po co zmieniac buty w szkole?

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

zaciekawiony
Posty: 3
Rejestracja: 2018-05-04, 14:05
Lokalizacja: mazowieckie

po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: zaciekawiony » 2018-05-04, 14:15

Jestem już dawno dorosły, nie mam dzieci. Zapisałem się na kurs języka angielskiego dla dorosłych, który jest organizowany w jakimś liceum. Po wejściu do liceum jest sień, która kończy się zamkniętymi drzwiami i trzeba przechodzić dołem - piwnicą (gdzie są szatnie dla dzieci) żeby dostać się do konkretnych sal. W związku z czym przypomniało mi się pytanie, które zawsze mnie nurtowało jak byłem dzieckiem - dlaczego w większości szkół jest wymagana zmiana obuwia przez dzieci? Studiowałem na Politechnice Warszawskiej i tam nie trzeba było zmieniać budów, potem poszedłem do pracy i tam też nie trzeba było zmieniać butów - aktualnie pracuję w firmie, gdzie poza mną pracuje ponad 600 osób, na podłogach są dywany i też nie ma obowiązku zmiany butów.

Czy ktoś może mi podać racjonalny powód obowiązek zmiany butów w szkole?

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: oramge » 2018-05-04, 17:58

Podziwiam Twoje zainteresowania :devil:

zaciekawiony
Posty: 3
Rejestracja: 2018-05-04, 14:05
Lokalizacja: mazowieckie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: zaciekawiony » 2018-05-04, 18:27

Napiszę więcej - bo te zamknięte drzwi i konieczność chodzenia dołem tak mnie zdenerwowały, że zadzwoniłem do dyrekcji szkoły w ciągu dnia (nie mogłem pójść i zapytać osobiście, bo kurs mam o 18.00, gdy dyrekcji już nie ma) i wywiązał się mniej więcej taki dialog:

- ja: Jaki jest cel zamykania drzwi i chodzenia dołem żeby dostać się do konkretnej sali?
- ktoś ze szkoły: Na dole są szatnie, a my chcemy żeby dzieci zmieniały buty.
- ja: A dlaczego dzieci mają obowiązek zmieniania butów skoro w dorosłym życiu nie spotkają się w swojej pracy z takim obowiązkiem?
- ktoś ze szkoły: Bo taki mamy regulamin.

Może jestem upierdliwy (tak pewnie jest :D :D), ale dla mnie to absurdalne.
Może by jeszcze wprowadzić przepis żeby na dworcach kolejowych nie wpuszczać ludzi zimą bez zmienionego obuwia, bo pobrudzą podłogę? :D

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: Michalll_95 » 2018-05-04, 20:11

Ze zmienianiem butów w szkołach już tak jest. Chodzi przede wszystkim o zachowanie czystości. Dzieci często nie myślą o tym, żeby wytrzeć buty przed wejściem do budynku. Zmienianie butów zrozumiałe jest też w młodszych klasach, gdzie dzieci bawią się jeszcze często na podłodze.

Natomiast też zawsze mnie dziwiło zmienianie butów u starszych klas. Na mojej uczelni ilość studentów była porównywalna do ilości uczniów w liceum jak sam nim byłem. W liceum kazali nam zmieniać buty i zawsze toczyły się o to ogromne walki. Moim zdaniem słusznie. Skoro na uczelni można zachować czystość to w szkole również można. Druga sprawa to kwestia niezmieniania butów przez samych nauczycieli. Ostatnio w zimie w pokoju nauczycielskim cała podłoga była w błocie :D U mnie w szkole dzieci jeszcze nigdy nie pytały mnie dlaczego ja nie zmieniam butów, a oni muszą. Jeżeliby zapytały to nie wiedziałbym co odpowiedzieć. 500 dzieci może i zrobi większy bród bez zmiany obuwia, ale 70 nauczycieli tak samo. Może dorośli bardziej dbają o czystość, ale przy takiej liczbie to i tak większej różnicy nie robi ;)

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: Chien » 2018-05-05, 00:21

Mnie też to jako ucznia ogromnie irytowało. W liceum jednak ten obowiązek już zniknął.
Teraz jako nauczyciel kompletnie nie zwracam na to uwagi. Uważam, że skoro my nie mamy obowiązku zmieniać obuwia to analogicznie uczniowie.

zaciekawiony
Posty: 3
Rejestracja: 2018-05-04, 14:05
Lokalizacja: mazowieckie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: zaciekawiony » 2018-05-05, 07:48

Dzięki za opinie. :salut:

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: qjaf » 2018-05-05, 10:22

A dlaczego w ogole zdejmowac buty, wchodzac do domu? Co to za pytania w ogole? Niezly kabaret :D

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: Chien » 2018-05-05, 11:56

Tu o zwykłą sprawiedliwość chodzi. Albo obowiązek zmiany obuwia ma mieć każdy, włącznie z nauczycielami, albo nie musi tego robić nikt. A z reguły wygląda to tak, że uczniowie mają zmieniać a pracownicy nie.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: qjaf » 2018-05-06, 14:17

Chwila, moment. Dzieciakow w szkole to mam z 600, a nauczycieli z 30? Zazwyczja nauczyciel wyciera buty po wejsciu, a niektorzy jak chca to zmieniaja. Uczniowie w podstawowce w duzej mierze nie zwracaja na to uwagi i wchodza nawet w sniegu do szkoly itd. Zreszta nauczyciel zazwyczaj spedza mniej czasu w budynku szkoly niz uczen, ktory tam pewnie srednio z 6-7 godzin jest. Nie ma tutaj zadnej rownosci.

TLBCK85
Posty: 47
Rejestracja: 2016-08-29, 16:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: TLBCK85 » 2018-05-10, 05:01

Chwila, moment... różnica jest taka, że nauczyciel powinien mieć większe prawa niż uczeń. Nauczyciel w końcu jest dorosły, skończył nie jedną uczelnię i trochę więcej przeżył. Idąc tą myślą "dlaczego nauczyciel może a uczeń nie" to może od razu z uczniami przejdźmy na "ty", a co? skoro dzieci między sobą mówią na "ty", niektórzy nauczyciele między sobą też mówią na "ty", to co stoi na przeszkodzie aby wszyscy, mówili sobie na "ty"?? Jak to się mówi Dura lex, sed lex, jeżeli w szkole jest takie prawo, że uczniowie mają zmieniać buty, to mają zmieniać. Koniec. Jak byłem w liceum, to przez pierwszy rok latałem w glanach po szkole, potem jak nas przenieśli do innego budynku (stare liceum przejął obecny UJK w Kielcach) nagle musieliśmy zacząć chodzić w klapkach i "poginać" z identyfikatorami po szkole, bo tam panował inny regulamin. I świat się nie zawalił.
Feci quod potui faciant meliora potentes.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: qjaf » 2018-05-10, 14:55

A juz sie balem, ze tylko ja mam takie poglady haha

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: oramge » 2018-05-13, 15:22

Kto by pomyślał, że kwestia zmiany obuwia w szkole urośnie do rangi (nie)sprawiedliwości dziejowej, (nie)równości społecznej, walki klas i być może rewolucji :crazy:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: haLayla » 2018-05-19, 11:03

zaciekawiony pisze:dlaczego w większości szkół jest wymagana zmiana obuwia przez dzieci?


Przemoc symboliczna. Cudowny wynalazek dla tych, którzy nie potrafią zbudować autorytetu dzięki przymiotom umysłu i ducha i potrzebują do tego zewnętrznych symboli władzy.

Od czasów gimnazjów (świeć panie nad ich duszą) nie zmieniałem butów. Dlaczego? Bo uznawałem to za bzdurne i nie widziałem żadnych względów praktycznych, które by za tym rozwiązaniem stały. Nikt nie oczekuje, że ludzie wchodzący do urzędu będą zmieniać przy wejściu buty. To samo odnosi się do przychodni, uczelni wyższej czy tramwaju.

qjaf pisze:A dlaczego w ogole zdejmowac buty, wchodzac do domu?


Najbardziej mnie bawi, gdy przychodzi się do kogoś w gości i gospodarz oczekuje, że goście przebiorą swoje buty w bambosze wspaniałomyślnie zaoferowane przez gospodarza. Tak, jakby wzute obuwie nie było częścią stroju gościa :wink:
<3

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: qjaf » 2018-05-19, 11:33

Mieszkanie to jest prywatna sprawa, a szkola jest publiczna:D Nie ma czasem zaleznosci miedzy chodzeniem w butach na bialym spodzie a stanem nawierzchni szkolnej? :D Juz widze kazdego w traperach zima, z "niespodzianka" pod podeszwa :D Ostatecznie jak sie komus nie podoba, moze zmienic placowke. Sa takie gdzie nie trzeba zmieniac.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: po co zmieniac buty w szkole?

Postautor: haLayla » 2018-05-19, 15:02

qjaf pisze:Nie ma czasem zaleznosci miedzy chodzeniem w butach na bialym spodzie a stanem nawierzchni szkolnej? :D


Podpowiedź: W innych miejscach użyteczności publicznej podłoga nie jest w cudowny sposób powleczona warstwą teflonową położoną na tytanowym betonie z wkładką z kryptonitu, a tylko do szkoły dają takie ciulstwo. Po prostu w innych miejscach regularnie się sprząta.

qjaf pisze:Juz widze kazdego w traperach zima, z "niespodzianka" pod podeszwa :D


Jasne, bo każdy kto wyjdzie zimą z domu to na pewno przyniesie do szkoły gówno na podeszwie. Z lubością również będzie je rozcierał po wszystkich powierzchniach szkolnych, tak wertykalnych jak i pionowych. W dodatku każdy chodzi w traperach. Proponuję jeszcze, żeby dla dopełnienia obrazu hekatomby podłóg i nawierzchni szkolnych wszyscy uczniowie przychodzili w sezonie wiosennym w korkach do szkoły. Z obowiązkowym gównem przylepionym do tejże podeszwy w haniebnym celu podjęcia opisanego wyżej procederu.
<3


Wróć do „Pogaduszki”

cron