Zmiana zawodu - nauczyciel

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mmonika81
Posty: 3
Rejestracja: 2018-06-04, 15:33
Lokalizacja: mazowieckie

Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: mmonika81 » 2018-06-04, 15:43

Witam,

od dłuższego czasu zastanawiam się nad zmianą zawodu. Jestem radcą prawnym, jednak zawsze marzyłam aby zostać nauczycielką. Z różnych względów nie udało się tych marzeń zrealizować.

Zastanawiam się czy teraz, a mam 37 lat, jest sens zmieniać zawód. Wiem, że nikt nie udzieli mi jednoznacznej i kategorycznej odpowiedzi na takie pytanie, ale może jakiś sugestii.

Widziałam, że są studia Studia Podyplomowe Pedagogika dla Nauczycieli bez Przygotowania Pedagogicznego. Sylwetka kandydata: Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów pierwszego stopnia pragnących uzyskać przygotowanie pedagogiczne do pracy w szkołach podstawowych oraz absolwentów studiów magisterskich którzy chcieliby uzyskać kwalifikacje pedagogiczne potrzebne do wykonywania zawodu nauczyciela.

Mam skończone studia jednostopniowe magisterskie.

Nie mam pojęcia jak wygląda ścieżka edukacyjna nauczyciela, oprócz takiej najbardziej oczywistej - gdzie robi się mgr np. z historii czy matematyki i odpowiednie kursy/przygotowanie pedagogiczne i można uczyć. Zakładam jednak że to nie jedyna opcja.

poza tym są jest jeszcze zawód np. pedagoga.

Podpowiedzcie mi proszę, jak to wygląda.
pzodrawiam
monika

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: oramge » 2018-06-04, 16:41

Jakie studia skończyłaś? I drugie pytanie: czy pracujesz w swoim zawodzie?

mmonika81
Posty: 3
Rejestracja: 2018-06-04, 15:33
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: mmonika81 » 2018-06-04, 17:39

Skończyłam prawo, wykonuje zawód radcy prawnego. Pracuję w zawodzie

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: Michalll_95 » 2018-06-04, 19:56

Jezeli chcesz byc nauczycielem to nie widze powodu zeby z tego rezygnowac. Jezeli masz spore doswiadczenie w innej branzy niz edukacja to nawet bardzo dobrze - jest to wiedza, ktora mlodym ludziom bedziesz mogla przekazac w sposob ciekawy, bo wynikajacy z wlasnego doswiadczenia.

Formalnie musisz skonczyc ogolne przygotowanie pedagogiczne w formie studiow podyplomowych. Juz to daje ci uprawnienia do bycia nauczycielem swietlicy w szkole podstawowej. Umozliwia to rowniez mozliwosc podjecia studiow podyplomowych z nauczania danego przedmiotu np. Wos-u, edb itd.

Po skonczonym prawie i przygotowaniu pedagogicznym tez mozesz liczyc na mozliwosc nauczania jakiegos przedmiotu, ale przedmiot musi pokrywac sie w duzym stopniu z twoim programem studiow.

Tak naprawde przygotowanie 1,5 roku i mozesz uczyc na swietlicy + podyplomowka 1,5 roku z danego przedmiotu lub np. dwoch jednoczesnie i juz masz swoj przedmiot ;)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: koma » 2018-06-04, 22:03

:lol:
Co to jest??? :shock:

NIE wiesz, gdzie robi się magistra??

To jakaś podpucha lub reklama studiów pedagog.

mmonika81
Posty: 3
Rejestracja: 2018-06-04, 15:33
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: mmonika81 » 2018-06-05, 14:08

Jaka podpucha?
wiem jak się robi mgr, natomiast chciałam jedynie porozmawiać na temat zmiany zawodu.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: oramge » 2018-06-05, 16:39

Nikt, nawet największy ideowiec, lub idealista, nie zmienia pracy w wieku około 40 lat, na dwukrotnie (lub więcej) mniej opłacaną. Starego wróbla na plewy chcesz wziąć? Oczywiście, że podpucha :devil:

krokodyl_odpada
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-21, 12:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: krokodyl_odpada » 2018-06-09, 16:18

Po prawie możesz uczyć prawa np. w technikum ekonomicznym.

Znasz realia zarobków?
Od bieżącego roku została wydłużona ścieżka awansu zawodowego. Przez pierwszych 8 lat jeśli będziesz pracować na gołym etacie nie przekroczysz przy obecnych stawkach wynagrodzenia 2 netto bez wychowawstwa i motywacyjnego, a nie zawsze będziesz miała wychowawstwo i motywacyjny.
Nauczycielem mianowanym zostaniesz po 8 latach pracy i dojdziesz do 2,5 netto (z wychowawstwem i motywacyjnym).
Skończysz 50 lat będziesz mogła się dyplomować, ale czy będziesz miała na to jeszcze czas i zdrowie?

Znam dwóch nauczycieli prawa i oboje uznają, że zmiana pracy na zawód nauczyciela była ich dużym błędem.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: koma » 2018-06-09, 21:15

mmonika81 pisze:Skończyłam prawo, wykonuje zawód radcy prawnego. Pracuję w zawodzie

No to się przenoś do szkoły...
Na początek dostaniesz niecałe 1500, to pożyjesz :)))

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Zmiana zawodu - nauczyciel

Postautor: belfegorr » 2018-06-10, 10:02

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć pracę w obu zawodach. Ja tak robię od wielu lat. Praca poza szkołą to podstawa, a w szkole jako hobby, niekoniecznie na cały etat, a najlepiej na niepełny, wtedy można wynegocjować z dyrektorem mniej niż 5 dni zajęć. Praca tylko w szkole się nie opłaca przy tak marnych zarobkach i wyolbrzymionych wymaganiach, których teraz będzie jeszcze coraz więcej.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”