MAC klasa II - pytanie?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

MAC klasa II - pytanie?

Postautor: mar.lena » 2016-04-11, 12:19

Mam pytanie do pań pracujących w klasie II z ćwiczeniami wydawnictwa Mac Juka + Podręczniki rządowe.
Czy dobrze Wam się pracuje z drugoklasistami na takim zestawie książek?
Czy np. nie są za trudne dla 6-latków, czy jeśli chcecie zrealizować wszystkie ćwiczenia z książek macie jeszcze czas na swoje materiały, gry, notatki do zeszytów, itp. zresztą same wiecie... :)
Pracuję z pierwszaczkami (6-latki) na ćwiczeniach Mac i trochę dla nich to za trudne i za dużo, oczywiście nie dla wszystkich, ale ... . Przeglądałam na stronie wydawnictwa fragmenty ćwiczeń dla klasy II i boję się czy w przyszłym roku nie będę mieć maratonu, że nie zdążę sobie swoich fajnych, ciekawych działań przeprowadzić bo będę "gonić" z ćwiczeniami.
Wiem, że nie wszystkie ćwiczenia muszę robić, że mogę wybrać co mi pasuje, ale jak tak robię teraz, to rodzice każą dzieciom w domu uzupełniać te niby braki i już sobie wyobrażam, co o mnie przy okazji myślą :wink:

Gdyby ktoś mógł się wypowiedzieć to będę wdzięczna :D
Marlena :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: dushka » 2016-04-11, 13:45

Uważasz, że 1 klasa MACa za trudna? O mamo :/ ja przeglądając ćwiczenia do 1 klasy uznałam je za najprostsze. Nie wiem, jak klasa 2, pracuję na NE, ale odradzę ci na pewno Didasko (trudne!). Spojrzałam na Maca, wg mnie jest duży przeskok w stopniu trudności, ale to chyba każde ćwiczenia tak mają.

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: mar.lena » 2016-04-11, 17:28

Dushko, mam klasę 6-latkową, większość z końca roku. Może nie tyle książka trudna, co tłumaczenia poszczególnych ćwiczeń dużo, a tempo pracy wolne. Teraz już jest o niebo lepiej, ale na początku tylu różnych "swoich" fajnych rzeczy nie zdążyłam zrobić, bo jednak skoro miałam ćwiczenia to chciałam z nimi pracować.
I dlatego pytam kontekście dzieci młodszych, właśnie o ćwiczenia do klasy II.
Marlena :D

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: linczerka » 2016-04-11, 19:28

U nas sześciolatki w klasie drugiej bardzo dobrze radzą sobie z tymi ćwiczeniami.
Byłam kilkakrotnie na zastępstwie i nie zauważyłam problemów.
Nie wiem też, czy znajdziesz ćwiczenia o łatwiejszym stopniu trudności.
Rodziców oducz mentalności namawiania do uzupełniania pominiętych zadań.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: mar.lena » 2016-04-11, 22:00

Dziękuję Linczerko :)
Marlena :D

bartek56
Posty: 32
Rejestracja: 2013-02-02, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: bartek56 » 2016-04-23, 08:42

a mam pytanie czemu lepiej żeby rodzic z dzieckiem nie uzupełniał ćwiczeń nie zrobionych, bo sam jestem rodzicem pierwszoklasisty i w weekend często uzupełniamy wspólnie pominięte ćwiczenia.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: dushka » 2016-04-23, 10:32

Nie chodzi o to, by nie robić - ale o to, że są rodzice, którzy myślą tak - nie robią w klasie ćwiczeń? no NIC nie robią, czego ta pani uczy, niczego nie wymaga, pewnie tylko się bawią ;) a przecież prócz klepania ćwiczeń są inne, ciekawsze sposoby pracy z dziećmi.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: linczerka » 2016-04-23, 12:29

bartek56, co daje uzupełnianie ćwiczeń?
Weź dzieciaka na spacer. Niech czyta napisy, jakie spotkacie po drodze, kamienie liczy, układa zadania do tego, co widzi, niech pisze patykiem po piasku/ziemi, manipuluje przedmiotami, układa zdania, w czasie rozmowy zadbaj o dłuższe logiczne wypowiedzi itd.
Ważne, co będzie mieć w głowie, a nie, co w ćwiczeniach.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

maryniaa
Posty: 36
Rejestracja: 2013-05-01, 22:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: maryniaa » 2016-04-27, 23:36

linczerka jestem tego samego zdania!!! Obecnie pracuję z klasą 3 i robię mnóstwo rzeczy "ponad plan". Efekt jest taki, że uczniowie mają luki w zeszytach ćwiczeń. Nie przeszkadza to moim rodzicom, bo mówiłam i pokazywałam co robimy w zamian np. lapbooki. Niestety nie wszystkie moje koleżanki po fachu mają tak dobrze. Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że jeśli dziecko nie ma uzupełnionych ćwiczeń, tzn., że lekcja na dany temat nie odbyła się. Jest zadanie pisemne-dziecko umie :roll: . Chcąc uniknąć takich sytuacji poważnie się zastanawiam, czy od nowego roku szkolnego nie zrezygnować z zeszytów ćwiczeń w ogóle, a drukować tylko to, co uważam za przydatne dla mojej grupy. Bardzo chcę, ale nie wiem jak się do tego zabrać :D Stąd moja prośba i pytanie: czy ktoś z Was pracuje takim systemem, tj. z samym podręcznikiem, albo i bez? Realizując program, bez pakietu edukacyjnego? Jeśli tak, to gdzie mam szukać informacji nt. temat, od czego zacząć? Z góry dziękuję za info!

bartek56
Posty: 32
Rejestracja: 2013-02-02, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: bartek56 » 2016-04-30, 18:33

dzięki dziewczyny za cenne wskazówki :)
Powiem jako rodzic, chce by mój syn robił coś dodatkowego i się rozwijał i widzę lukę to uzupełniam i przy okazji utrwalam materiał.
Pani Nauczycielka poleciła we wrześniu zakupić domowniczki do użytku w domu i z młodym je robimy w domu i mam do nauki czytania z owocnej edukacji książkę. Bardzo fajne publikacje ma Mac i chyba ma najwięcej dodatkowych rzeczy do nauki w 1-3, po wejściu elementarza MEN.
a ostatnio w sklepie pieniędzmi operował, bo miał w szkole o tym i chciał płacić przy kasie :D

Anita_123
Posty: 12
Rejestracja: 2013-10-24, 19:46
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MAC klasa II - pytanie?

Postautor: Anita_123 » 2016-05-06, 14:39

Ja mam pytanie trochę "z innej beczki": Czy w roku szkolnym 2016/2017 będą podręczniki do klasy 3, bo na stronie MEN pojawiła się tylko pierwsza część.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”