"Dobra zmiana"

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Ceslaus
Posty: 27
Rejestracja: 2016-08-04, 16:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Ceslaus » 2016-08-05, 18:00

Między Bogiem a prawdą to już niczego nie można być pewnym - załóżmy, że w 2017 zaczną wygaszać gimnazja. Po kolejnych wyborach do władzy dojdzie nowa partia i znając życie od nowa przeorze system edukacji... Póki co mam zatrudnienie - również w prywatnej szkole - podstawówka, gimnazjum, liceum - wszystko w jednym budynku. Zobaczymy co będzie za rok - dwa lata, ale jak zaczną się te zmiany w szkołach zostanie chyba tylko zrobić doktorat i zostać na uczelni, albo iść do jakiegoś muzeum...

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2016-08-05, 19:42

Na uczelni nie tak łatwo znaleźć pracę. Doktorat to czteroletnie, pełnopłatne studia.
A wie ktoś, na czym ma polegać ten kolejny stopień awansu zawodowego...?
Ja znalazłam tylko to:
My póki, co mamy jeden - mówiący o stopniu doktora w zawodzie lub innowacji. Będziemy chcieli razem ze związkami ustalić, co to jest innowacja, bo to jest najbardziej zbanalizowane słowo w przestrzeni" - powiedziała, pytana przez PAP o szczegóły. Wyjaśniła, że miałby to być piąty stopień awansu po: nauczycielu stażyście, kontraktowym, mianowanym i dyplomowanym, a przed honorowym tytułem profesora oświaty. Wraz z nim wiązałaby się podwyżka miesięcznych wynagrodzeń nauczyciela.


Boję się, że pensję dyplomowanego będzie można otrzymać dopiero po uzyskaniu tego nowego stopnia awansu. Dzięki temu pensja większości już dyplomowanych i mianowanych pójdzie w dół :( Na moje oko to kolejny sposób na szukanie "oszczędności". Za dużo mamy dyplomowanych, już o tym trąbili, nie podoba się, że większość nauczycieli sobie z tym poradziła i spełniła wymagania.

Ceslaus
Posty: 27
Rejestracja: 2016-08-04, 16:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Ceslaus » 2016-08-05, 19:57

Łososiu - doktorat będę łączyć z pracą w szkole, wiem, że to 4 lata i że o pracę na uczelni nie łatwo, ale jest cień szansy, że uczelni wyższych kochani rządzący nie będą traktować tak jak szkół... No, zawsze można jeszcze książki historyczne pisać, ale czytelnictwo coś kuleje ostatnimi laty...
Łosoś pisze:Boję się, że pensję dyplomowanego będzie można otrzymać dopiero po uzyskaniu tego nowego stopnia awansu. Dzięki temu pensja większości już dyplomowanych i mianowanych pójdzie w dół :( Na moje oko to kolejny sposób na szukanie "oszczędności". Za dużo mamy dyplomowanych, już o tym trąbili, nie podoba się, że większość nauczycieli sobie z tym poradziła i spełniła wymagania.

Ja z kolei obawiam się czego innego - jeśli zamkną gimnazja to redukcja etatów dotknie też prywatne szkoły. Wtedy jest duża szansa, że takich gości jak ja, którzy dopiero zaczęli zwolnią w pierwszej kolejności - w końcu na moje miejsce będzie od groma i trochę bardziej doświadczonych nauczycieli...

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2016-08-05, 20:53

Życzę powodzenia. Oby Ci się udało dostać na tę uczelnię.
Ostatnio zmieniony 2017-11-18, 13:29 przez Łosoś, łącznie zmieniany 1 raz.

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: antares140 » 2016-08-05, 21:13

Praca na uczelni jest zupełnie inna niż w szkole. Przede wszystkim są to dorosłe osoby które wiedzą, po co przyszły na uczelnie i studiują głównie po to by rozszerzać swoje horyzonty. Moja żona zrobiła doktorat, niestety na uniwersytecie nie pracuje tylko dorabia na prywatnej uczelni.Zawsze mówi, że z studentami pracuje jej się dobrze ale lubi prace w szkole i nie chciałaby jej zamienić na pełny etat na uczelni. Ja mimo tego, że mam tylko magisterium prowadziłem lektoraty na prywatnej uczelni i różnie oceniam pracę, na pewno mniej papierków i nikt nie stoi " z batem nad głową".

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2016-08-11, 11:18

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/9 ... formy.html

"Otrzymaliśmy zapewnienie, że siatka zajęć ma być wręcz identyczna jak obecnie – potwierdza Sławomir Wittkowicz, przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury Forum Związków Zawodowych."

Wygląda na to, że cała ta zmiana będzie polegała jedynie na przesunięciu III g do szkół średnich, reszta się praktycznie nie zmieni.
A w klasie IV pani z 1-3 będzie miała godzinę wychowawczą w klasie IV (bidula będzie miała podwójne wychowawstwo, serdeczne współczucia).

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: linczerka » 2016-08-11, 11:36

Jeśli jeszcze dostaną w IV klasie program/treści do zrealizowania na godzinie wychowawczej, to rzeczywiście ta godzinka w klasie czwartej jest potrzebna jak umarłemu kadzidło. Pomijam sprawy organizacyjne typu wywiadówki.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Chien » 2016-08-11, 11:37

Łosoś pisze:http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/966604,likwidacja-gimnazjow-samorzady-nie-zdaza-z-wdrozeniem-reformy.html

"Otrzymaliśmy zapewnienie, że siatka zajęć ma być wręcz identyczna jak obecnie – potwierdza Sławomir Wittkowicz, przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury Forum Związków Zawodowych."

Wygląda na to, że cała ta zmiana będzie polegała jedynie na przesunięciu III g do szkół średnich, reszta się praktycznie nie zmieni.
A w klasie IV pani z 1-3 będzie miała godzinę wychowawczą w klasie IV (bidula będzie miała podwójne wychowawstwo, serdeczne współczucia).


Cytując klasyka: "Wiele się musi zmienić żeby wszystko pozostało tak jak było" :)

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: qjaf » 2016-08-11, 18:02

Podwojne wychowawstwo?:D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: dushka » 2016-08-11, 21:58

Zaciekawia mnie to, że ani słowem nic o klasach integracyjnych - gdzie kwestia wychowawcy się zmienia, bo często do 4 klasy jako wych. idzie nauczyciel wspomagający z 1-3 - czyli osoba dobrze znająca dzieci. Wówczas kompletnie nie ma potrzeby, by wychowawca z 1-3 szedł jako wych klasy 4.

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Chien » 2016-08-11, 23:22

dushka pisze:Zaciekawia mnie to, że ani słowem nic o klasach integracyjnych - gdzie kwestia wychowawcy się zmienia, bo często do 4 klasy jako wych. idzie nauczyciel wspomagający z 1-3 - czyli osoba dobrze znająca dzieci. Wówczas kompletnie nie ma potrzeby, by wychowawca z 1-3 szedł jako wych klasy 4.


Nic w tym zastanawiającego. Reforma jest projektowana na już, więc nikt się takimi szczegółami nie przejmuje. Z czasem wyjdzie pewnie więcej różnych niedorzeczności.

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: marek474 » 2016-08-12, 19:13

http://www.fronda.pl/a/anna-zalewska-dl ... 74437.html
Przeczytajcie, ta kobieta w każdym wywiadzie wykazuje się niekompetencją.
"I tu od razu zaznaczam – nie będziemy budowali podstaw programowych na 12 lat. Powołałam w tym celu w ministerstwie Departament Podręczników, Programów i Innowacji, żeby przyglądać się całemu procesowi na bieżąco, bo świat szybko się zmienia i szybko zmieniają się dzieci. Podstawy programowe musimy tworzyć systematycznie, uwzględniając zmieniającą się rzeczywistość."
Podstawy programowe będą tworzyć x lat. W ogóle nie wiedzą co z tą reformą zrobić, wygląda na to, że nie mają żadnego pomysłu, wszystko szybko, pisane na kolanie i zobaczy się jak będzie i jeszcze ta głupia argumentacja.
PS. A co do przyszłej klasy IV to nic nie wiadomo jak to będzie wyglądać.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2016-08-13, 10:21

PS. A co do przyszłej klasy IV to nic nie wiadomo jak to będzie wyglądać.


No, jeśli odbiorą przedmiotowcom możliwość nauczania w klasie IV, to nauczyciele polecą nie tylko z gimnazjum, ale i z podstawówki. W sumie oznacza to dwa roczniki mniej...np. dla zespołów szkół. A może o to chodzi? Żeby jak najwięcej ludzi zwolnić?
Hm...może warto zrobić podyplomówkę z nauczania wczesnoszkolnego? Jeśli nauczyciel 1-3 ma uczyć też w klasie IV, to pojawią się...wakaty dla nauczycieli 1-4....Problem w tym, że jest już cała masa tych nauczycieli :( Wielu z nich zostało zatrudnionych "na chwilę", kiedy sześciolatki poszły do szkół, teraz "eldorado" się skończyło, bo wycofano sześciolatki i porobiły się "puste roczniki"...I to ci nauczyciele będą mieli pierwszeństwo.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: linczerka » 2016-08-14, 12:30

Pensum logopedy, psychologa, pedagoga i doradcy zawodowego zostanie ustalone bezpośrednio w Karcie Nauczyciela. Gminy nie będą miały już wpływu na jego wysokość.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja ... ensum.html
I bardzo dobrze.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oliweczkaS » 2016-08-18, 13:05

Zachęcam do podpisania petycji na stronie ZNP przeciw likwidacji gimnazjum i wprowadzaniu "dobrych zmian".
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)


Wróć do „Pogaduszki”