Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Meryyy
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 11:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: Meryyy » 2017-07-10, 12:01

Witam wszystkich,
Nigdy nie byłam nauczycielem, a teraz mam taka możliwość, ale jestem przerażona.
Zawsze chciałam uczyć w klasach 1-3 , szczególnie po praktykach.
Ale realna możliwość pracy tutaj mnie przeraża. Boje się ze nie mam wystarczająco dużo teoretycznej wiedzy aby poradzić sobie z klasa na cały rok szkolny.
Boje się tych wszystkich uroczystości , zebrań z rodzicami, konspektów, ze mogę o czymś nie wiedzieć, nie zrealizować bo nie wiedziałam ze coś trzeba. Nie wiem czy nauczyciel początkujący dostaje plan na cały rok imprez i wszystkiego żeby wiedzieć co kiedy realizować?
Co z konspektach są jakieś pomoce wy pisaniu?
Czy opiekun stażu stoi nad głowa codziennie na każdej lekcji czy jak wyglada jego rola?
Czy rodzice są od razu niemili czy potrafią wychwycić ze czegoś się nie wie? Jestem pełna obaw a jednocześnie chce pracować z dziećmi, tylko nie wiem jak wyglada ta cała szopka, czy to jest mnóstwo pracy czy da się ogarnąć to i mieć czas na rodzine ?? Proszę o rady, w miarę szybko bo muszę pojąć decyzje ńiedlugo...
I proszę bez krytyki....

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: linczerka » 2017-07-10, 14:17

Spokojnie :)
Żadne studia nie przygotowują realnie do pracy w szkole. Pracuję dość długo i powiem Ci, że teoria to jedno, praktyka drugie. Ja jeszcze dziś mam dylematy, bo praca w szkole jest nieprzewidywalna. Przygotujesz się na medal i bywa, że nie wypali. Bywa tak, że lekcja wyjdzie Ci tak, że chciałabyś, by to zobaczyli inni. W klasie będziesz miała zapewne bardzo zróżnicowane dzieci, często z opiniami.
Scenariusze zajęć? Są w przewodnikach wydawnictw. Zorientuj się, jakiego wydawnictwa zamówiono podręczniki. Zarejestruj się na stronie wybranego przez szkołę wydawnictwa. Nie musisz realizować wszystkiego ze scenariuszy zajęć. Modyfikuj na potrzeby dzieci.
Wszelkie plany szkolne opracowuje się we wrześniu zgodnie z planem pracy szkoły i kierunkami polityki oświatowej. Znajdziesz w necie na ten rok.
Opiekun stażu to nie taki diabeł straszny, jak go malują, choć z tym różnie bywa. Nie stoją ciągle nad głową :) Osobiście umawiam się ze swoimi stażystami, że przychodzą do mnie, gdy mają jakikolwiek problem. W sumie to kwestia umowy między wami.
Rodzice są różni. Nie szukaj idealnych rozwiązań, bo ich po prostu nie ma. Wyjdź do rodziców ze swoimi propozycjami i poproś o ewentualne konstruktywne uwagi. Ustal zasady komunikowania się.
Wbrew pozorom, nie pracujesz 18 godzin. Dużo czasu spędzisz na radach, szkoleniach, przygotowaniu się. A ile czasu masz dla rodziny, to już zależy od Ciebie i od organizacji własnego czasu.
Na początek, jako wychowawca musisz mieć kilka swoich dokumentów (nie ściągniętych z netu- możesz je potraktować jako ściągawkę).
Do tych dokumentów należy m.in.: plan wychowawcy klasowego, plan współpracy z rodzicami, plan awansu, wymagania edukacyjne. Inne zależą od przydziału czynności, a nic o tym nie piszesz. Dowiedz się, czego wymaga dyrektor.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: silije » 2017-07-11, 10:45

Początki są trudne, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość dla własnego niedoświadczenia. Sama nie tak dawno zaczynałam, choć jestem starsza, ale po prostu robiłam co innego zawodowo. Dużo zależy od tej świadomości, że najważniejsze umiejętności nabywasz już w trakcie pracy. Jeśli lubisz dzieci, to właśnie kontakty z rodzicami mogą być na początku trudne, bo zawsze znajdą się niezadowolone jednostki, trzeba umieć się zdystansować.
Życzyłabym Ci życzliwego i pomocnego opiekuna stażu, ja takich miałam i to bezcenne, wtedy wszystkiego dowiesz się z najlepszego źródła.

Meryyy
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 11:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: Meryyy » 2017-07-19, 06:19

Dziękuje bardzo, takie informacje napewno uspokajają :-) wiem, jak to bywa z rodzicami, bo nasłuchałam się tez dużo, ale wydaje mi się ze najważniejsze nie pozwolić sobie wejść na głowę, trzymać się swojego zdania i uważać je za najlepsze, tak żeby nikt nie mógł go podważać :)

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: oramge » 2017-07-19, 10:50

Założenie, że moje zdanie jest najlepsze i nikt nie może go podważyć jest, moim zdaniem:) , bardzo ryzykowne i niebezpieczne.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: qjaf » 2017-07-19, 22:49

Rodzice na zebraniu maja otrzymac informacje o sprawach klasy, wycieczce itd. Jezeli sie unosza to co mozna zrobic? Powiedziec, ze takie sa wytyczne i koniec tematu. Wlasnych mysli i przekonan i tak nikt nam nie zabierze:)
Generalnie potrzebny jest dystans.

Meryyy
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 11:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: Meryyy » 2017-07-20, 06:00

No tak, aby się zbyt niczym nie przejmować. A o własnym zdaniu to generalnie chodzi o to, żeby trzymać się swoich założeń bo to w końcu moja klasa, ja z nią będę pracować a nie dany rodzic i tu nie chodzi by być pogardliwym, puszyć się itd, tylko umiejętnie zaznaczać (wiem jak to zabrzmi) swoją pozycje. ;)

Meryyy
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 11:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: Meryyy » 2017-07-20, 06:03

Z reszta... jestem pozytywnie nastawiona, mam nadzieje, ze będzie mniej tych przykrych rzeczy ze strony rodziców niż tych lepszych. Wiem, jak to jest w przedszkolu, wiem tez ze jest trochę inaczej niż w szkole, ale wiadomo na różnych ludzi się w życiu człowiek napotyka, ale są również Ci którzy na końcu powiedzą dobre słowo , które baaaardzo motywuje :)

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: qjaf » 2017-07-20, 13:05

Pamietaj - to tylko praca:) A zdrowie masz jedno. Urode tez :jupi:

Meryyy
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 11:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: Meryyy » 2017-07-24, 06:23

A dziekujeee widzę , ze to forum wyglada znacznie inaczej niż pozostałe :-) i forumowicze inni ;D

Meryyy
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 11:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: Meryyy » 2017-07-25, 11:42

Niedługo rok szkolny i stad moje pytanie jak wyglada pierwszy dzien w szkole klasy pierwszej? Jak jest z książkami planem zajec itd jak te maluchy nie potrafią pisać? Wszystko raczej na zebraniu z rodzicami? Swoją droga i o nie bede was pytać :)

Meryyy
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 11:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: Meryyy » 2017-07-25, 12:02

I jeszcze jeden temat. Bede miała prawdopodobnie dziewczynkę z zespołem aspergera. Jak z takim dzieckiem w klasie sie funkcjonuje ? Bede miała asystenta i jak to z nim jest on cały czas siedzi obok tego dziecka na zajęciach czy tylko czasami przychodzi pomagać ? Jest za niego odpowiedzialny czy jakie jest jego zadanie?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: linczerka » 2017-07-25, 12:31

Poszperaj w temacie edukacja wczesnoszkolna, np. viewtopic.php?f=39&t=13575
Dowiedz się, jakie wybraliście wydawnictwo. Trzeba się zarejestrować i pobrać ze strony wydawnictwa wszelkie materiały.
Książki dzieci dostaną najprawdopodobniej w pierwszych dniach września.
Załóż dzieciom zeszyty do kontaktów i tam wklejajcie wszelkie informacje - podpis rodzica.
Będziesz miała asystenta. Powinnaś mieć. Dzieckiem z ZA zajmuje się asystent.
Jeśli masz czas, pomyśl nad dokumentacją wychowawcy: plan wychowawcy, plan współpracy z rodzicami, wymagania edukacyjne etc.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Patrycja K
Posty: 1
Rejestracja: 2020-01-13, 13:04
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Proszę o pomoc nauczyciel klasy 1 nowa praca!

Postautor: Patrycja K » 2020-07-12, 09:04

Patrycjo K, jest temat Ankiety. Tam można zamieścić ankietę.
I nie dubluj proszę tego samego w kilku wątkach.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”