Praca w dni wolne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Maria51
Posty: 4
Rejestracja: 2015-09-05, 16:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Praca w dni wolne

Postautor: Maria51 » 2016-04-18, 23:19

Witam!

Mam pytanie dotyczące pracy dni wolne. Jestem zatrudniona na 3/4 etatu, godziny mam ułożone w porozumieniu z dyrektorem tak, że mam wolne poniedziałki, a pracuję od wtorku do piątku. Zostałam niedawno przydzielona do pracy w komisji egzaminacyjnej (matury i egzaminy zawodowe):

a) w poniedziałek
b) w sobotę

Czy w związku z powyższymi dyrektor ma prawo wyznaczyć mnie do pracy w te dni? Dodam, iż są w szkole n-le, którzy zostali przydzieleni np. do jednego egzaminu, ja mam ich sześć.
Dziękuję.

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca w dni wolne

Postautor: jinks » 2016-04-21, 11:23

Tak, ma prawo. Nauczyciel pracuje 5 dni w tygodniu. To, że masz niepełny etat tego nie zmienia. Umowa z dyrektorem co do dni wolnych jest tylko grzecznościowa i pewnie dotyczyła jedynie pensum.
Co do ilości to policz czy suma godzin które wtedy przepracujesz w jednym tygodniu nie przekroczy 40 * wymiar Twojego etatu.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Praca w dni wolne

Postautor: Melizabeth » 2016-04-21, 21:51

Ale sobota jest niby 6tym dniem... Gadzam się, co do pozostałych dni, ale wymuszanie pracy w weekend to już przesada.

Jakby policzyć godziny pracy, czy nie przekraczają 40, to sporo nauczycieli już w piątek by nie pracowało...

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca w dni wolne

Postautor: Łosoś » 2016-04-22, 07:12

Policzyć godziny i sprawdzić, czy nie przekroczyłam 40 godzin...To śmieszne. Nikt mojego "liczenia" na serio nie weźmie. Na "gębę" nikt mi nie uwierzy, dyrektor zawsze może powiedzieć, że sobie "doliczyłam" godziny i oszukuję. Właśnie przez niemożność ewidencjonowania realnego czasu naszej pracy często przekraczamy 40 godzin w tygodniu i za free wyrabiamy nadgodziny. Taki zawód zakichany.
Wolałabym siedzieć 8 godzin dziennie w szkole, jak urzędnicy siedzą w urzędzie. Pewnie zrobiłabym wtedy mniej (nie wyrabiałabym się ze wszystkim w tak "okrojonym" czasie), ale miałabym się jak bronić i jak domagać zapłaty za nadgodziny. Dyrektor żądałby dodatkowej pracy? OK. ZOSTAJĘ w szkole i pracuję- zapłatę za nadgodziny poproszę! A dzisiaj...? Mam robić wszystko w 'ramach 40-godzinnego tygodnia pracy"- a te ramy coraz szersze, a te 40 godzin coraz bardziej "rozciągliwe".
Bardzo też bym chciała, żeby wyszedł jakiś zakaz organizowania wycieczek dla szkół. Mam dość wiszenia na domowym telefonie i robienia za biuro podróży, a potem pracy 24 na dobę (a płaci mi się jak za 4 godziny lekcyjne albo i to nie).

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca w dni wolne

Postautor: jinks » 2016-04-22, 08:05

Melizabeth pisze:Ale sobota jest niby 6tym dniem... Gadzam się, co do pozostałych dni, ale wymuszanie pracy w weekend to już przesada.

Jakby policzyć godziny pracy, czy nie przekraczają 40, to sporo nauczycieli już w piątek by nie pracowało...


Z tego co czytam to sobota będzie piątym dniem, albo coś źle zrozumiałem :)

Wiadomo, że godzin pracy dokładnie policzyć się nie da, zwłaszcza, że czas poza pensum rozliczany jest zadaniowo.
Można jednak policzyć godziny siedzenia na tych egzaminach (6 to sporo) + godziny lekcyjne. Wydaje mi się, że jest szansa, że samo to już wystarczy do przekroczenia limitu a te akurat godziny pracy są ewidencjonowane.

Maria51
Posty: 4
Rejestracja: 2015-09-05, 16:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Praca w dni wolne

Postautor: Maria51 » 2016-04-22, 09:13

Układ z dyrektorem nt. wolnego piątku jest grzecznościowy i kiedy trzeba być w szkole / wykonać jakąś pracę typu wycieczka, konkurs itd., to oczywiście jestem.
Natomiast egzaminy w soboty to już wejście w dni wolne i zgodnie z KN należy się za to dzień wolny / dodatkowe wynagrodzenie, zgadza się?


Wróć do „Prawo oświatowe”