Zmniejszenie etatu na wniosek nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Gosiaw1967
Posty: 9
Rejestracja: 2017-02-08, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Zmniejszenie etatu na wniosek nauczyciela

Postautor: Gosiaw1967 » 2017-10-19, 11:17

Dzień dobry, wiem , że pytanie nietypowe w obecnych czasach ale muszę je zadać.
Czy istnieje możliwość złożenia przez nauczyciela ( 27 lat stażu, mianowany ) wniosku do dyrekcji o obniżenie etatu?
Ostatnie 16 lat przepracowałam z młodzieżą gimnazjalną-rewelacyjną z resztą.
Z okazji reformy dostałam 8 godzin w SP, w klasach 1-3, oczywiście w innym budynku.
Problem przechodzenia z A do B jest nieistotny.Istotne jest to, że ja po prostu nie daję rady ani fizycznie ani psychicznie pracować z maluchami.Robiłam to 17 lat temu, ale miałam też 17 lat "na karku " mniej.Na dzień dzisiejszy "wysiadam"-psychicznie i fizycznie.Chciałabym prosić dyrekcję o odebranie mi godzin z maluchami.
Czy istnieje więc możliwość złożenia takiego wniosku? Jakie mogę ponieść z tego tytułu konsekwencje?
Będę wdzięczna za wyrozumiałość i odpowiedź.
Pozdrawiam i życzę udanego dnia.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zmniejszenie etatu na wniosek nauczyciela

Postautor: Ritter von Rodewald » 2017-10-19, 16:32

Wystarczy pójść i porozmawiać. Formalnie nic nie stoi temu na przeszkodzie. Wielu nauczycieli o innych źródłach dochodów tak robi, że ma na swój wniosek obniżone pensum. Konsekwencji nie ma żadnych. Pensja tylko niższa. Powodzenia!
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zmniejszenie etatu na wniosek nauczyciela

Postautor: malgala » 2017-10-19, 16:54

Formalnie to konsekwencje są dość istotne.
Możesz napisać podanie o zmianę warunków zatrudnienia. Twój stosunek pracy przez mianowanie ulega rozwiązaniu i zostajesz zatrudniona ponownie na czas nieokreślony w wymiarze odpowiadającym danej części etatu.
No i oczywiście wynagrodzenie pobierasz tylko za tę część.
Istotne jest również, aby to było co najmniej pół etatu, bo zachowujesz prawo do dodatków.

Czym innym byłoby natomiast zaproponowanie przez dyrektora obniżenia pensum na bieżący rok szkolny. Ale to jest możliwe jedynie w przypadku braku odpowiedniej liczby godzin dla nauczyciela i może być dokonane do końca maja lub za porozumieniem stron nawet tuż przed 1 września. Nauczyciel zachowuje wtedy zatrudnienie przez mianowanie i to obniżenie funkcjonuje tylko w roku szkolnym, na który zostało dokonane.
Na to rozwiązanie szans w tej chwili nie ma.

Gosiaw1967
Posty: 9
Rejestracja: 2017-02-08, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Zmniejszenie etatu na wniosek nauczyciela

Postautor: Gosiaw1967 » 2017-10-20, 09:50

Dziękuję serdecznie :)

k.jab
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-26, 08:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zmniejszenie etatu na wniosek nauczyciela

Postautor: k.jab » 2021-09-21, 05:25

Dzień dobry. Mam pewien problem. Mianowicie jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas określony na 8 godzin. 6 godzin lekcyjnych i 2 świetlicy. W sierpniu w rozmowie z dyr szkoły zwróciłam się z prośbą aby nie planował mnie na świetlicę poranna od godz 6.45 ponieważ mam małe dziecko a przedszkole do którego chodzi jest czynne od 7.00 i nie mam nikogo kto mógłby je odprowadzić. Oczywiście dyr zapomniał i dał mi poranną świetlicę. Czy mam jakiekolwiek możliwości prawne aby rozwiązać ten problem.

Marek40
Posty: 5
Rejestracja: 2021-12-10, 19:00
Kto: rodzic
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podlaskie

Re: Zmniejszenie etatu na wniosek nauczyciela

Postautor: Marek40 » 2021-12-12, 18:42

proponowałbym porozmawiać z dyrektorem i moim zdaniem dojść do porozumienia. Samo zmniejszenie godzin to nie problem, ja ostatnio miałem problem z ograniczeniem godzin przez dyrektora. Bardzo podobna sprawa do mojej opisana w artykulehttps://www.prawo-pracy.pl/zmniejszenie_pensum_nauczyciela_dyplomowanego-p-1414.html
pozdrawiam
Marek
prawo moją pasją


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron