Pomoc dla gardła

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Pomoc dla gardła

Postautor: benia8686 » 2015-04-12, 16:21

Witam,

nie wiem czy umieściłam temat w dobrym miejscu na forum, ale nawet jeśli nie, to mam nadzieję, że uzyskam odpowiedź. Chodzi o gardło, które w pracy wymagającej mówienia często potrzebuje pomocy.

Od kilku dni mam następujące objawy: czuję, jakby moje gardło było "zdarte" (momentami całe, momentami tylko po jednej stronie), czasami odczuwam w nim kłucie, dyskomfort przy przełykaniu, a gdy oddycham to powietrze tak jakby "świdrowało" moje gardło i jest to dość nieprzyjemne uczucie. Czasami czuję, jakby ktoś to moje gardło i szyję ściskał. Objawy te nasilają się przy i po mówieniu. Czuję też wtedy ból o zmiennym nasileniu, ale jest on niż przy infekcji - taki właśnie ból "obdartego" gardła. Nie mam chrypki ani nie kaszlę, ale od kilku dni czuję potrzebę odchrząkiwania, zwłaszcza rano.
Nieraz miałam podobny problem ale trwało to zwykle 1-2, góra 3 dni. Łykam różne nawilżające pastylki, unikam rzeczy wysuszających gardło. Mniej więcej rok temu, gdy zaczęłam więcej mówić, byłam z tym u laryngologa, ale nie stwierdził niczego niepokojącego. Poradził, jak dbać o gardło i krtań na co dzień i stwierdził, że muszę sobie dać czas na przyzwyczajenie się do większego wysiłku głosowego.

Jak radzicie sobie w takich sytuacjach?

Ostatnio ze względu na te dolegliwości ograniczyłam mówienie, ale chyba nie pomogło to zbyt wiele. Po mówieniu i ja i moje gardło byliśmy zmęczeni. A może powinnam nic nie mówić przez kilka dni, żeby wszystko wróciło do normy?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: linczerka » 2015-04-12, 18:00

Spróbuj przez jakiś czas codziennie rozgryzać kapsułkę z witaminą A+E.
Ogranicz mleko.
Dobre są też tabletki Isla
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: kirlan » 2015-05-05, 19:28

Tak z mojego doświadczenia (NIE jestem laryngologiem ani specem od emisji głosu) ...
1) Unikaj oddychania kurzem (biegi terenowe a nawet spacery w pobliżu jezdni odpadają).
2) ssanie tabletek na "chrypę" z reklam TV bywa pomocne (mi pomagają zarówno zielone jak i pomarańczowe)
3) oszczędzanie głosu wskazane, dobrze odżywianie też.
4) sprawdź pomieszczenia w których prowadzisz zajęcia, śpisz, odpoczywasz, podróżujesz - wyeliminuj kurze , w tym grzyby i inne "pleśnie" rozsiewające zarodniki; (nie oddychaj przy mazaniu kredy z tablicy)
5) korzystaj z łóżka - (nie tylko do długiego snu !!! :!: :mrgreen: ) (wiem: brzmi jak żart, , ale nie jest żartem - popytaj kolegów Z.L. Starowicza jaki to ma wpływ na regenerację organizmu)
6) popracuj nad TECHNIKĄ emisji głosu
7) korzystaj z mikrofonu, zapisu na tablicy , slajdów i innych technicznych i organizacyjnych udogodnień dzięki którym można mówić to samo ciszej , i mówić raz, góra dwa, a nie powtarzać 15 razy.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: Burakowa » 2015-05-06, 15:44

Najlepiej działa urlop zdrowotny :P

monanna
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-13, 22:45
Przedmiot: Fizyka, Chemia, Inne języki obce
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: monanna » 2016-06-14, 13:38

Mi pomaga herbata z miodem i cytryną:) urlop to też dobre rozwiązanie :D

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: qjaf » 2016-06-14, 21:02

Warto sprawdzic czy nie ma sie czasem jakiejs alergii. Wiem po sobie.

amadea27
Posty: 2
Rejestracja: 2015-07-29, 00:45
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: amadea27 » 2016-08-14, 15:13

Jem imbir (oczywiście nie w proszku, tylko kroję w plasterki), piję zwiększoną dawkę witaminy C oraz macierzankę.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: Łosoś » 2016-08-15, 09:55

Fakt, imbir jest dobry (nawet ten w proszku), tak samo witamina C (tę też kupuję w proszku, taniej wychodzi i na dłużej wystarcza). No i te kapsułki A+E, tylko trzeba rozgryzać. Kiedyś w aptece na zamówienie dostałam coś do płukania gardła, też dobrze działało. Trzeba też dużo pić, byle nie gazowane i nie gorące. Najlepiej wodę.
Ale niestety, używanie głosu tak czy tak doprowadza do zwyrodnień- struny głosowe z czasem stają się pogrubiałe, nie stykają się dobrze ze sobą, pojawia się chrypa...Alergicy mają gorzej. Refluks też często niszczy struny głosowe (kwas). Nieciekawie działają na struny pomieszczenia klimatyzowane (nie tylko na struny, na cerę też), no ale szkoły nie są tak "wypasione", żeby takową klimatyzację posiadać :) (bardziej problem urzędników). Czasami pomoże już tylko przerwa w pracy (ów urlop zdrowotny, który chcą nam koniecznie zabrać).
Stres nie służy strunom głosowym, ale na stres nie ma rady...Jak ktoś ma taką, a nie inną strukturę psychiczną to choćby sobie wmawiał, że jest OK, w szkole i tak będzie w stałym napięciu. Melisa i inne tabletki na bazie "szyszek i chmielu" pomagają tyle, co kot napłakał. Można brać jakieś syntetyki (psychotropy, neurolpetyki), no ale to poważna sprawa i często uzależnia. Lepiej sobie darować (choć czasem to jedyny ratunek). Dobrze jest sobie czasem pobiegać czy w ogóle poćwiczyć (spacery, ruch na świeżym powietrzu), trzeba też pamiętać o tym, że nie samą pracą człowiek żyje i zadbać o czas dla siebie (rozrywkę, spotkania z przyjaciółmi itp.), odżywianie oczywiście też jest ważne (dużo warzyw, owoców). Pracoholicy powinni pamiętać, że praca nie zając i nie ucieknie, jak sobie czasem coś odpuszczą albo zrobią później, dziury w niebie nie będzie (są ludzie, którzy nie potrafią funkcjonować, jeśli mają do wykonania jakieś zadania. Nie spoczną, dopóki zadań nie wykonają, pracują jak na akord. To potęguje stres. A że w szkole zanim jedno zadanie wykonasz już pojawia się następne, to taki człowiek ledwo zipie, a ten stres też odbije się na strunach głosowych- w stresie jesteśmy napięci, mówimy szybciej i głośniej. Trzeba więc nauczyć się czasem coś...mówiąc brzydko..."olać").
Praca w szkole -tylko dla orłów! :mrgreen:

xvpiteerr
Posty: 3
Rejestracja: 2016-10-07, 13:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: xvpiteerr » 2016-10-07, 14:12

Jak dla mnie to herbatka z miodem leczy wszystko (no może nie wszystko). A także coś na bazie miodu, sama robię sobie syrop, jakoś nie przepadam za tymi z apteki.

maria7
Posty: 2
Rejestracja: 2016-10-13, 15:53
Przedmiot: Fizyka, Chemia, Język polski, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: maria7 » 2016-10-13, 15:58

Herbatka z miodem jest najlepsza :)

Bozena_1969
Posty: 6
Rejestracja: 2016-06-29, 09:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: Bozena_1969 » 2016-10-18, 11:10

Ja pije żółtko - jest niesamowite i świetnie pomaga :)

januszak
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-19, 10:08
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: januszak » 2016-10-19, 11:07

kirlan pisze:Tak z mojego doświadczenia (NIE jestem laryngologiem ani specem od emisji głosu) ...
1) Unikaj oddychania kurzem (biegi terenowe a nawet spacery w pobliżu jezdni odpadają).
2) ssanie tabletek na "chrypę" z reklam TV bywa pomocne (mi pomagają zarówno zielone jak i pomarańczowe)
3) oszczędzanie głosu wskazane, dobrze odżywianie też.
4) sprawdź pomieszczenia w których prowadzisz zajęcia, śpisz, odpoczywasz, podróżujesz - wyeliminuj kurze , w tym grzyby i inne "pleśnie" rozsiewające zarodniki; (nie oddychaj przy mazaniu kredy z tablicy)
5) korzystaj z łóżka - (nie tylko do długiego snu !!! :!: :mrgreen: ) (wiem: brzmi jak żart, , ale nie jest żartem - popytaj kolegów Z.L. Starowicza jaki to ma wpływ na regenerację organizmu)
6) popracuj nad TECHNIKĄ emisji głosu
7) korzystaj z mikrofonu, zapisu na tablicy , slajdów i innych technicznych i organizacyjnych udogodnień dzięki którym można mówić to samo ciszej , i mówić raz, góra dwa, a nie powtarzać 15 razy.


Łóżko na zdarte gardło? :D Powiem żonie!

iwoonnik33
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-05, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: iwoonnik33 » 2016-12-05, 14:55

maria7 pisze:Herbatka z miodem jest najlepsza :)

Albo mleko z miodem, masłem i czosnkiem:P

mateussz2
Posty: 3
Rejestracja: 2016-12-07, 13:55
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: mateussz2 » 2016-12-07, 13:56

No ale to zbyt duża mieszanka wybuchowa :D

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomoc dla gardła

Postautor: Łosoś » 2016-12-07, 17:37

Nooo...z pewnością wspomoże proces trawienny.... :ass:


Wróć do „Pogaduszki”