Sześciolatek drugi raz w pierwszej klasie.

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Sześciolatek drugi raz w pierwszej klasie.

Postautor: Basiek70 » 2016-03-18, 10:25

hales pisze:Ann czy są to dzieci, które mają duży kłopot z nauką?


No właśnie nie :(
na sześć klas 1 sześciolatków zostawić swoje dzieci planuje troje rodziców (nie z mojej klasy). Przy czym jedno dziecko faktycznie na dzień dzisiejszy ma do tego wskazania. Natomiast dwójka pozostałych radzi sobie bardzo dobrze. W jednym przypadku rodzice uważają, ze naprawią błąd z zeszłego roku i dadzą dziecku rok dzieciństwa dodatkowy, bo przecież wszystko to umie więc nie będzie nic musiało robić (wiele zgrozą?), a w drugim uważają, ze dwójka starszego rodzeństwa jest genialna to i to dziecko takie być musi, a nie jest, więc jak będzie drugi rok w pierwszej klasie, to będzie na pewno najlepsze w klasie i dorówna w genialności tamtym (chyba jeszcze większą zgrozą wieje?). Rozmawiać sobie nie życzą, jest tylko "znamy swoje prawa".
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sześciolatek drugi raz w pierwszej klasie.

Postautor: mar.lena » 2016-03-19, 18:40

A jednak mam pytanie w związku z tematem...
Czy jeśli rodzic zgłosi do dyr. chęć pozostania dziecka w pierwszej klasie (ponownie) i w trakcie tych kilku miesięcy do końca roku zmieni zdanie to jest możliwość zmiany decyzji? Czy jest to gdzieś napisane?
Marlena :D

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Sześciolatek drugi raz w pierwszej klasie.

Postautor: koma » 2016-03-19, 19:38

Nie jest zapisane - i to jest właśnie ten bałagan!

Bo:
- dziecko ma wprawdzie jeszcze 3 miesiące, do tego wakacje czyli 5 miesięcy. Ma prawo się zmienić, dojrzeć...
- dyrektor MUSI do końca maja zrobić plan zatrudnienia na przyszły rok - kogo nie zwolni (bo będą dzieci), temu musi mimo wszystko płacić, gdy okaże się, że dzieci jednak nie ma. ;) W innej sytuacji przez jedno dziecko nauczycielka może po prostu stracić pracę...:(
- decyzja, wbrew pozorom, wpływa też na decyzje innych rodziców. Może się np. zdarzyć, że najpierw klasa pierwsza będzie (bo zebrało się więcej niż 11 w mieście lub 7 na wsi), a potem okazuje się, że jednak nie, bo zabrakło jednego dziecka, które właśnie sie wycofało (lub oczywiście odwrotnie). Klasy nie ma, a dzieci muszą dojeżdżać do innych szkół/wsi/dzielnic.

Dlatego żeby tego bałaganu nie wywoływać, decyzja marcowa powinna byc nieodwołalna!!

Podobno rodzice dobrze wiedzę, co jest dobre dla ich dziecka. ;)

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Sześciolatek drugi raz w pierwszej klasie.

Postautor: hales » 2016-03-19, 19:49

Basiek70 pisze:
hales pisze:Ann czy są to dzieci, które mają duży kłopot z nauką?


No właśnie nie :(
na sześć klas 1 sześciolatków zostawić swoje dzieci planuje troje rodziców (nie z mojej klasy). Przy czym jedno dziecko faktycznie na dzień dzisiejszy ma do tego wskazania. Natomiast dwójka pozostałych radzi sobie bardzo dobrze. W jednym przypadku rodzice uważają, ze naprawią błąd z zeszłego roku i dadzą dziecku rok dzieciństwa dodatkowy, bo przecież wszystko to umie więc nie będzie nic musiało robić (wiele zgrozą?), a w drugim uważają, ze dwójka starszego rodzeństwa jest genialna to i to dziecko takie być musi, a nie jest, więc jak będzie drugi rok w pierwszej klasie, to będzie na pewno najlepsze w klasie i dorówna w genialności tamtym (chyba jeszcze większą zgrozą wieje?). Rozmawiać sobie nie życzą, jest tylko "znamy swoje prawa".


Takich decyzji nie mogę pojąć i brak mi słów na komentarz.

U mnie narazie zapadła jedna decyzja, ale wniosku jeszcze nie złożono. Dwoje się zastanawia i dwoje chce się uczyć dalej - dzieci wogóle nie ruszają z czytaniem, dwoje z nich nie rozpoznaje liter. Jedno ma zaburzoną koordynacje ruchowo - wzrokową i słuch fonemowy oraz dużą wade wymowy (ale idzie dalej bo dziecko chce).

Nasza dyrekcja mówiła, że wniosku nie można zmienić.

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sześciolatek drugi raz w pierwszej klasie.

Postautor: mar.lena » 2016-03-19, 20:29

Pewno rzeczywiście nie można zmienić zdania, bo tak sobie teraz myślę, że dziecko które ma niby zostać nie ma być oceniane do końca roku i nie podlega klasyfikacji, więc gdyby rodzic potem zmienił zdanie ciężko by było świadectwo wypisać.
I to o czym piszecie powyżej też jest przesłanką, że nie można.

Zapytałam jednak bo takie plotki słyszałam :)
Marlena :D

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Sześciolatek drugi raz w pierwszej klasie.

Postautor: graga71 » 2016-03-20, 14:48

Na pewno nie można zmienić , u mnie zostaje jeden sześciolatek ale jesteśmy już w II klasie. Rodzice widzą w tym szanse aby lepiej sobie radził , jest słabiutki ale stale robi postępy. Są po rozmowie u pedagoga bo tak życzyła sobie dyrekcja. Gdyby nie widmo 4 klasy wcale nie byłabym za tym . Po obserwacji jednak poprzednich moich sześciolatków i ich startu w czwartej klasie jestem jak najbardziej na tak , da mu to czas na lepsze utrwalenie tego co nie umie głownie czytanie ze zrozumieniem , matematyka a przede wszystkim naukę samodzielności i zaradności bo z tym jest całkiem w tyle. Sam chłopiec podjął decyzję , ma też obiecane że trafi do klasy gdzie są jego rówieśnicy którzy byli w ubiegłym roku odroczeni a zna ich z przedszkola.
pogodna71


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”