Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

MartaMarta2
Posty: 3
Rejestracja: 2018-04-09, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Postautor: MartaMarta2 » 2018-04-09, 09:57

Bardzo proszę o pomoc!

Witam wszystkich,
Jestem nauczycielem historii ( historii i społeczeństwa) w szkole podstawowej. Od przyszłego roku miałam uczyć WOS-u lecz dyrektor chciał dodatkowego zaświadczenia ze mogę uczyć WOS gdyż dotychczasowe zaświadczenie było wydane na kierunku historia. Po rozmowach z Paniami z dziekanatów (Historii i Politologii -studiowałam jednocześnie dwa kierunki ) wychodzi że nie posiadam uprawnień do nauczania WOS-u mimo że ukończyłam 5 letnie studia na kierunku Politologia. Uprawnienia pedagogiczne robiłam w 2010 roku (na kierunku historia) i wówczas zapewniano nas że będziemy mogli uczyć obydwu przedmiotów. Dotąd sądziłam że przygotowanie pedagogiczne robi się raz a nie do każdego przedmiotu osobno. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Czy mając 5 letnie studnia z politologii muszę mimo to zapisać się na podyplomówkę z Wosu? Znalazłam w internecie odpowiedz na interpelację poselską w której jest zapewnienie że nauczyciele historii w SP mają też prawo do nauczania wos lecz dyrektor uznał to za niewystarczające gdyż odpowiedz ministerstwa była wczesniejsza niz wydane rozporzadzenie. Ponizej wklejam link tresc interpelacji posła Józefa Brynkusa oraz odpowiedz ministerstwa
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/Interp ... y=6E5F48C7
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/Interp ... y=32813C76

Jeżeli któs mogłby mi pomóc bedę dozgonnie wdzieczna!

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Postautor: Michalll_95 » 2018-04-09, 22:41

Moim zdaniem posiadasz kwalifikacje do nauczania Wiedzy o Społeczeństwie w klasie VIII SP. Piszesz, że masz mgr na kierunku historia i politologia, posiadasz również przygotowanie pedagogiczne do nauczania historii, a aktualnie uczysz historii i społeczeństwa.

§ 4. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowych, z zastrzeżeniem
§ 12–24, posiada osoba, która:
[...]
b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa w przepisach wydanych na
podstawie art. 9c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, w zakresie wiedzy
i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej
dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
[...]


Treści, które przerabiałaś w trakcie studiów ewidentnie pokrywają się z treściami kształcenia z przedmiotu jakim jest WOS. Takie jest moje zdanie. Powołaj się na ten artykuł. Sam w ten sposób uczę w szkole techniki, a przygotowanie pedagogiczne mam stricte do kształcenia plastycznego.

MartaMarta2
Posty: 3
Rejestracja: 2018-04-09, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Postautor: MartaMarta2 » 2018-04-10, 20:49

Bardzo dziękuję po pierwsze za odpowiedź a po drugie że zechciałeś przeczytać ten elaborat:-) Problem w tym, że dyrekcja interpretuje przepis tak, że twierdzi iż przygotowanie pedagogiczne muszę mieć osobno do danego przedmiotu czyli w tym wypadku do WOS u. Próbowałam zdobyć rzetelne informacje na temat tego czy przygotowanie pedagogiczne robi się tylko raz i "pasuje" ono do każdego przedmiotu czy też osobno do każdego przedmiotu którego chce się nauczać. Nie udało mi się tego dowiedzieć ani w dziekanatach ani w Kuratorium gdzie mało uprzejme Paniepowiedziały "proszę sprawdzić w rozporządzeniu" i tyle było ich pomocy :-D Pozdrawiam

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Postautor: lenaskaw » 2018-04-10, 21:33

Możesz się też odwołać do suplementu ze studiów.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Postautor: Michalll_95 » 2018-04-10, 23:06

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli w § 2. 2) określa, że przygotowanie pedagogiczne odbywa się w powiązaniu z kierunkiem kształcenia. Jednak istnieją (na państwowych uczelniach!) studia podyplomowe z ogólnego przygotowania pedagogicznego. Moim zdaniem powielanie przygotowania pedagogicznego dla osoby, która już je ma a ponadto skończyła studia, które wprost pokrywają się z nauczanymi w szkole przedmiotami jest bez sensu i dyrektor powinien to wiedzieć. Niestety decyzję podejmuje dyrektor i zazwyczaj woli zabezpieczyć się tym, że nauczyciel posiada konkretną podyplomówkę pod konkretny przedmiot. Trudno w tym temacie coś więcej doradzić, bo rzeczywiście w rozporządzeniu to nie jest do końca jasne.

ena216
Posty: 1
Rejestracja: 2018-04-01, 17:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Postautor: ena216 » 2018-04-11, 06:59

Witam,

Mieszkam we Wrocławiu. Proponuję wysłać dokumenty do Kuratorium. Niech określą czy ma Pani Prawo uczyć WOS. Moja koleżanka studiowała 5 lat politologię. Dyrektor stwierdził, że nie ma uprawnień do nauczania WOS. Pisała do ministerstwa i tam stwierdzono, że ma uprawnienia.

MartaMarta2
Posty: 3
Rejestracja: 2018-04-09, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Postautor: MartaMarta2 » 2018-04-11, 17:57

Niestety decyzję podejmuje dyrektor i zazwyczaj woli zabezpieczyć się tym, że nauczyciel posiada konkretną podyplomówkę pod konkretny przedmiot.
- to właśnie sedno sprawy;-).

Możesz się też odwołać do suplementu ze studiów.
- oczywiście przedstawiłam suplement. Usłyszałam, mniej więcej coś takiego, że nikt nie neguje mojego wykształcenia tylko moje przygotowanie pedagogiczne ;-) A w razie kontroli odpowiada dyrekcja więc wiadomo.

Proponuję wysłać dokumenty do Kuratorium. Niech określą czy ma Pani Prawo uczyć WOS. Moja koleżanka studiowała 5 lat politologię. Dyrektor stwierdził, że nie ma uprawnień do nauczania WOS. Pisała do ministerstwa i tam stwierdzono, że ma uprawnienia
- ena216 ale czy twoja koleżanka była też w takiej sytuacji, że miała przygotowanie pedagogiczne z innego kierunku?

Ps. jak myślicie pisać najpierw do kuratorium czy od razu do ministerstwa?
Pps. bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi !

Robbo
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-12, 23:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS, Historia sztuki
Lokalizacja: opolskie

Re: Kwalifikacje - nie wiem co mam zrobić

Postautor: Robbo » 2018-08-12, 23:50

Mam podobny problem. Ja jednak mam ukończone studia doktoranckie na kierunku historia i dyrektor nie jest pewny co do moich uprawnień do nauczania WOS. Wysłałem zapytanie do kuratorium ale na razie cisza. Czy możesz mi odpowiedzieć jak się zakończyła twoja sprawa, czy musiałaś się odwoływać do opinii kuratora?


Wróć do „Prawo oświatowe”