Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

minohiki
Posty: 9
Rejestracja: 2016-07-11, 20:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: minohiki » 2016-08-09, 20:38

7. Jaki jest Pani/Pana udział w tworzeniu wewnętrznych dokumentów szkoły?

Praca w stałych lub doraźnych zespołach zadaniowych Rady Pedagogicznej np:
zespół ds. aktualizacji statutu / zmiany w statucie
zespół ds. regulaminu RP - regulamin protokołowania, instrukcja elektronicznego protokołowania
zespół ds. regulaminu wycieczek / regulamin wycieczek szkolnych
zespół ds. regulaminu wypoczynku / regulamin wypoczynku (weszło nowe rozporządzenie w 2016r.)
zespół ds. ewaluacji
zespół ds. opracowania szkolnego programu wychowawczego / szkolny program wychowawczy
zespół ds. opracowania szkolnego programu profilaktyki / szkolny program profilaktyki
inne zespoły. :P

alfie
Posty: 7
Rejestracja: 2016-08-09, 19:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: alfie » 2016-08-09, 20:44

Madziaczek pisze:1 Proszę scharakteryzować swój warsztat pracy nauczycielskiej od strony jego organizacji, zasobów materialnych, umiejętności i skuteczności edukacyjnej.

Czy tu mówię wszystko to co robiłam w trakcie awansu?

2. Proszę scharakteryzować działania podejmowane przez Panią/Pana, przy pomocy których określa Pani/Pan sytuację wychowawczą.

Obserwacja, rozmowy - co jeszcze?

3. Które z problemów środowiska lokalnego znalazły się w kręgu Pani/Pana zainteresowań – proszę uzasadnić wybór.
4. W jaki sposób uwzględniła/uwzględnił Pani/Pan rozpoznane problemy środowiska lokalnego w pracy – jakie były tego efekty?

Srodowisko lokalne- czy to jest też rodzina i problemy rodzinne, materialne? Co jeszcze?


7. Jaki jest Pani/Pana udział w tworzeniu wewnętrznych dokumentów szkoły?

Czy tu wymienić wszystko z kompetencji rady ped?

8. Na co trzeba mieć zgodę organu prowdzącego szkołę?


Ktoś pomoże? :D


1. Nie, tutaj mówisz o swoim warsztacie, czyli tym jak uczysz i jakich metod używasz, jakie najbardziej się sprawdzają i które Ty uważasz za skuteczne. Świetnie, jeśli opowiesz o jakiejś formie/metodzie, która się nie sprawdziła + jak wyciągnęłaś z tego wnioski + jakie zmiany wprowadziłaś na podstawie wniosków + jakie formy stosujesz teraz (po nabyciu doświadczenia) i dlaczego uważasz je za skuteczne.
2. Obserwacja, obserwacja uczestnicząca, rozmowa sterowana, pogadanka, arkusze socjometryczne (można je przeprowadzać w formie zabawy w klasie), analiza dokumentów (jeśli są dostępne).
3. Tutaj nie pomogę - w zależności od środowiska może to być: odległość uczniów od szkoły, przynależność dzieci do jakiejś grupy społecznej etc. Zdiagnozuj środowisko to znajdziesz odpowiedź.
4. Środowisko lokalne - miasto, gmina, wieś (wszystko co z nimi związane), rodzina, grupy społeczne (koła zainteresowań, kluby sportowe), obecność instytucji (mok, gok, świetlica, parafia itp), współpraca szkoły z innymi instytucjami (możliwość uczestniczenia w lekcjach w mok/muzeum itp.)
7. Wszystko w czym BRAŁAŚ udział - chodzi konkretnie o dokumenty, jakie wypracowałaś, a nie ogólnie o uchwały. Czy miałaś jakiś wkład w regulaminy, WSO, statut itp.

Edward Nigma
Posty: 10
Rejestracja: 2016-08-09, 22:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Edward Nigma » 2016-08-09, 23:06

Witam serdecznie, dzisiaj zostałem nauczycielem mianowanym :D Męczył mnie potworny stres co nie pozostało bez wpływu na moją prezentację dorobku zawodowego. Panie w komisji były bardzo miłe i pomagały gdy się zacinałem :wink: Moje pytania:
1. Ocenianie kształtujące (pytanie eksperta),
2. Ewaluacja - jak przeprowadzam i jak wdrażam wnioski (pytanie nadzoru pedagogicznego),
3. Jakie działania podejmuję, gdy okaże się, że mój wychowanek poszedł na wagary (pytanie eksperta),
4. Jakie są konsekwencje nadania stopnia nauczyciela mianowanego (pytanie eksperta),
5. Prawa i obowiązki nauczyciela w przepisach prawnych - najlepiej w przykładach (pytanie nadzoru pedagogicznego),
6. Czy każdy stopień awansu jest obowiązkowy? (pytanie nadzoru pedagogicznego).
W końcu mam wakacje. :D

