Nauczyciel przedszkola czy klas I-III?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

askaaa88
Posty: 4
Rejestracja: 2017-01-19, 17:13
Lokalizacja: małopolskie

Nauczyciel przedszkola czy klas I-III?

Postautor: askaaa88 » 2017-01-19, 17:19

Witam.

Nie wiem czy umieszczam post w odpowiednim miejscu, w razie czego proszę o przeniesienie gdzie trzeba :roll:

Jestem z zawodu pedagogiem, ukończyłam kierunek Praca opiekuńczo-wychowawcza (na razie licencjat). Od października mam zamiar zacząć studia magisterskie, prawdopodobnie na kierunku Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna. W związku z tym mam parę pytań:

1. Czy po ukończeniu studiów magisterskich w takim kierunku, od razu mogę być nauczycielem w szkole lub przedszkolu? Czy konieczne są jakieś dodatkowe uprawnienia?

2. Gdzie lepiej pracować - przedszkole czy szkoła; jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Jakie wady i zalety?

Będę wdzięczna za wszelkie porady :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nauczyciel przedszkola czy klas I-III?

Postautor: linczerka » 2017-01-19, 19:57

Przedszkole i szkoła to dwa różne środowiska i nie można ich porównywać. Inny rozkład dnia, inne metody, inny tok zajęć, inne priorytety.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel przedszkola czy klas I-III?

Postautor: hales » 2017-01-19, 20:04

W związku z tym, że pracowalam 5 lat w przedszkolu, a teraz drugi rok w szkole odpowiem na pytanie nr 2 :) uważam, że stwierdzenie gdzie jest lepiej zależy od własnych upodobań i predyspozycji. Specyfika pracy jest zupełnie inna. W przedszkolu są to głównie zajęcia opiekuńcze. Owszem dydaktyczne też, ale w dużo mniejszym stopniu. Pracując w przedszkolu nie przynosilam do domu tak dużej ilości pracy jak teraz. W szkole są sprawdziany, kartkówki, zeszyty, świadectwa i mnóstwo innych papierów czego nie ma w przedszkolu. Za to w przedszkolu jest mnóstwo różnych uroczystości, świąt, zabaw czego moim zdaniem jest mniej w szkole (ale tu juz zalezy do szkoły ). W szkole też mam poczucie jeszcze większej odpowiedzialności za dziecko. W przedszkolu jest od 20 min do godziny zajęć dydaktycznych, dzieci muszą mieć dużo czasu na swobodną zabawę. Natomiast w szkole prowadzisz zajęcia dużo dłużej. Kolejna rzecz to godziny pracy, dni wolne. Przedszkola pracują najczęściej od 6 do 17.
Ja mimo ciągłego zmęczenia i pracy na pełnych obrotach wybieram szkołę :)

askaaa88
Posty: 4
Rejestracja: 2017-01-19, 17:13
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel przedszkola czy klas I-III?

Postautor: askaaa88 » 2017-01-20, 08:35

Dziękuję hales, właśnie takich wypowiedzi oczekiwałam :) Można zapytać, w której klasie uczysz? Ja nie mam doświadczenia, dlatego staram się zorientować jak to wygląda z punktu widzenia nauczyciela - bo jako rodzic to znam różnicę :P Ja mieszkam na wsi, u nas np przedszkole podstawowe 5h to od 8 do 13, a cały czas urzędowania to od 7.30 do 15.00, gdzie nauczyciel jest zazwyczaj od 7.30 do 13.00, a potem zostaje pomoc wychowawcy + inny nauczyciel prowadzący dodatkowe zajęcia. Co do ilości uroczystości, u nas jest tego bardzo dużo, zarówno przedszkole jak i szkoła podstawowa ma dużo przedstawień, zajęć dodatkowych, itp. Nie wiem jak w innych placówkach, piszę o tej w mojej miejscowości... Rozmawiałam ze znajomą po magisterce, ona teraz pracuje w przedszkolu i mówi że jest super, a praktyki w szkole podstawowej określiła jako koszmar :shock: Z jednej strony może w przedszkolu więcej zabaw i wolnego czasu dla dzieci, z drugiej chyba większa odpowiedzialność za takie maluszki? Ja pracę "papierkową" lubię więc to nie problem, jeśli chodzi o dokumentację w szkole podstawowej :wink:

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel przedszkola czy klas I-III?

Postautor: hales » 2017-01-20, 08:56

Zaczęłam w szkole od początku, teraz mam drugą klasę. Ja w szkole widzę swój większy rozwój, motywację do działania. Idąc na studia byłam już ukierunkowana na szkołę. Mam też kolezanki, które nie zamienią przedszkola na szkołę. Jeśli chodzi o odpowiedzialność to wszędzie jest duża, ale w szkole dochodzi zdawalność do klas, świadectwa...

askaaa88
Posty: 4
Rejestracja: 2017-01-19, 17:13
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel przedszkola czy klas I-III?

Postautor: askaaa88 » 2017-01-20, 10:09

Dziękuję :) Trochę będę miała do przemyślenia...


Wróć do „Nauczyciel stażysta”