Ryzyko dysleksji

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wolnik88
Posty: 8
Rejestracja: 2012-05-08, 18:48
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Ryzyko dysleksji

Postautor: wolnik88 » 2016-08-05, 22:06

Poszukuję materiałów na temat ryzyka dysleksji u dzieci. W przyszłym roku będę miała w klasie II dziewczynkę z takim orzeczeniem..chciałabym się dokształcić w tym temacie. Jakie książki na ten temat polecacie? Jakie pomoce użyć w pracy z dzieckiem?
Dodam, że dziewczynka czyta proste sylaby otwarte i zamknięte, ale nie radzi sobie przy konfiguracjach np. spółgłoska-samogłaska-spółgłoska. Częsta zamienia kolejność lub tworzy całkiem inną sylabę. Myli litery i często pisze je w sposób odwrotny. To taki bardzo krótki opis. Jestem młodym nauczycielem i chciałabym dokształcić się w tym temacie, aby dziecku w jak największym stopniu pomóc. Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ryzyko dysleksji

Postautor: linczerka » 2016-08-06, 09:01

hmmmm... czy to orzeczenie czy opinia - to dość istotne. W orzeczeniu powinny być jakieś zaburzenie sprzężone z ryzykiem dysleksji.
Jeśli to sama opinia, to czytaj uważnie zalecenia. Do nich napisz program/plan.
Tu dość dobre opracowanie http://sp30.edu.pl/pomocpsychologiczna/dyslekcja.pdf
Czy ma zaburzona percepcję wzrokową i słuchową czy tylko dominuje jedna?
Przy zaburzeniu percepcji słuchowej wskazane multum ćwiczeń słuchu fonematycznego.
Przy zaburzeniu percepcji wzrokowej dobra jest metoda statków wyrazowych Zakrzewskiej.
Bardzo dobre efekty przynosi odimienna metoda Majchrzak - poczytaj http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU6826
Zerknij też na metodę nauki czytania Cieszyńskiej i na metody treningowe.
Trudno radzić, za mało konkretnych informacji.
Mowa dziecka prawidłowa?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

wolnik88
Posty: 8
Rejestracja: 2012-05-08, 18:48
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ryzyko dysleksji

Postautor: wolnik88 » 2016-08-06, 21:04

Dziewczynka była skierowana do poradni w po I semestrze. Ja otrzymałam tylko krótką informacje od mamy dziewczynki zaraz po badaniu (koniec roku szkolnego). Opinie z poradni otrzymam dopiero we wrześniu. Z moich obserwacji wynika, że ma ona problemy przede wszystkim z percepcją słuchową. Jeśli chodzi o percepcję wzrokową jest dobrze. Potrafi bez problemów odnaleźć różnice w obrazkach, wskazać odpowiednie kształty, przenieść obrazek np w mniejsze kratki itp. Czasami jednak zdarza się, że pisze litery i cyfry odwrotnie.
Problemy, które zauważyłam:
- nie głoskowała, ale sylabizowała
- miała problem z zapamiętaniem liter
- zapamiętaniem dni tygodnia, pór roku, miesięcy
- mylenie pojęć: jutro, wczoraj
- problemy z zapamiętaniem alfabetu
- zapamiętanie tekstów piosenek i wierszyków
- proste wyrazy przeczyta, ale muszę jej pokazać podział na sylaby, ale przy sylabach, które składają się już z 3 liter tworzy inne sylaby a później wyrazy (nawet takie jakie nie istnieją.)
Dziewczynka jest inteligenta. Potrafi sobie radzić w przypadku gdy ma krótki tekst i ma go połączyć np. z obrazkiem. Jednak gdy jest sam tekst ma duże problemy. Starałam się ja chwalić za każdy sukces i powoli zaczęła zgłaszać się to czytania krótkich tekstów. Jednak to bardzo trudny i długi proces..
Jeśli chodzi o mowę, jest ona nieprawidłowa - seplenienie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ryzyko dysleksji

Postautor: linczerka » 2016-08-06, 21:31

Polecam książkę Alicja Maurer - Dźwięki mowy. To praktycznie same karty pracy. Znajdziesz coś z tej książki na Chomiku.
Wygląda na to, że ma zaburzenie słuchu fonematycznego, fonologicznego i prozodycznego (tu głównie rytm, stąd problemy w nauce wszystkiego, co związane jest z sekwencjami). Spróbuj nauczyć tych treści etapami (dziel na mniejsze części).
Wykorzystaj umiejętność rozróżniania sylab i nie ucz czytać głoskowaniem. Strata czasu. Są Elementarze do czytania kolorowymi sylabami.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

wolnik88
Posty: 8
Rejestracja: 2012-05-08, 18:48
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ryzyko dysleksji

Postautor: wolnik88 » 2016-08-08, 12:56

Dziękuję za pomoc i szybką odpowiedź. Zastanawiam się nad kupnem podręcznika J. Cieszyńskiej "Kocham szkołę" oraz ćwiczeń.. jednak są dosyć drogie. Czy warto?
Jeszcze jedno pytanie.. Czy ktoś z was pracowałam na programie Ortograffiti? Czy przyda się w pracy z dzieckiem z ryzykiem dysleksji?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ryzyko dysleksji

Postautor: linczerka » 2016-08-08, 15:54

Z Cieszyńskiej korzystam wybiórczo, coś mi nie podchodzi.
Pracuję na Ortograffiti z Bratkiem, ale jako uzupełnienie i na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. Polecam.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
lampito
Posty: 36
Rejestracja: 2010-08-11, 14:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ryzyko dysleksji

Postautor: lampito » 2016-08-25, 08:09

Jest dużo dodatkowej literatury nt ryzyka dysleksji. Polecam Bratka i platformę edukacyjną Operon, mają bardzo fajne kursy.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ryzyko dysleksji

Postautor: koma » 2016-08-25, 16:10

linczerka jest tu doskonałą specjalistką i wszystko świetnie wyjaśniła.
Ja tylko dodam (o czym zresztą linczerka też pisała), że bardzo ważne jest kształcenie poczucia rytmu!
Rytm ma niebagatelne znaczenie!!!


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”