Projekt nowej podstawy - geografia

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ehhe
Posty: 42
Rejestracja: 2012-07-18, 16:09
Kto: student
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: łódzkie

Projekt nowej podstawy - geografia

Postautor: ehhe » 2017-05-05, 00:48

Są na forum geografowie? Co sądzicie o nowej podstawie do liceum?

https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2 ... zakres.pdf

Ja uważam, że zdecydowanie za mało czasu przeznaczono na geografię fizyczną. To są tylko dwie godziny w klasie pierwszej. Z kolei społeczno-ekonomiczna ma trzy godziny w klasie drugiej. Praktycznie wszystkie programy nauczania zakładały dotychczas, że fizyczna i społeczno-ekonomiczna mają mieć mniej więcej ten sam wymiar czasu, a w niektórych programach nawet fizyczna miała więcej godzin. A teraz ma być zupełnie inaczej, fizyczna to 1/3 mniej niż społeczno-ekonomiczna.

Jak to niby ogarnąć na lekcjach? Zakres treści z fizycznej właściwie ten sam. W dotychczasowych programach było na ogół 80-90 godzin, a teraz dają 52.

Odrębną sprawą są treści w klasie czwartej LO - to są jest jakiś zlepek przypadkowych treści, które są powtórzeniem tego co było już w klasach pierwszej i drugiej, a dobór tych działów obok siebie w czwartej klasie zupełnie wyłamuje się z klasycznego modelu nauczania przedmiotu, co świadczy o tym, że chyba nie było pomysłu jak te wszystkie treści rozłożyć na cztery lata i co w ogóle dać do klasy 4.

Ja już swoje uwagi wysłałem do MEN.

TLBCK85
Posty: 47
Rejestracja: 2016-08-29, 16:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Projekt nowej podstawy - geografia

Postautor: TLBCK85 » 2017-06-12, 13:28

Najbardziej przerażające jest nie to, że sporo treści społeczno - ekonomicznych jest, ale to, że w całym projekcie podstawy brak jest wzmianki o Unii Europejskiej. To samo dotyczy podstawy dla podstawówki.
Feci quod potui faciant meliora potentes.

kazik543
Posty: 5
Rejestracja: 2017-07-27, 07:22
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Projekt nowej podstawy - geografia

Postautor: kazik543 » 2017-07-31, 09:43

To prawda, te informacje są pomijane.


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”