Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Henrietta
Posty: 4
Rejestracja: 2018-08-03, 19:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Geografia, ...
Lokalizacja: łódzkie

Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

Postautor: Henrietta » 2018-08-03, 20:01

Witam. Mam 35 lat stażu, w tym 25 w mojej obecnej szkole. Z powodu "cięć" liczby godzin biologii, chemii i geografii w technikach uczę jeszcze edukacji dla bezpieczeństwa oraz wychowania do życia w rodzinie. Do wszystkich przedmiotów mam wymagane kwalifikacje i jakoś łatam etat. W tym roku dyrektor chciał, żebym podpisała zgodę na zmniejszenie liczby godzin, przy obecnym naborze do klas I wyszło mi 0,96 etatu. Ne wyraziłam zgody, ponieważ uważam, że jedną godzinę można uzupełnić w innej szkole (co przedtem mi się zdarzało). Dyrektor zatem przydzielił mi jedynie 15 godzin, odbierając część wdż i przekazując te godziny młodej koleżance,która realizuje 1/2 etatu, żeby mogła odbywać staż na mianowanego. Zatrudnienie tej pani było całkowicie bezzasadne, co roku trzeba odbierać komuś jakieś godziny, by dać jej te 1/2 etatu. W zamian dyrektor zaproponował mi dopełnienie etatu w innej szkole. Czy mam prawo ubiegać się o swoje godziny w macierzystej placówce, mam dość "chodzenia" po innych szkołach, uważam, że młodsza koleżanka powinna szukać godzin "na mieście". Ja mam wiele zasług, m.inn. prowadzę szkolenia klasy mundurowej, a właściwie ją stworzyłam, działam czynnie w organizacjach (LOP), jestem autorem projektów innowacyjnych, natomiast moja młodsza koleżanka tylko pracuje na godzinach i nic poza tym. Czy mam jakieś podstawy prawne ubiegać się o swoje godziny w mojej macierzystej placówce? Jak wpłynąć na dyrektora, czym się podeprzeć? Dodam jeszcze, że podyplomówkę z wdż zrobiłam wcześniej od niej, jednocześnie wiedząc, że w pewnym okresie było więcej godzin geografii dyrektor wysłał ja na podyplomówkę z tego przedmiotu, ale to JA!!! muszę ganiać do innej szkoły, uczyć geografii!!!! Proszę o rady, w sierpniu chcę mieć jakieś argumenty do rozmowy z moim szefem. Z góry dziękuję.

Joanna1988
Posty: 29
Rejestracja: 2014-03-17, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

Postautor: Joanna1988 » 2018-08-04, 11:16

Dzień dobry,

Proszę udać się do kuratorium i przedstawić sprawę. widzę, że jest Pani bardzo wzburzona co jest zrozumiałe, ale radziłabym w razie rozmowy w kuratorium (jeśli do niej dojdzie) do wstrzymania się z niektórymi porównaniami i komentarzami (np. że tamta pani nie angażuje się dodatkowo). Proszę mieć przygotowane dokumenty potwierdzające kwalifikacja i rozpiskę swoich osiągnięć, podziękowania od dyrektora (jeśli takie były na piśmie).
Myślę, że można walczyć, ale trzeba to robić z rozwagą i spokojem.

Pozdrawiam.

Henrietta
Posty: 4
Rejestracja: 2018-08-03, 19:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Geografia, ...
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

Postautor: Henrietta » 2018-08-05, 20:39

Bardzo dziękuje za odzew, rzeczywiście jestem wzburzona, ponieważ sprawa jest świeża, myślę, że najpierw powinnam udać się do starostwa, pod które podlega szkoła. Podziękowań mam na pęczki, nagrody dyrektora co 2 lata, KEN, nagroda Zarządu Powiatu itp. Wiem, ze spokój jest potrzebny, ale kiedy zostało się niesprawiedliwie potraktowaną to o to trudno.....

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

Postautor: oramge » 2018-08-06, 12:02

Dorzucę swoje 3 grosze. Pójście do innych urzędów zawsze jest możliwe, a czasami nawet konieczne, dlatego warto to rozważyć. Pomyślałam jednak o przedłożenie tych zebranych i uporządkowanych argumentów samemu dyrektorowi. Być może w nawale pracy przeoczył to i owo. Ważny też jest staż 35 lat pracy - do tej pory człowiek chyba zasłużył na jakąś ochronę czy przywileje, ale żyjemy w czasach tzw. demokraci - doświadczenie pracownika, i wynikające z tego wartości czy korzyści, muszą ustąpić równości.

