homoseksualizm?

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

pani_ka
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-03, 21:39

homoseksualizm?

Postautor: pani_ka » 2007-12-14, 16:23

Ostatnio spotkałam się ze znajomą ze studiów, która uczy w liceum. Rozmawiałyśmy o różnych sprawach i nagle powiedziała mi, że ma w swojej klasie lesbijki :shock:

Dziewczyny z drugiej klasy liceum otwarcie przyznają się do swojego homoseksualizmu, cały czas chodzą za rękę, czasem okazują sobie uczucia w inny sposób. Koleżanka zwróciła im uwagę, że nie powinny sobie tak publicznie w szkole okazywać uczuć, bo to niewychowane. Ale nie powiedziała nic więcej.
Co o tym myślicie? Czy spotkaliście się z takimi przypadkami, czy jest to wg Was problem?
Czy koleżanka nie powinna im otwarcie powiedzieć, że homoseksualizm jest czymś nienaturalnym, sprzecznym z zasadami?
A może tym dziewczynom przejdzie i jest to wynik młodzieńczego szaleństwa, chęci popróbowania i eksperymentowania?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: homoseksualizm?

Postautor: dushka » 2007-12-14, 16:41

Nie, nie powinna im powiedzieć. Bo tak naprawdę to nie jest jej sprawa. Czy ty byś była zadowolona, gdyby ktoś cię pouczał, z kim masz sypiać?

Homoseksualizm, bycie homoseksualistą to nie zbrodnia. Takie życie, jedni wolą cukierki, inni mięso ;) I jakoś, nawet jeśli chodzi o nastolatki, nie mam ochoty wchodzić z buciorami w życie prywatne kogokolwiek. No chyba, że komuś krzywda się dzieje. Ale to inna sprawa i homoseksualizm nie ma nic do tego.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: homoseksualizm?

Postautor: koma » 2007-12-14, 17:31

pani_ka pisze:Czy koleżanka nie powinna im otwarcie powiedzieć, że homoseksualizm jest czymś nienaturalnym, sprzecznym z zasadami?


Nie powinna! ...Że 'nienaturalne'? no nie wiem...istnieje w naturze, nawet w dość dużym procencie. Nie jest chorobą!

A że sprzeczne z zasadami?? A z jakimi???

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: homoseksualizm?

Postautor: dushka » 2007-12-14, 17:33

No właśnie - to JEST naturalne ;) Wśród zwierząt na porządku dziennym, a ludzie? Kiedyś czytałam ciekawy artykuł, z którego wynikało, że człowiek tylko dlatego w większości przypadków jest hetero, bo tak mu otoczenie/obyczaje narzucają. Natomiast gdyby homoseksualizm nie był tak napiętnowany, okazałoby się, iż jest równie powszechny, co heteroseksualizm.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: homoseksualizm?

Postautor: malgala » 2007-12-14, 17:39

pani_ka pisze:Czy koleżanka nie powinna im otwarcie powiedzieć, że homoseksualizm jest czymś nienaturalnym, sprzecznym z zasadami?

Z jakimi zasadami? Przecież orientacja seksualna to nie sposób postępowania, który podlega określonym zasadom.
Może są to młodzieńcze eksperymenty, a może nie? A jeśli nie, to tym bardziej nikt nie ma prawa tego krytykować, nazywać nienormalnym, niemoralnym lub jeszcze inaczej.
Natomiast koleżanka postąpiła słusznie zwracając im uwagę, że szkoła nie jest odpowiednim miejscem na jawne okazywanie sobie uczuć. Szkoła jest miejscem publicznym i nawet pary heteroseksualne nie powinny w ten sposób swoich uczuć uzewnętrzniać.

pani_ka
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-03, 21:39

Re: homoseksualizm?

Postautor: pani_ka » 2007-12-14, 18:29

Naprawdę uważacie, że homoseksualizm to coś naturalnego? Przecież matka natura po to stworzyła ludzi kobietą i mężczyzną i po to sprawiła, że mogą wydawać potomstwo tylko RAZEM, aby nasz gatunek mógł przetrwać. A związki homoseksualne nie zapewniają przetrwania gatunku, więc są niezgodne z naturą! I wydaje mi się, że te dziewczęta powinny to wiedzieć. Wydaje mi się, że to jest wystarczający argument na to, że homoseksualizm jest nienaturalny...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: homoseksualizm?

Postautor: dushka » 2007-12-14, 19:03

Zakładając nawet, iż jest nienaturalny - to częsty w naturze ;) A nauczyciel jednak nie ma żadnego prawa, by na siłę przekonywać o "jedynie słusznej racji" ;) Jeśli nie dochodzi do nadużyć sexualnych i przemocy - ja bym uszanowała ich wybór.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: homoseksualizm?

