Narzucanie stażyście zadań

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
kinguska01
Posty: 18
Rejestracja: 2016-07-05, 21:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Narzucanie stażyście zadań

Postautor: kinguska01 » 2016-09-21, 20:52

Witam,
mam pytanie odnośnie tego czy inni nauczyciele/zastępcy dyrektora (ktokolwiek w placówce) mogą z góry zadecydować (bez uprzedniego zapytania o zdanie/możliwości czasowe stażysty itp.) o udziale stażysty w np. konferencji/szkoleniu, która odbywa się po jego czasie pracy? Dodam, że tych wydarzeń nie ma wpisanych w planie rozwoju zawodowego.

Pytam, bo nie wiem czy to jest do końca w porządku przypisywać stażystom zadań lub udziału w różnych wydarzeniach bez pytania ich o zdanie, możliwości czy chęci? To raczej traktowanie pełnoprawnego nauczyciela (którym jest przecież stażysta) jak studenta pierwszego roku..

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
Najlepszy nauczyciel to ten, który pokaże ci, gdzie patrzeć, ale nie powie ci, co widzieć.
~Alexandra K. Trenfor

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Narzucanie stażyście zadań

Postautor: Matshow » 2016-09-21, 21:39

To chyba nazywa się delegacją. Czas pracy nauczyciela reguluje KN. Po 18 gl przy tablicy świadczymy pracę na rzecz zakładu.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Narzucanie stażyście zadań

Postautor: koma » 2016-09-21, 21:56

Karta Nauczyciela mówi, co jeszcze - oprócz lekcji - robi nauczyciel w czasie do 40 godzin - dokształca się :)

Awatar użytkownika
kinguska01
Posty: 18
Rejestracja: 2016-07-05, 21:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Narzucanie stażyście zadań

Postautor: kinguska01 » 2016-09-21, 22:13

Ja to wszystko rozumiem, mam chęć dokształcania się. Jednak szkolenia, w których chciałabym wziąć udział wpisałam w planie rozwoju (jest to całkiem inna tematyka niż ta narzucona). Nie podoba mi się jednak narzucanie konkretnych rzeczy bez uprzedniego uzgodnienia.
Ja mam 25h zajęć dydaktycznych tygodniowo, dodatkowo w tym tygodniu już działałam na rzecz swojej placówki przez 5h i jeszcze po 2h dziennych przygotowań do zajęć, więc już jest 40h.
Najlepszy nauczyciel to ten, który pokaże ci, gdzie patrzeć, ale nie powie ci, co widzieć.
~Alexandra K. Trenfor

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Narzucanie stażyście zadań

Postautor: lenaskaw » 2016-09-22, 20:52

Jeśli uważasz że nauczyciel pracuje 18 godz czy te twoje 25 to się mylisz albo zmień pracę albo się dostosuj. Nikt nikogo nie pyta czy nas masz ochotę, czas, środki. Robisz...

julka8
Posty: 43
Rejestracja: 2015-08-15, 12:22
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Narzucanie stażyście zadań

Postautor: julka8 » 2016-09-23, 18:33

Oj Kinguska, Tak właśnie wygląda praca nauczyciela, obojętnie czy jest stażystą czy dyplomowanym. Dyrekcja nie może Ci nakazać szkoleń płatnych (z Twojej kieszeni), natomiast wszystkie rady , warsztaty, szkolenia i inne pierdołki są pewnie zgodne z tzw. WDN i planem pracy szkoły, czyli bierzesz w nich udział i koniec. To co masz w planie rozwoju to Twoja indywidualna "ścieżka" , która oczywiście powinna być zgodna z potrzebami szkoły, ale nie zastępuje tego co sobie zaplanuje dyrekcja. Co do ilości godzin pracy to ja już przestałam liczyć czy jest to 38, 40, a może 50 w tygodniu - różnie bywa, ale na pewno o wiele więcej niż sądzą początkujący nauczyciele.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”