Henrietta
Posty: 4
Rejestracja: 2018-08-03, 19:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Geografia, ...
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

Postautor: Henrietta » 2018-08-07, 05:06

Dziękuję za odpowiedź. Ja sądzę, że nie jest to wcale przywilejem dostać pełny etat w swojej szkole po tylu latach pracy, nie oddając swoich godzin osobie młodszej stażem o kilka dekad. Niestety wiem, że mój dyrektor wcale nie zrobił pomyłki w nawale pracy. Czy w szkole nie powinien być jakiś regulamin rozdzielania godzin pomiędzy nauczycielami tego samego przedmiotu? Jakieś zapisy, zatwierdzone przez Radę? Czy ktoś coś wie na ten temat?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

Postautor: belfegorr » 2018-08-07, 11:41

Poza kwestiami uregulowanymi w przepisach dyrektor ma całkowitą dowolność w kształtowaniu stosunku pracy. Może więc zdecydować, by jednego nauczyciela zwolnić, a jego godziny dać innemu nauczycielowi. W wielu przypadkach o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela decyduje nie dyrektor, a organ prowadzący. Dyrektor tylko wykonuje polecenie organu prowadzącego. W przypadkach nierównego traktowania można odwołać się do sądu pracy, ale równocześnie będzie to oznaczało, że już nigdzie nie znajdzie się pracy w szkole, szczególnie w przypadku wygranej w sądzie. Dyrektorzy wymieniają informacje między sobą.

Czasem nawet przepisy sobie, a życie sobie. Na przykład, w tym roku w 99% szkół, do których próbowałem aplikować, nikogo nie zatrudniają na czas nieokreślony mimo wakatu. Można otrzymać umowę tylko na rok szkolny. W przypadku nauczyciela kontraktowego to już w ogóle nie ma dyskusji. Jest to decyzja organu prowadzącego, by tak zatrudniać nauczycieli, czyli w ewidentnej sprzeczności z przepisami KN. Można się później zwrócić do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy na czas nieokreślony, ale byłoby to samobójstwo zawodowe, gdyż w takim przypadku już żaden organ prowadzący (a szczególnie ten, na terenie którego jest szkoła) nie zatrudni nauczyciela, który skierował sprawę do sądu pracy. A na pewno zdobycie zatrudnienia będzie znacznie utrudnione. Przepis o zatrudnieniu nauczyciela kontraktowego lub mianowanego na czas nieokreślony, poza wyjątkami określonymi w przepisach, w praktyce się nie przyjął.

Ciekawe też, jak w tym roku będzie rozwiązana sprawa zajęć pozalekcyjnych. Czy będą wliczone do pensum, czy prowadzone za darmo tak jak dotychczas, mimo że istnieje przepis, który wyraźnie zabrania takich praktyk. Dotychczas jedne szkoły tego przepisu przestrzegały, a inne nie. Zobaczymy, czy będzie to kolejny przepis, który się nie przyjął.

Henrietta
Posty: 4
Rejestracja: 2018-08-03, 19:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Geografia, ...
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

Postautor: Henrietta » 2018-08-08, 23:22

Dziękuję za wpis. Martwi mnie to, że dyrektor ma całkowitą dowolność w przydzielaniu godzin wśród nauczycieli tych samych przedmiotów. Uważam, że powinno to być uregulowane prawnie, choćby przez wewnątrzszkolny regulamin zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną. Co do zajęć pozalekcyjnych, to wiem, że tylko niektóre organy prowadzące za nie płacą i nie są one wliczane w pensum. U mnie powiat nie płaci. Obowiązkowych pozalekcyjnych nie mamy, są one dobrowolnie tworzone przez nauczyciela, jedynie dyrektor takim osobom częściej daje nagrodę lub dodatek motywacyjny. Realizujemy też zajęcia pozalekcyjne w ramach projektów unijnych i one oczywiście są płatne.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Przydział godzin tego samego przedmiotu w jednej szkole

Postautor: belfegorr » 2018-08-09, 13:29

Gdy zajęcia pozalekcyjne nie są pisemnie zlecone przez dyrektora, to w przypadku np. wypadku ucznia dyrektor może się wyprzeć, że nigdy takich zajęć nie kazał prowadzić, a prokurator oraz komisja dyscyplinarna dobierze się do nauczyciela prowadzącego.


Wróć do „Szkolna codzienność”