Postautor: malgala » 2007-12-14, 20:02

pani_ka pisze:Przecież matka natura po to stworzyła ludzi kobietą i mężczyzną i po to sprawiła, że mogą wydawać potomstwo tylko RAZEM, aby nasz gatunek mógł przetrwać. A związki homoseksualne nie zapewniają przetrwania gatunku, więc są niezgodne z naturą! I wydaje mi się, że te dziewczęta powinny to wiedzieć. Wydaje mi się, że to jest wystarczający argument na to, że homoseksualizm jest nienaturalny...

Przecież one wiedzą, że potomstwa z tego związku nie będzie. Co nikogo jednak nie upoważnia do oceny, ani tym bardziej krytyki.
dushka pisze:Zakładając nawet, iż jest nienaturalny - to częsty w naturze

i występujący już od wieków.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: homoseksualizm?

Postautor: daughter » 2007-12-14, 20:22

Ja bym zwróciła uwagę, bo nawet parze heteroseksualnej obściskującej się w miejscu publicznym jakim jest szkoła, zwróciłabym uwagę. Pomimo tego, że sama jestem młoda, to nie wyobrażam sobie obściskiwania się ze swoim narzeczonym na środku ulicy... więc jeśli Twoja koleżanka powiedziała im tyle, że 'nie obściskujcie się w szkole, bo to jest niekulturalne' to chyba miała do tego prawo. Mnie drażnią takie rzeczy niezależnie od preferencji seksualnych osób, które tak robią.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: homoseksualizm?

Postautor: malgala » 2007-12-14, 20:39

daughter pisze:Ja bym zwróciła uwagę

No i właśnie koleżanka zwróciła uwagę. Tak należało postąpić. Nie było potrzeby komentować tego faktu ani przeprowadzać rozmów "nawracających" z dziewczynami.

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: homoseksualizm?

Postautor: IAO » 2007-12-14, 20:59

Problem homoseksualizmu jest w moim przekonaniu bardzo złożony i nie poddaje się łatwym ocenom. Obecnie ani WHO ani APA nie uznają homoseksualizmu za chorobę (dewiację seksualną). Opinie te są oparte na badaniach osobowości, które nie wskazują by homoseksualizm był powiązany z jakimś typem zaburzeń funkcjonowania (jak to się dzieje w przypadkach przejawiania zachowań uznawanych za dewiacje). Nie należy jednak wyciągać przesadnych wniosków z faktu, że homoseksualizm występuje u innych naczelnych, czy że skłonności do orientacji seksualnej są w znacznej mierze dziedziczone. To samo można powiedzieć o nowotworach, których patologicznego charakteru nikt nie kwestionuje.

Myślę, że sednem jest tu to, co pisze malgala i daughter. Nie jest to kwestia orientacji, ale szerszej normy obyczajowej. W pewnych miejscach pewnych zachowań się po prostu nie praktykuje. Sama orientacja seksualna ucznia nie jest problemem nauczyciela, jako że zwyczajnie nie ma na nią żadnego wpływu.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: homoseksualizm?

Postautor: dushka » 2007-12-14, 21:10

Samo zachowanie (jakieś czułości) - owszem. Bo nie ma znaczenia, czy to szkoła, czy knajpa, młodzież czy dorosły - pewne zachowania są intymne i tyle, nie mam ochoty oglądać ich na ulicy. Tak samo zresztą jak oglądanie sikającego dziecka na środku chodnika czy pijanego faceta pod płotem :twisted:

Napisałam, iż koleżanka nie powinna zwrócić im uwagi wyłącznie w sensie pouczania o homoseksualizmie, nie o samym zachowaniu ;)

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: homoseksualizm?

Postautor: catchmeifyoucan » 2007-12-14, 21:59

to nie Twoja sprawa, nie powinnaś się w ten sposób tymi dziewczynami interesować i już
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

maturzysta
Posty: 20
Rejestracja: 2007-12-14, 23:04

Re: homoseksualizm?

Postautor: maturzysta » 2007-12-14, 23:05

pani_ka pisze:Czy koleżanka nie powinna im otwarcie powiedzieć, że homoseksualizm jest czymś nienaturalnym, sprzecznym z zasadami?

I Ty uczysz biologii?

pani_ka
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-03, 21:39

Re: homoseksualizm?

Postautor: pani_ka » 2007-12-15, 17:08

catchmeifyoucan pisze:to nie Twoja sprawa, nie powinnaś się w ten sposób tymi dziewczynami interesować i już


To nie moja sprawa, ale uważam, że należy na takie sprawy zwracać uwagę, bo każdemu może przytrafić się taka sytuacja. Mnie akurat zaciekawiła i uważam, że warto dyskutować na ten temat. Chociażby po to, aby poznać opinie innych, zobaczyć co ludzie sądzą o tym problemie.

maturzysto, tak uczę biologii. Chciałam zaznaczyć, że z biologicznego pkt widzenia nie wynika, że homoseksualizm jest czymś dziedzicznym, naturalnym, zwyczajnym, więc nie wiem dlaczego Twoje wątpliwości.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”