Edward Nigma
Posty: 10
Rejestracja: 2016-08-09, 22:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Edward Nigma » 2016-08-09, 23:08

ann pisze:
Ewcia2620 pisze:8. Na co trzeba mieć zgodę organu prowdzącego szkołę?


wydaję mi się, że może chodzić o jakieś dodatkowe godziny dla nauczycieli, ewentualnie na dodatkowy oddział, jeśli jest dużo- chętnych.do.szkoły

Wprowadzenie innowacji pedagogicznej, prowadzenie wyłącznie dziennika elektronicznego ;) , nauczanie indywidualne, zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji, wynajem pomieszczeń szkoły, naukę drugiego języka obcego w SP


Dodałbym jeszcze wycieczkę zagraniczną.

martapop35
Posty: 15
Rejestracja: 2016-08-04, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: martapop35 » 2016-08-10, 06:50

Gratuluję :jupi: :jupi: :jupi:
Ja mam jeszcze 7 dni do egzaminu i nerwy biora górę :x
CZy wymieniałeś prawa i obowiązki czy chodzilo o to gdzie one się znajdują

martapop35
Posty: 15
Rejestracja: 2016-08-04, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: martapop35 » 2016-08-10, 07:01

4 i 6 pytanie co odpowiedziałeś w necie nie mogę nic konkretnie znaleźć :?

Ewcia2620
Posty: 29
Rejestracja: 2016-07-22, 17:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Ewcia2620 » 2016-08-10, 08:05

Edward Nigma pisze:Witam serdecznie, dzisiaj zostałem nauczycielem mianowanym :D Męczył mnie potworny stres co nie pozostało bez wpływu na moją prezentację dorobku zawodowego. Panie w komisji były bardzo miłe i pomagały gdy się zacinałem :wink: Moje pytania:
1. Ocenianie kształtujące (pytanie eksperta),
2. Ewaluacja - jak przeprowadzam i jak wdrażam wnioski (pytanie nadzoru pedagogicznego),
3. Jakie działania podejmuję, gdy okaże się, że mój wychowanek poszedł na wagary (pytanie eksperta),
4. Jakie są konsekwencje nadania stopnia nauczyciela mianowanego (pytanie eksperta),
5. Prawa i obowiązki nauczyciela w przepisach prawnych - najlepiej w przykładach (pytanie nadzoru pedagogicznego),
6. Czy każdy stopień awansu jest obowiązkowy? (pytanie nadzoru pedagogicznego).
W końcu mam wakacje. :D


Ad.4 - zmiana umowy z umowy o pracę na umowę na podstawie mianowania, wyższa pensja, możliwość kandydowania na funkcje kierownicze, możliwość uzyskania 6 miesiecznej odprawy w razie wypowiedzenia, możliwość dalszego rozwoju na kolejnym stopniu.
Ad.6. Na pewno stażysta bo zostaje się nim do momentu rozpoczęcia 1 pracy bez składania żadnego wniosku do dyrektora, mianowany, gdzieś widziałam, że jeśli nauczyciel w ciągu 3 lat i dodatkowych 9 miesięcy nie zda egzaminu na mianowanego to jest to podstawa o zerwanie stosunku pracy...

Może ktoś coś więcej wie na ten temat??????????/ :oops:

Awatar użytkownika
S_Pinka
Posty: 19
Rejestracja: 2016-08-10, 10:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Przysposobienie obronne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: S_Pinka » 2016-08-10, 10:53

Cześć!
Co do pytania 6. na pewno kontraktowy musi zrobić awans, bo jak nie zrobi to jest podstawa do zwolnienia. No i stażysta.

Ja mam egzamin 16.08, mogę podać pytania jakie mieli moi znajomi (w sumie takie mogłabym dostać)
ANGLISTA
1. Ile wystawiłeś ocen celujących i dlaczego tylko tyle.
2. Na co kładziesz największy nacisk przy nauce języka angielskiego i dlaczego?
3. W jaki sposób uczysz gramatyki języka angielskiego.

PEDAGOG, DORADCA ZAWODOWY
1. Czym się różni uoso od karty nauczyciela?
2. wolontariat w szkole
3. Jakie akty LOKALNE regulują pracę szkoły.
Na potęgę posępnego czerepu - mocy przybywaj!

Awatar użytkownika
S_Pinka
Posty: 19
Rejestracja: 2016-08-10, 10:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Przysposobienie obronne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: S_Pinka » 2016-08-10, 11:25

Madziaczek pisze:W jakim rozporządzeniu jest napisane, że nauczyciel kontraktowy nie może uczyć według własnego programu? Czy jednak może?


Może! Ja uczyłam na własnym, ale miałam zaopiniowany przez metodyka z CDNu, a poza tym w rozporządzeniu (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0120000752) nigdzie nie ma, że nie może. Tym bardziej, że dyrektor mnie zachęcał do opracowania własnego programu bo to się do awansu przydaje:

3. Nauczyciel może zaproponować program wychowania przedszkolnego, program nauczania ogólnego albo program
nauczania dla zawodu opracowany samodzielnie lub we współpracy z innymi nauczycielami. Nauczyciel może również
zaproponować program opracowany przez innego autora (autorów) lub program opracowany przez innego autora (autorów)
wraz z dokonanymi zmianami.
Na potęgę posępnego czerepu - mocy przybywaj!

Awatar użytkownika
S_Pinka
Posty: 19
Rejestracja: 2016-08-10, 10:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Przysposobienie obronne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: S_Pinka » 2016-08-10, 11:36

Jeszcze mam pytanie: chcę wspomnieć o ocenie pracy i ocenie dorobku zawodowego, w którym punkcie mogę o tym wspomnieć? Myślałam o 1. A o opracowaniu własnego programu nauczania w ostatnim?
Na potęgę posępnego czerepu - mocy przybywaj!

Madziaczek
Posty: 151
Rejestracja: 2007-08-24, 14:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Madziaczek » 2016-08-10, 11:51

To mam nadzieję, że mnie zapytają o udział w tworzeniu dokumentów szkolnych, bo poza udziałem w ewaluacji wewnętrznej nie byłam w innej komisji. Tylko w komisjach dotyczących sprawdzianów, konkursów itp.

Jakie są lokalne akty regulujące pracę szkoły?

Wycieczka zagraniczna - czy to nie trzeba zgłaszać do kuratorium? A nie do organu prowadzącego?

Madziaczek
Posty: 151
Rejestracja: 2007-08-24, 14:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Madziaczek » 2016-08-10, 11:55

ann pisze:
Ewcia2620 pisze:8. Na co trzeba mieć zgodę organu prowdzącego szkołę?


wydaję mi się, że może chodzić o jakieś dodatkowe godziny dla nauczycieli, ewentualnie na dodatkowy oddział, jeśli jest dużo- chętnych.do.szkoły

Wprowadzenie innowacji pedagogicznej, prowadzenie wyłącznie dziennika elektronicznego ;) , nauczanie indywidualne, zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji, wynajem pomieszczeń szkoły, naukę drugiego języka obcego w SP


Dzięki. Gdzie to będzie zapisane, jakby się pytali o podstawę? UoSO? Czy coś jeszcze?

Awatar użytkownika
S_Pinka
Posty: 19
Rejestracja: 2016-08-10, 10:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Przysposobienie obronne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: S_Pinka » 2016-08-10, 12:14

Madziaczek pisze:
Jakie są lokalne akty regulujące pracę szkoły?


W moim przypadku Uchwały Rady Miejskiej Śmigla, zalezy pod jaki organ prowadzący podchodzisz
Na potęgę posępnego czerepu - mocy przybywaj!

Madziaczek
Posty: 151
Rejestracja: 2007-08-24, 14:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Madziaczek » 2016-08-10, 12:24

S_Pinka pisze:
Madziaczek pisze:
Jakie są lokalne akty regulujące pracę szkoły?


W moim przypadku Uchwały Rady Miejskiej Śmigla, zalezy pod jaki organ prowadzący podchodzisz

Musiałaś je wymienić, czy tylko podać, że to te uchwały?

Uliki
Posty: 1
Rejestracja: 2016-08-10, 14:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Uliki » 2016-08-10, 14:26

Dzień dobry!

Gdyby komuś przydały się moje pytania, to proszę:

1) Jakie dwie zmiany po ewaluacji własnych działań wprowadziła pani w życie? (przedstawiciel organu nadzorującego)
2) Z jakich aktów wykonawczych korzysta pani w pracy? (przedstawiciel organu nadzorującego)
3) Z jakich elementów oceniania kształtującego pani korzysta, jaki to przynosi skutek i jak godzi pani potrzebę oceniania uczniów z ocenianiem kształtującym, które oceny wpisywanej do dziennika lekcyjnego nie zakłada? (ekspert)
4) Proszę podać problem wychowawczy, który pani rozwiązała i metody, jakimi tego dokonała. (ekspert)
5) Proszę wymienić dokumenty regulujące pracę w szkole (przedstawiciel organu prowadzącego).

Tym, którzy mają egzamin przed sobą życzę powodzenia!
Nie taki diabeł straszny jak go malują :) Ale co się stresu najemy, to nasze :)


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”