"Dobra zmiana"

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: linczerka » 2017-04-24, 19:38

I to jest właśnie "dobra zmiana".
Myślą, co nam zabrać (patrz propozycje), a nie co nam dać.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

ehhe
Posty: 42
Rejestracja: 2012-07-18, 16:09
Kto: student
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: ehhe » 2017-05-06, 20:34

Tak sobie oglądam nowe ramowe plany nauczania do liceum i znalazłem bardzo ciekawą rzecz, spójrzcie proszę:

Przedmioty w zakresie rozszerzonym mają taki wymiar godzin:
KLASA I: 4 godz., KLASA 2: 5 godz., KLASA 3: 7 godz., KLASA 4: 6 godz.
RAZEM: 22 godz.

Dalej napisane jest, że na rozszerzenia należy przeznaczyć (poza zakresem podstawowym):
1) w przypadku języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz
filozofii – po 8 godzin tygodniowo;
2) w przypadku języka obcego nowożytnego, historii, geografii, biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz informatyki – po 6 godzin
tygodniowo.

- nigdzie nie jest napisane, że podane liczby godzin są minimalne albo orientacyjne - czy zatem jak rozumiem są to "sztywne" liczby?

- jeśli mielibyśmy wykorzystać równo 22 godziny na rozszerzenia, to jedyna możliwość jest taka: 8+8+6. A jak wiemy, po 8 godzin mogą być rozszerzone tylko przedmioty z pierwszej grupy, czyli przedmioty humanistyczne! Nie da się trzymając dokładnie tych cyfr stworzyć jakiejkolwiek klasy ścisłej czy przyrodniczej.

- jak mamy stworzyć klasę np. bio-chem, to mamy 6+6 i zostaje nam 10 godzin do wykorzystania, co z nimi? No dobra dodajmy jeszcze rozszerzony angielski, 6 godzin. I nadal mamy 4 godziny do wykorzystania. Co dalej?

- możemy te 4 godziny rozdzielić po połowie na biologię i chemię? Wtedy będą rozszerzone o 8 godzin...


A teraz najciekawsze:

- zauważcie, że w rozporządzeniu jest również napisane, że "Dyrektor liceum ogólnokształcącego, na wniosek uczniów oddziału (grupy oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyszkolnej), w którym tygodniowy wymiar godzin przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym jest niższy niż 22: 1) może zwiększyć liczbę godzin przeznaczonych na przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym
2) [...]".

Pytanie jest takie: a co jeśli uczniowie takiego wniosku nie przedstawią ??? Będą mieć mniej godzin nauki? Jak ktoś pójdzie do klasy bio-chem-ang, to będzie miał 6+6+6 godzin rozszerzeń, a więc o 4 za mało niż wymaga rozporządzenie. Jednocześnie to samo rozporządzenie daje uczniom możliwość zwiększenia liczby godzin na rozszerzenia, pod warunkiem, że uczniowie złożą wniosek, choć nie jest powiedziane, że muszą to zrobić! To jest jakaś luka w rozporządzeniu?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: haLayla » 2018-04-08, 22:21

Po blisko roku od "śmierci" wątku i po siedmiu miesiącach od zmian miałem okazję natknąć się na artykuł traktujący na temat reformy.
<3

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: koma » 2018-04-08, 22:50

Przecież to nie nowość...
Doświadczeni nauczyciele i związki mówily, jak będzie...
Podstawy skrytykowano, zanim weszły w życie. Nie było woli poprawy, utajniono nazwiska ich autorów.
Teraz z kolei gada wierutne bzduty, że nie będzie kumulacji - jak by nauczyciele nie umieli pomnożeć przez 2.

Straszne to wszystko... :(

Jeśli słyszę, że jakiś nauczyciel jest za pisem, to twierdzę, że... nie ma wszystkich w domu!!

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: marek474 » 2018-04-09, 22:14

Koma bardzo dobrze powiedziane. Niestety wielu nauczycieli ciągle jest za "dobrą zmianą", generalnie PIS kupiło sobie głosy społeczeństwa.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Ritter von Rodewald » 2018-04-10, 08:28

Napiszę co mi się podoba a co jest według mnie złe.

Aspekty pozytywne:

- brak zgody na przyjmowanie tzw. uchodźców
- przywracanie czci i chwały bohaterom z NSZ, NZW, WiN, KWP
- odebranie przywilejów emerytalnych ubekom

Aspekty negatywne:

- złodziejstwo
- brak wyrazistych poglądów w wielu kwestiach
- tolerowanie karierowiczów
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: marek474 » 2018-04-10, 09:19

Twoje tezy to czysty populizm, tak jak wstawanie z kolan. Uchodźcy u nas i tak by nie zostali, sami przeszli by do Niemiec, itd. O milionach Ukraińców już nie wspomnę. To nie są uchodźcy? Czy oni mają tylko pozytywny wpływ na nasze społeczeństwo, rynek pracy, itd. Wreszcie wśród elit politycznych panuje skromność, umiar, arogancji nie uświadczysz, rządzą nami wykwalifikowani fachowcy :) A mówiąc poważnie nikt nie myśli długoterminowo, zobaczymy jak będzie cudownie u nas za 20, 30 lat.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Ritter von Rodewald » 2018-04-10, 10:08

Ale Ukraińcy to nie uchodźcy tylko emigranci ekonomiczni. Przyjeżdżają do Polski pracować. Odnośnie Niemiec, to byłem w sobotę w Dreźnie i rozmawiałem ze swoimi znajomymi (Niemcy z krwi i kości). Nie będę cytował, co mówili o tzw. uchodźcach a zwłaszcza o ich stosunku do jakiejkolwiek pracy. Gdzie widzisz natomiast w mojej wypowiedzi efekty propagandowe? Napisałem, że złodziejstwo jest złem. Ogólnie to moje poglądy idą w stronę Mariana Kowalskiego, Grzegorza Brauna i JKM. Zawsze takie były.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: haLayla » 2018-04-10, 19:59

Ritter von Rodewald pisze:- przywracanie czci i chwały bohaterom z NSZ, NZW, WiN, KWP


Ci bohaterowie chcieli odstrzelić mojego pradziadka za współpracę z władzą ludową. Współpraca polegała na tym, że uczył dorosłych czytać i pisać zaraz po wojnie. We wsi stryjenki zaś inny tego typu bohater chodził z bronią, której po 1945 nie zdał (a wojna się ponoć skończyła) i, dzisiaj nazwalibyśmy to rozbojem, zabierał chłopom plony. Do czasu, aż w tajemniczych okolicznościach nie przejechał go traktor. Okoliczności tak tajemnicze, że ówczesny funkcjonariusz MO stwierdził, że nie znaleziono sprawców i nie ustalono właściciela traktora. Jeszcze inni bohaterowie zastraszali chłopów, którzy ośmieli się brać ziemię z reformy rolnej w 1944.

Takie to było bohaterstwo. Nieuzbrojonych zwykłych ludzi dręczyli, od czasu do czasu zrobili atak na posterunek MO, ale jak pojawił się większy oddział to uciekał do lasu. A chłopa, który pierwsze w życiu buty dostał od tejże władzy ludowej traktowało jak zdrajcę.

Wybacz, ale ja bym się do takich "bohaterów" nie przyznawał.
<3

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: malgala » 2018-04-11, 10:40

haLayla pisze:Wybacz, ale ja bym się do takich "bohaterów" nie przyznawał.

Ja też.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: qjaf » 2018-04-15, 09:28

Te wypowiedzi odnosnie uchodzcow i podziemia niepodleglosciowego to na powaznie czy jakis kabaret?
Uchodzcy sa, jak sie zdaje, kilkadziesiat km od granicy i jakby chcieli to w przyszlosci pewnie beda mogli sobie tu przyjechac i zrobic to, czego tak sie prawica boi :D Zadne pisy czy platformy przed tym nie powstrzymaja. Zreszta cos tych atakow terrorystycznych malo przy tak ogromnej liczbie naplywowych... Nie, to nie wyraz zalu, tylko fakty.

Co do podziemia niepodleglosciowego to absolutnie nie wolno uogolniac. W ogole w historii jest to wielokrotnie droga donikad. Jak powiem, ze moi dziadkowie niezle przezyli roboty przymusowe to znaczy, ze w ogole roboty byly w porzadku? Ludzie, to jakis absurd. Sposrod tysiecy zolnierzy podziemia niepodleglosciowego byl margines bandycki. Jestem w szoku, ze takie rzeczy trzeba tlumaczyc. Ale tak to jest z historia, ze ktos cos uslyszy i juz wie.
Unikajmy skrajnosci.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: fragola » 2018-04-15, 11:56

Wątek zrobił się mocno polityczny. Oczywiście nie popieram reformy edukacji PIS, ale też trzeba przyznać, że podobny bałagan w oświacie zrobiło PO. Zamiast delikatnie to poprawić PIS chce rewolucji ze szkodą dla milionów, bo oświata to miliony dzieci, młodzieży, nauczycieli.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: haLayla » 2018-04-15, 13:21

qjaf pisze:Co do podziemia niepodleglosciowego to absolutnie nie wolno uogolniac. W ogole w historii jest to wielokrotnie droga donikad. Jak powiem, ze moi dziadkowie niezle przezyli roboty przymusowe to znaczy, ze w ogole roboty byly w porzadku? Ludzie, to jakis absurd. Sposrod tysiecy zolnierzy podziemia niepodleglosciowego byl margines bandycki. Jestem w szoku, ze takie rzeczy trzeba tlumaczyc. Ale tak to jest z historia, ze ktos cos uslyszy i juz wie.
Unikajmy skrajnosci.


Jeżeli ktoś po zakończeniu wojny zamiast zakasać rękawy do roboty i brać udział w czynnej odbudowie tego, co wojna zniszczyła, to jest zwykłem bandytą. Bandytą, który przeszkadza ludziom łaknącym normalności i stabilizacji po tych wszystkich latach. Sory, ale bieganie z kałachem po lasach to nie jest bohaterstwo. Zwłaszcza gdy nie cieszy się poparciem ludności, o której rzekomą niepodległość się walczy.
<3

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: qjaf » 2018-04-15, 16:00

Mysle, ze powyzsza wypowiedz znajdzie sie w 4 sezonie Twin Peaks.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: haLayla » 2018-04-15, 18:01

Nierzeczowa argumentacja. Ziew.
<3


Wróć do „Pogaduszki”