Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

justinia
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-31, 12:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: świętokrzyskie

Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: justinia » 2018-08-17, 14:09

Witam
Mam pytanie, od piętnastu lat jestem nauczycielem w niepublicznej szkole (n-l dyplomowany). Udało mi się znaleźć pracę w szkole publicznej i podpiszę nową umowę w dniu 1 września br. Mój poprzedni pracodawca zgodził się na wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron, ale z datą 15 sierpnia, w związku z czym w stażu mojej pracy robi mi się dwutygodniowa "dziura" między umowami. Czy taka przerwa może mi w czymś zaszkodzić i spowodować jakieś negatywne skutki w przyszłości (np. niemożliwość wzięcia urlopu na poratowanie zdrowia)? Czy taka przerwa ma jakieś znaczenie? Proszę o sugestie i z góry dzięki :)

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: belfegorr » 2018-08-17, 17:01

Dzień dobry,
taka przerwa nie ma już znaczenia w kontekście awansu zawodowego, ale spowoduje opóźnienie w wypłacie dodatku za wysługę lat. Spróbuj porozumieć się z dyrektorem, aby rozwiązać umowę za porozumieniem stron z dniem 31.08.2018, a w dniach 16-31.08 dyrektor by ci udzielił urlopu bezpłatnego. Nie będzie wtedy płacił ci wynagrodzenia za ten okres, a tobie ten okres zaliczy się do okresu pracy.

justinia
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-31, 12:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: justinia » 2018-08-17, 20:12

A o jak duże opóźnienie chodzi? Proszę o więcej informacji. Dyrektor przed rozwiązaniem umowy zastrzegł, że urlop muszę wykorzystać w wakacje, co też zrobiłam... Nie wiem już co mam zrobić...

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: belfegorr » 2018-08-17, 21:55

Opóźnienie miesięczne, gdyż będzie brakowało połowy miesiąca, czyli zwiększony dodatek za wysługę będzie naliczany miesiąc później.

justinia
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-31, 12:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: justinia » 2018-08-17, 22:43

Ok, dzięki, to akurat nie jest jakiś większy problem. :)

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: belfegorr » 2018-08-18, 10:13

Możliwe też, że będzie to też miało wpływ na możliwość otrzymania urlopu dla poratowania zdrowia. Dlatego najlepiej by było załatwić przedłużenie umowy i urlop bezpłatny.

justinia
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-31, 12:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: justinia » 2018-08-22, 13:33

A mam jeszcze pytanie, prosiłam nowego dyrektora o zatrudnienie mnie od 16 sierpnia, nie zgodził się, bo "stary" pedagog pracuje do końca wakacji. Pracuje i nie pracuje, bo fizycznie go w szkole nie ma, a ja przez te dwa tygodnie muszę pracować, bo roboty jest sporo zanim się jeszcze rozpocznie rok szkolny. Dyrektor wymaga ode mnie wykonywania moich obowiązków codziennie do końca wakacji. Czy może mi w jakiś sposób zrekompensować te dwa tygodnie pracy, zapłacić jakimś dodatkiem? Pozdrawiam

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: belfegorr » 2018-08-23, 13:02

Jeśli dyrektor wymaga od Ciebie wykonywania obowiązków mimo braku umowy, to jest to praca na czarno - dobrze to zrozumiałem?. Jeśli tak, to może poszukaj innej szkoły :) Ewentualnie niech Cię zatrudni od 16 sierpnia (właściwie to już zatrudnił, bo wykonujesz obowiązki) z opcją urlopu bezpłatnego, ale wtedy też nic nie robisz w pracy, bo jesteś na urlopie :) W dodatku, jeśli pracujesz bez umowy i masz dostęp do danych osobowych uczniów, to grozi ci grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 (art. 107 ust. 1 UODO).
Dodam jeszcze, że w przypadku skazania tracisz możliwość pracy w szkole do czasu zatarcia skazania.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: sharkinator » 2018-08-25, 13:24

Nie strasz dziewczyny :D
A tak serio to jak W PRAKTYCE rozwiązywane są takie problemy? Przecież nowo zatrudniany nauczyciel powinien być wdrożony w sierpniu, mimo że jeszcze formalnie nie pracuje. Jak to jest?

