Historia i społeczeństwo/program nauczania

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

AJG
Posty: 2
Rejestracja: 2017-09-03, 15:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Historia i społeczeństwo/program nauczania

Postautor: AJG » 2017-09-03, 16:02

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Proszę o pomoc. W tym roku W LO (mała szkoła) będę uczył obok WOS-u (rozszerzony), również 'Historię i społeczeństwo' w klasie trzeciej LO w wymiarze 2 godz./tyg.
W podstawie programowej zapisano:"Na zajęciach można realizować bądź wątek tematyczny, czyli omówić wybrany temat we wszystkich epokach historycznych, bądź wątek epokowy, czyli omówić wszystkie tematy w zakresie wybranej epoki historycznej. Dopuszcza się realizację wątku tematycznego zaproponowanego przez nauczyciela. Zajęcia historia i społeczeństwo powinny objąć co najmniej cztery takie wątki (np. realizowany jest cztery wątki tematyczne lub dwa wątki tematyczne i dwa wątki epokowe".
Jak mi powiedziano mam realizować przedmiot w tylko w klasie trzeciej. Wydaje mi się, że to być może pomyłka. Ten przedmiot realizowany jest w przez 120 godz., a w tym roku jest 36 tygodni zajęć. Ale to wyjaśnię z dyrektorem.
Mam prośbę co do podręczników. Każde wydawnictwo podaje 3-4 podręczniki + karty pracy. I pytanie: czy uczniowie muszą posiadać cały komplet. Mnie odpowiada bardziej realizacja programu przez omówienie wątków epokowych. Podręczniki jakich wydawnictw polecają Państwo?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Andrzej
P.S. W szkole jestem jedynym historykiem i to nowym nauczycielem.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Historia i społeczeństwo/program nauczania

Postautor: sharkinator » 2017-09-03, 16:48

Historia i społeczenstwo podobnie jak i Przyroda jest realizowana w wymiarze 120 godzin, czyli najczęściej po 2 godz w kl. II i III lub ew. 3 + 1. Zatem skoro teraz mają 2x w tygodniu, to pozostałe 2 godziny były w zeszłym roku.
Musisz dowiedzieć się co klasa realizowała w klasie drugiej, żeby nie dublować tematów.

AJG
Posty: 2
Rejestracja: 2017-09-03, 15:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Historia i społeczeństwo/program nauczania

Postautor: AJG » 2017-09-03, 16:57

Dziękuję i pozdrawiam,
Andrzej

Pan Tikczer
Posty: 28
Rejestracja: 2017-07-31, 10:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Historia i społeczeństwo/program nauczania

Postautor: Pan Tikczer » 2017-09-04, 14:55

Kwestia wywiadu jest tutaj kluczowa. Moduł "Ojczysty Panteon" jest obligatoryjny, Żeby podjąć dalsze decyzje, trzeba faktycznie wiedzieć, co było realizowane w klasie drugiej. Ja realizuję program WSiP, wybrane działy "Rządzący i rządzeni", "Gospodarka", "Nauka".

Maggie77
Posty: 1
Rejestracja: 2017-02-05, 17:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Historia, Język angielski, ...
Lokalizacja: łódzkie

Re: Historia i społeczeństwo/program nauczania

Postautor: Maggie77 » 2018-11-18, 00:40

Ma może ktoś z Państwa dostęp do testów, kartkówek i innych materiałów dydaktycznych dla klasy 7 Historia WSIP? Mam tylko test do pierwszego działu, a potrzebuję obecnie do działu 2 "Druga połowa XIX wieku" (tematy 10.–13.). Wiem, że są takie materiały na stronie Uczę.pl, nie mam jednak dostępu. Będę wdzięczna na pomoc.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”