Świadectwo

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Filipowski98
Posty: 1
Rejestracja: 2017-04-29, 21:53
Kto: uczeń
Lokalizacja: wielkopolskie

Świadectwo

Postautor: Filipowski98 » 2017-04-29, 22:11

Pytanie do nauczycieli.

Witam mam sprawę wagi państwowej. Zacznę od początku. W drugiej klasie liceum dostałem świadectwo z paskiem co ciekawe miałem zachowanie dobre (1wszy raz miałem takie zachowanie na świadectwie). Uczę się dobrze i pasek od zawsze znajdował się na moich świadectwach. W klasie 3 ostatni tydzień miałem anginę i logicznym jest że nie będę zarażał. Widziałem na e-dzienniku że proponowane zachowanie to dobre. Nie przejmowałem się tym tak bardzo bo sądziłem, że będę miał pasek mimo to, gdyż w drugiej klasie dostałem go mimo zachowania. Mniejsza o to. Zakończenie roku zerkam na świadectwa przed rozdaniem i paska brak. Idę więc do pani dyrektor wyjaśnić całą sytuacje i dowiaduję się, że pasek jest tylko od zachowania bardzo dobrego. Wspomniałem więc o roku ubiegłym i wyszedłem. Przed uroczystością pani dyrektor złapała mnie i powiedziała że musiało mi się coś pomylić albo pomyliłem klasy bo w systemie jest świadectwo bez paska i to jest NIEMOŻLIWE żeby wydrukowało inaczej, bo system jest ten sam co zeszłego roku. Zachowanie dobre dostałem za nieobecności ale te nieusprawiedliwione (szczerze nie śpieszyłem się z tym bo w głowie miałem fakt, że i tak i tak będzie ten pasek). Oceny były wystawiane do piątku ale rada pedagogiczna była we wtorek. Sądziłem, że do rady można zmienić "wyrok" bo usprawiedliwienia moja mama wysłała w poniedziałek lub we wtorek rano. Sytuacja dość nieprawdopodobna, odkopałem świadectwo z drugiej klasy i pasek jak byk. Zastanawia mnie fakt jakim cudem w systemie w pliku jest bez paska a wydrukowało z paskiem. Czy jest możliwe że pani dyrektor przeglądając plik w zakończenie roku zauważyła błąd i go poprawiła? Zresztą sama mi powiedziała że to NIEMOŻLIWE i że musiało mi się coś pomylić. Tylko z moim świadectwem jest taki przypadek. Sądzę że jeśli byłby jakiś błąd to nie tylko moje świadectwo byłoby "poszkodowane". Co ja mam teraz zrobić? Iść do kuratorium? Pomocy

PS wiem że jestem w pewniej części winny bo mogłem usprawiedliwić godziny wcześniej, ale gdybym wiedział to logiczne że zrobiłbym to wcześniej :/

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Świadectwo

Postautor: oramge » 2017-04-30, 10:24

Najlepiej będzie jak pójdziesz do kuratorium , albo nawet do ministra :devil:
albo zapoznasz się z rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i przyznasz, że nie piszesz całej prawdy. Jeżeli w poprzednim roku dostałeś świadectwo z wyróżnieniem ( z paskiem) pomimo oceny dobrej z zachowania, to mogło to wyniknąć np. z włożenia niewłaściwego gilosza do drukarki. Tzn., że powstał błąd drukarski, a nie faktyczny.

We wspomnianym rozporządzeniu jest informacja o powiadamianiu ucznia, rodzica lub opiekuna o przewidywanych ocenach. Proponując ocenę z zachowania bierze się pod uwagę 7 obszarów funkcjonowania ucznia w szkole i poza nią. Przyjrzyj się krytycznie swojej postawie i dojdziesz do wniosku, że to nie kilka nieusprawiedliwionych godzin wpłynęło na taką, a nie inną ocenę Twojego zachowania.
A więc na początku roku wychowawca, za potwierdzeniem, powiadomił uczniów i rodziców o wymaganiach, w tym co do terminów i formy usprawiedliwiania nieobecności - możliwe, że Cię wtedy nie było. Na pierwszy rzut oka za dużo w Twojej postawie "logiki", a za mało znajomości przedmiotowej rzeczy. Warto jeszcze nadmienić, że w przypadku wątpliwości w pierwszej kolejności kieruj swoje kroki do wychowawcy, a gdy to nie pomoże, to do dyrektora, gdy to nie pomoże to dalej. Pomijanie drogi służbowej świadczy o wieli rzeczach i nie jest czynnością oderwaną od innych zachowań, które składają się na taki, a nie inny obraz osoby.

julka8
Posty: 43
Rejestracja: 2015-08-15, 12:22
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Świadectwo

Postautor: julka8 » 2017-05-01, 19:59

Idź dziecko do Pani dyrektor i poproś o wymianę świadectwa z drugiej klasy na takie bez paska, bo z paskiem Ci się nie należy.

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Świadectwo

Postautor: maniakos » 2017-05-02, 07:35

Zapewne jest w szkole czysto i przejrzyście informacja na jakiej podstawie jest wystawiana ocena zachowania. Podaj adres strony internetowej tej placówki, to zajrzę i może znajdę. Co do "paska" na świadectwie - Oramge już to wytłumaczył...
Dobra rada: W mojej szkole jest system punktowy. Po zdobyciu 40 punktów jest ocena wzorowa (jeżeli nie ma nieusprawiedliwionych godzin). Niektórzy mają 80 - 100 punktów, a rekordzista 180. Dla chcącego nie ma nic trudnego, chcącemu nie dzieje się krzywda.


Wróć do „Kącik uczniowski”