Nowa ustawa a języki obce

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

dania768
Posty: 2
Rejestracja: 2017-10-09, 15:33
Kto: rodzic
Lokalizacja: podkarpackie

Nowa ustawa a języki obce

Postautor: dania768 » 2017-10-09, 15:34

Drodzy panstwo, pytałam na innym forum ale nie dostałam odpowiedzi, moze tutaj ktos coś wie: mój syn jest w 7 klasie i wydaje mi sie ze gdzies czytałam ze powinien miec teraz więcej niz godzine niemieckiego, oprocz angielskiego. Nie moge tego znalexć żeby sie upewnic, wiec pytam. W kazdym razie on ma tylko godzine tego niemieckiego i nie wiem czy tak ma byc czy jest jednak coś nie tak.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa ustawa a języki obce

Postautor: sharkinator » 2017-10-09, 21:28

Według nowej ramówki przysługuje 2 godziny drugiego języka obcego nowożytnego.

psp5krakow
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-28, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa ustawa a języki obce

Postautor: psp5krakow » 2017-10-10, 12:16

Zgadza się, nowa siatka godzin, sporządzona w ramach reformy edukacji zakłada, że w siódmej i ósmej klasie uczniowie będą mieli drugi język obcy w wymiarze nie jednej, a dwóch godzin tygodniowo. W przypadku Twojego syna, powinien on uczyć się angielskiego jako języka wiodącego, a oprócz tego dwie lekcje w tygodniu – niemieckiego. Szczegółowo opisujemy to na blogu: http://www.prywatna-szkola5.pl/blog/sia ... e-edukacji. Jeżeli tak nie jest, warto zapytać wychowawcę lub dyrekcję, z czego wynika to niedopatrzenie. Być może szkoła ma problemy kadrowe albo logistyczne. Mam nadzieję, że sytuacja się unormuje, a godziny zostaną wyrównane.

pan.wrona
Posty: 5
Rejestracja: 2015-08-10, 15:32
Kto: rodzic
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa ustawa a języki obce

Postautor: pan.wrona » 2017-10-12, 11:56

Z językami jest więcej zmian, np dzieci z I klasy juz sie uczą obowiązkowo angielskiego a nie dopiero od IV jak wczesniej.

psp5krakow
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-28, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa ustawa a języki obce

Postautor: psp5krakow » 2017-10-23, 10:56

To prawda, w ośmioletniej szkole podstawowej uczniowie każdej klasy powinny uczęszczać na lekcje języka obcego nowożytnego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo w klasach I-III oraz trzech godzin tygodniowo w klasach IV-VIII. Jak wspomniałem powyżej, od klasy siódmej wprowadzony zostaje drugi język obcy. Siatka godzin języka obcego w liceum będzie wyglądała podobnie jak w klasie siódmej i ósmej: 3 lekcje pierwszego języka obcego i 2 drugiego tygodniowo. Oczywiście, nie musi to być język niemiecki. Na przykład w naszej Prywatnej Szkole Podstawowej nr 5 w Krakowie uczniowie wybierają drugi język obcy spośród hiszpańskiego, niemieckiego oraz włoskiego. W dzisiejszych czasach znajomość języków ogromnie pomaga na rynku pracy. Uświadamiamy to młodzieży i zachęcamy do rozwoju w tym kierunku.

dania768
Posty: 2
Rejestracja: 2017-10-09, 15:33
Kto: rodzic
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa ustawa a języki obce

Postautor: dania768 » 2017-10-24, 10:02

To że w młodszych klasach tez mają to wiem bo drugie dziecko mam w 3 klasie. Ale To jest strasznie dziwne że u nas w 7 klasie jeszcze nie mają tego drugiego jezyka, musze sie o to zapytac, przecież juz pazdziernik, zaraz będzie połowa semestru. Dziękuje za odpowiedzi


Wróć do „Rodzice”