Nauczanie indywidualne

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

moniwas
Posty: 6
Rejestracja: 2015-06-08, 22:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Nauczanie indywidualne

Postautor: moniwas » 2017-04-12, 16:51

Witajcie, mam pytanie co do organizacji nauczania indywidualnego. Wczoraj dostaliśmy orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego mojego ucznia. Otrzymał je ze względu na ADHD, brak skutków leczenia farmakologicznego. Jest agresywny w stosunku do dzieci, wiele razy zagrażał innym, mi, dodatkowo nie można go zmotywować do nauki. W orzeczeniu jest napisane że nie jest możliwa dalsza nauka w systemie klasowo - lekcyjnym, jednak dzisiaj Pani Dyrektor oznajmiła mi, że uczeń będzie chodził na lekcje i będzie miał te dodatkowe indywidualne godziny. Jestem zaskoczona, jak wszyscy nauczyciele, bo nauka w klasie z tym uczniem jest praktyczne niemożliwa. Chodziło też o to, by pozostałym uczniom po prawie trzech latach umożliwić "normalna" naukę. Rozumiem w-f plastyka, technika, muzyka razem ale wszystko plus godziny indywidualne? Jak to u Was wygląda?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nauczanie indywidualne

Postautor: linczerka » 2017-04-12, 18:44

W Rozporządzenie bodajże z 2014 r. jasno stoi, że nauczanie indywidualne to zajęcia jeden na jeden, bez udziału rówieśników, w osobnym pomieszczeniu.
Zajęcia z rówieśnikami- załóżmy 22 godziny
NI - 8 godz.
Razem 30 godz. dla dziecka z ADHD?
Albo nauka w klasie albo NI. Dwa w jednym to łamanie prawa.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

moniwas
Posty: 6
Rejestracja: 2015-06-08, 22:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczanie indywidualne

Postautor: moniwas » 2017-04-12, 20:09

Dokładnie. Dyrekcja twierdzi że jak dzieciak będzie przeszkadzał na lekcjach to będzie ojciec go zabierał-jest pracownikiem szkoły. A co gdyby nie był? Z resztą jak on się zorientuje że tak będzie to tym bardziej celowo będzie broił, bo po co tyle siedzieć? Dotychczas kiedy mówiłam że postawię mu uwagę lub zawołam tatę, odpowiadał mi: to już mi się nie opłaca być grzecznym.

Majka986
Posty: 16
Rejestracja: 2015-09-06, 16:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Nauczanie indywidualne

Postautor: Majka986 » 2017-04-18, 20:41

mam ucznia, który w orzeczeniu ma wymienione edukacje jakie ma odbywać indywidualnie pozostałe przedmioty jest napisane dziecko może odbywać indywidualnie ale nie musi. I uczeń ma indywidualnie wskazane w orzeczeniu edukacje pozostałe przedmioty z klasą. Niestety to też nie zdaje egzaminu, godziny jakie dziecko odbywa z klasą są czasem prawdziwą walką o przetrwanie, tracą na tym tylko pozostałe dzieci. I co w takiej sytuacji?

dzana
Posty: 7
Rejestracja: 2010-08-17, 22:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczanie indywidualne

Postautor: dzana » 2017-04-19, 18:03

Ja zabieram dziecko z lekcji i realizuje z nim edukacje przyrodnicza, polonistyczna i matematyczna. Ma przyznane 6 godzin w tygodniu. Nie biorę go z wf, angielskiego i zajec komputerowych.

Majka986
Posty: 16
Rejestracja: 2015-09-06, 16:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Nauczanie indywidualne

Postautor: Majka986 » 2017-08-29, 22:20

Witajcie mam pytanie w nowym roku szkolnym msm miec dwóch uczniów którym przyznano nauczanie indywidualne w domu jeden ze względu na adhd ma orzeczenie o kształceniu specjalnym drugi orzeczenie o nauczaniu indywidualnym i ten uczeń miał indywidualne w zeszłym roku w szkole pierwszy uczeń dopiero teraz otrzymał orzeczenie czy moge mieć dwóch uczniów z indywidualnym jak to ma prawnie wyglądać czy te godziny mam w swoich godzinach pracy czy po, bo będę też prowadzić drugą klasę i co z dojazdami i jak powinnam mieć liczone godziny z dojazdami czy tylko godziny lekcyjne już u ucznia w domu? Dziékuje za wszystkie odpowiedzi.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczanie indywidualne

Postautor: Melizabeth » 2017-08-30, 13:29

Możesz mieć wielu uczniów indywidualnych. Godziny są w normalnych godzinach szkolnych, z tym że w przypadku godzin u ucznia w domu często są planowane po normalnych lekcjach lub przed, żeby czas na dojazd do/ze szkoły był tracony tylko w jedną stronę. Za dojazd nikt nie płaci jeśli chodzi o czas, czasami szkoła zwraca / daje bilety komunikacji miejskiej na dojazd.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron