita03443 » 2016-08-13, 14:18

Witam serdecznie wszystkich
Potrzebuję pomocy, zaczynam pierwszą pracę w klasie 1 czy możecie mi powiedzieć co dokładnie muszę przygotować na rozpoczęcie roku chodzi mi konkretnie jakie dokumenty muszę jako wychowawca sporządzić co powinnam mieć w swoich dokumentach jak to wygląda od strony teoretycznej, już teraz przepraszam jeśli będę zadawać durne pytania ale studia (teoria)to nie to samo co praca (praktyka).
Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: linczerka » 2016-08-13, 20:15

Poczytaj wątki, znajdziesz, np. Pierwsza klasa po nowemu.
Na 1 września to żadne dokumenty. Klasie podajesz podział godzin i najważniejsze informacje.
Trudno przewidzieć, jakie dokumenty będzie wymagał dyrektor.
Ale to działa tak (mniej więcej i skrótowo):
Na koniec roku zazwyczaj są ewaluacje i wnioski z programu wychowawczego szkoły.
Pod uwagę bierze się aktualne kierunki polityki oświatowej.
I tworzy się plan pracy szkoły.
Inni odpowiedzialni tworzą plan pracy samorządu, tworzy się plan pracy grupy wiekowej.
Jest też plan profilaktyki.
W oparciu o te dokumenty Ty układasz plan wychowawczy.
Niektórzy wymagają planu współpracy z rodzicami.
Z pewnością potrzebne Ci będą wymagania edukacyjne.
Wybrałaś już program?(jeden z dwóch rządowych).
Na stronach wydawnictw są plany wynikowe i rozkłady materiału.
Ponadto: plan zespołu dydaktyczno -wyrównawczego (o ile przewidziany jest) i plan kółka- jeśli masz jakieś.
Nie drukuj - tylko w razie potrzeby. Niektórzy życzą sobie przesłania mailem i wystarczy.
Poczekaj, aż się dowiesz.
Wiele dowiesz się na radzie sierpniowej.
I pewnie będziesz mieć opiekuna stażu.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Anita03443
Posty: 2
Rejestracja: 2016-08-13, 14:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Początki Wychowawstwa klasa1

Postautor: Anita03443 » 2016-08-13, 21:35

ja weszłam za kogoś bo poprzednia pani zrezygnowała teraz i ona wybierała program nawet już przygotowała klasę ale ja nie miałam możliwości się z nią spotkać i dopytać dziękuję za wszystkie informacje czyli dopiero po sierpniowej radzie będę wiedziała co mam pisać i szykować a chciałam być taka pilna i już sobie szykować dokumenty :D


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”