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: Ritter von Rodewald » 2018-08-25, 15:37

Teoria sobie a życie sobie.

Można sobie wyobrazić też znacznie poważniejszą sytuację.

A mianowicie - ktoś mający dopiero zacząć pracować jako nauczyciel od d. 01 września w drodze na radę pedagogiczną, która na 100% ma miejsce w sierpniu, ulega wypadkowi. Obojętnie czy komunikacyjnemu czy też jakiemukolwiek innemu (złamał nogę na chodniku, poślizgnął się na schodach, spadło na niego drzewo w parku, napadli go chuligani, etc.)

Kto płaci ubezpieczenie wypadkowe, skoro dany delikwent jeszcze formalnie nie pracuje a był niejako w drodze do pracy?

Formalnie ten ktoś, gdy nigdy wcześniej nie pracował, nie ma odprowadzanych żadnych składek na ZUS.

Dlatego też osoby świeżo zatrudniane powinny być zwalniane z obowiązku uczestniczenia w tej sierpniowej radzie a wdrażane dopiero z formalnym rozpoczęciem pracy.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: belfegorr » 2018-08-26, 08:58

Takie nowo zatrudniane osoby nie mogą być zwolnione z obowiązku uczestnictwa w sierpniowej radzie, gdyż nie mają takiego obowiązku :) Co więcej, podpisanie się na liście obecności jest ewidentnym dowodem na to, że dyrektor łamie prawo i zatrudnia na czarno oraz daje dostęp do danych objętych tajemnicą służbową osobie nieupoważnionej, a przyszły pracownik uzyskał dostęp do informacji, do których nie jest upoważniony. W takiej sytuacji oboje mogą odpowiadać karnie.

ded
Posty: 20
Rejestracja: 2018-08-21, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dwutygodniowa przerwa w pracy n-la

Postautor: ded » 2018-08-26, 09:35

Już trochę przesadzacie. Przepisy przepisami, ale ja też rozpoczynam karierę nauczyciela we wrześniu. Prawdopodobnie będę musiał zapłacić za badania lekarskie (będą wykonane przez zawarciem umowy, więc pracodawca nie ma obowiązku za nie płacić), tak samo 30zł za zaświadczenie o niekaralności. No przecież nie popłaczę się, że to ja ponoszę koszty. Tak samo kwestia obowiązków. Nie bardzo sobie wyobrażam nie pojawienia się na radzie, muszę przecież poznać nauczycieli, zapoznać się z WSO i pewnie jeszcze wieloma innymi dokumentami. Do tej pory robiłem na działalności gospodarczej i wierzcie mi, że te 18h to się przepracowuje w 2 dni a nie tydzień... Umowę o pracę mam "na próbę" od razu na rok i było to mówione w tonie "przykro nam, że nie na nieokreślony". Na rok, a nie śmieciówkę-zlecenie na miesiąc za 2/3 obiecanej stawki i potem się zobaczy. Ja też bym się wolał lenić 2 tygodnie niż pracować, ale to jest szansa przygotowania się do pracy jak trzeba. W wielu firmach nie ma takiego "luksusu", od razu idzie się na żywioł i trzeba wykonywać swoje zadania poprawnie, czasem zupełnie bez wiedzy jak to zrobić. Przepraszam, że piszę to w takim tonie, ale jak by mi po podpisaniu umowy nauczyciel powiedział, że on to się pojawi dopiero 1go, bo od tego dnia ma umowę i radę też ma w du... to bym go chyba pogonił. Ciesz się, że jest nowa praca. W starej się dogadałaś tak a nie inaczej- domyślam się, że próbowałaś negocjować rozwiązanie z końcem sierpnia. Nie moja sprawa, czemu dyrektor się nie zgodził, ale takie warunki przyjęłaś. W nowej nie dziw się, że nie zatrudnią Cię wcześniej niż od 1go, bo i czemu mieliby Ci płacić, skoro stary nauczyciel jeszcze zatrudniony. Niektórzy wyraźnie mają za dobrze na rynku pracy, że wymyślają sobie jak to są uciemiężeni. Już trafiłem na tematy, jak to nauczyciele by chcieli dostawać kasę za opiekę na wycieczkach czy innych połowinkach. Żarty jakieś.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron