Uprawnienia - mętlik informacyjny

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Katarynka_ona
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne

Uprawnienia - mętlik informacyjny

Postautor: Katarynka_ona » 2018-06-03, 20:19

Witam serdecznie,

Zwracam się do Państwa z bardzo ważnym dla mnie pytaniem i jednocześnie prośbą, dotyczącą uprawnień, jakie powinien posiadać nauczyciel, który chciałby nauczać w szkole podstawowej na poziomie klas I-III, a więc nauczyciel nauczania początkowego. W zalewie wzajemnie sprzecznych ze sobą informacji i zmian przepisów, poszukuję rzetelnej odpowiedzi na to nurtujące mnie pytanie. Posiadam wyższe wykształcenie po ukończeniu 5-letnich studiów humanistycznych - kierunek politologia. Chciałabym nauczać dzieci w klasach I-III, ale nie wiem jakie uprawnienia powinnam zdobyć, dlatego chciałabym się dowiedzieć, czy powinnam ukończyć studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego, czy może powinnam rozpocząć studia podyplomowe z zakresu nauczania początkowego, czy może jednak jedyną drogą jest rozpoczęcie studiów pedagogicznych i ukończenie ich w stopniu licencjata lub magistra(tego też nie wiem), ze specjalnością „nauczanie początkowe i wczesnoszkolne”?
Będę bardzo wdzięczna za Państwa pomoc, które skierują mnie na właściwe „tory”.

Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna

Michalll_95
Przedmiot: Technika, Plastyka

Re: Uprawnienia - mętlik informacyjny

Postautor: Michalll_95 » 2018-06-03, 21:30

Kasiu,

Jeżeli podczas studiów z politologii nie zdobyłaś przygotowania pedagogicznego to jedyna droga to studia licencjackie z edukacji wczesnoszkolnej.
Po licencjacie można uczyć w szkole podstawowej.

Studia magisterskie i podyplomowe wymagają posiadania przygotowania pedagogicznego, więc w twoim przypadku odpadają.

Możesz oczywiście skończyć studia podyplomowe z ogólnego przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli i potem zrobić 2 letnie studia magisterskie z edukacji wczesnoszkolnej, ale to dłuższa i droższa ścieżka.

Katarynka_ona

Postautor: Katarynka_ona » 2018-08-07, 00:25

Dziękuję za odpowiedź. A więc pozostaje mi tylko zacząć wszystko od nowa - 3 lata licencjatu na pedagogice z edukacji wczesnoszkolnej. Jakie powinny być kolejne kroki do podniesienia kwalifikacji? Przygotowanie pedagogiczne i na końcu dwa lata studiów magisterskich? Dobrze myślę?

I jeszcze dwa pytania - tak szczerze - jaką tak naprawdę mam szansę na pracę nauczyciela w szkole podstawowej posiadając początkowo jedynie licencjat z pedagogiki? Chciałabym wiedzieć, czy przypadkiem nie porywam się z motyką na słońce i moje szanse są raczej marne - licencjat to jedynie absolutne minimum...

Czy pracodawcy zwracają uwagę na to, jaką szkołę ukończyłam? Mam możliwość studiowania w szkole wyższej na miejscu lub na uniwersytecie w innym mieście(dodatkowe koszta, czas) i nie wiem na co się zdecydować...

Proszę o poradę

Awatar użytkownika
ann
Przedmiot: Historia, Informatyka, WOS

Postautor: ann » 2018-08-07, 10:11

Katarynka_ona pisze:Czy pracodawcy zwracają uwagę na to, jaką szkołę ukończyłam? Mam możliwość studiowania w szkole wyższej na miejscu lub na uniwersytecie w innym mieście(dodatkowe koszta, czas) i nie wiem na co się zdecydować...

W moim przypadku nie zwracali uwagi w ogóle.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Michalll_95

Postautor: Michalll_95 » 2018-08-07, 12:05

Katarynka_ona pisze:Dziękuję za odpowiedź. A więc pozostaje mi tylko zacząć wszystko od nowa - 3 lata licencjatu na pedagogice z edukacji wczesnoszkolnej. Jakie powinny być kolejne kroki do podniesienia kwalifikacji? Przygotowanie pedagogiczne i na końcu dwa lata studiów magisterskich? Dobrze myślę?

Kończąc pedagogikę wczesnoszkolną automatycznie nabywasz przygotowanie pedagogiczne. Mając magistra z politologii będziesz otrzymywała pensję taką jak magister (nie ważny jest kierunek). Potem możesz już dowolnie wybierać studia, które są też potrzebne do zdobywania kolejnych stopni nauczycielskich i mogą być to studia magisterskie lub podyplomowe pod konkretne przedmioty lub nadające dodatkowe uprawnienia pedagogiczne np. z pedagogiki specjalnej.

Katarynka_ona pisze:I jeszcze dwa pytania - tak szczerze - jaką tak naprawdę mam szansę na pracę nauczyciela w szkole podstawowej posiadając początkowo jedynie licencjat z pedagogiki? Chciałabym wiedzieć, czy przypadkiem nie porywam się z motyką na słońce i moje szanse są raczej marne - licencjat to jedynie absolutne minimum...

W moim przypadku wysłałem CV tego samego dnia, co pojawiło się ogłoszenie o pracę i tydzień później już uczyłem. Mam dopiero sam licencjat i w tym roku kończę studia magisterskie. Od tego roku mam już umowę o pracę na cały etat. Ogólnie nie masz się co martwić ;) Nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego potrzebują w ilościach hurtowych, a będzie ich potrzeba jeszcze więcej :D Wejdź sobie do Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli ;)

Katarynka_ona pisze:Czy pracodawcy zwracają uwagę na to, jaką szkołę ukończyłam? Mam możliwość studiowania w szkole wyższej na miejscu lub na uniwersytecie w innym mieście(dodatkowe koszta, czas) i nie wiem na co się zdecydować...

Trudno powiedzieć. Są dyrektorzy, którzy potrzebują nauczyciela na już i nie patrzą na uczelnie (tak jest zazwyczaj), a są też tacy, którzy wybierają kadrę według jakiś kryteriów. Lepiej wybierz uczelnie, która jest blisko ciebie, a pracę spokojnie dostaniesz ;)

Katarynka_ona

Postautor: Katarynka_ona » 2018-08-13, 23:20

Dziękuję za dokładną odpowiedź Michalll_95 i ann, podniosło mnie to na duchu, ale pojawiły się dodatkowe wątpliwości... jestem już po trzydziestym roku życia, jak skończę licencjat to dojdą kolejne lata i tak się zastanawiam, czy wiek będzie miał znaczenie...
Zastanawiam się także jaką specjalność wybrać - spotkałam się z pedagogiką wczesnoszkolną i wychowaniem przedszkolnym z wczesnym nauczaniem języka angielskiego, ale z pedagogiką wczesnoszkolną i wychowaniem przedszkolnym z pedagogiką Montessori już nie - cóż to za nowość i która specjalność jest bardziej poszukiwana na rynku pracy?

Michalll_95

Postautor: Michalll_95 » 2018-08-14, 10:55

Katarynka_ona pisze:jestem już po trzydziestym roku życia, jak skończę licencjat to dojdą kolejne lata i tak się zastanawiam, czy wiek będzie miał znaczenie...

U mnie w szkole są nauczycielki, które wcześniej kończyły studia zupełnie niezwiązane ze szkolnictwem i pracowały wcześniej w różnych zawodach, a dopiero po trzydziestce zaczęły pracę w szkole. I jest ich całkiem sporo, nawet mają wychowawstwa. W kwestii wieku nie widzę tu problemu. Pewnie też zależy to od ilości kandydatów, ale nie wiem, czy dyrektor wybierze młodsze, czy starsze osoby. Patrzy się na osobę i to, co ona sobą reprezentuje. Dodatkowe doświadczenie poza szkolnictwem może też się przydać w szkole.

Problemem mogą być tylko pieniądze. W szkole publicznej reforma wydłużyła awans na nauczyciela mianowanego, a co za tym idzie pieniądze początkowo będą niewielkie.

Katarynka_ona pisze:Zastanawiam się także jaką specjalność wybrać - spotkałam się z pedagogiką wczesnoszkolną i wychowaniem przedszkolnym z wczesnym nauczaniem języka angielskiego, ale z pedagogiką wczesnoszkolną i wychowaniem przedszkolnym z pedagogiką Montessori już nie - cóż to za nowość i która specjalność jest bardziej poszukiwana na rynku pracy?

Zawsze lepiej wybrać studia, które za jednym razem dają więcej kwalifikacji. Pedagogiką Montessori nigdy się dokładniej nie interesowałem, ale wiem, że są szkoły, gdzie mile widziana jest udokumentowana znajomość tej metody (w niektórych szkołach niepublicznych tylko).

Katarynka_ona

Postautor: Katarynka_ona » 2018-08-19, 12:34

Dziękuję Michalll_95 za odpowiedź w kwestii wieku – z tego wynika, że liczy się człowiek a nie jego wiek – nawet 40-latkowie myślę mieliby dużą szansę na otrzymanie pracy nauczyciela: )
Co do wynagrodzenia to nie orientuję się jak one wyglądają w przypadku nauczycieli nauczania początkowego – chyba, że to zależy jedynie od stopnia nauczyciela(czy kontraktowy czy mianowany itd.). Muszę sprawdzić jakie dodatki należą się nauczycielowi do pensji podstawowej.
Naprawdę jest taka przepaść w wynagrodzeniu między szkołą publiczną a prywatną? Bardzo różnią się wymagania dotyczące zatrudnienia w szkole prywatnej?
Po ukończeniu licencjatu(zaocznie) zostanę stażystką w szkole, później nauczycielem kontraktowym a potem dopiero mianowanym.
Czy można zacząć staż w szkole już w trakcie studiów licencjackich?

"Zawsze lepiej wybrać studia, które za jednym razem dają więcej kwalifikacji. Pedagogiką Montessori nigdy się dokładniej nie interesowałem, ale wiem, że są szkoły, gdzie mile widziana jest udokumentowana znajomość tej metody (w niektórych szkołach niepublicznych tylko)."

To może wybrać tę edukację wczesnoszkolną z językiem angielskim a potem zrobić dodatkowy kurs z metody Montessori?

Michalll_95

Postautor: Michalll_95 » 2018-08-19, 15:38

Katarynka_ona pisze:Naprawdę jest taka przepaść w wynagrodzeniu między szkołą publiczną a prywatną?

W szkole publicznej jest stałe wynagrodzenie zasadnicze i dodatek motywacyjny, który maksymalnie może wynosić 30% pensji zasadniczej, a jaki się otrzyma decyduje dyrektor szkoły. W praktyce najwyższy dodatek otrzymuje nauczyciel, który z dyrektorem jest zaprzyjaźniony, bądź taki, który jest szkole bardzo potrzebny np. fizyk na kilka godzin w tygodniu.

Z kolejnych dodatków to dodatek za wysługę lat - 1% co roku, aż do 20% wyliczany z pensji zasadniczej, dodatek za pracę w szkole wiejskiej i trzynastka. Tego wszystkiego w szkole prywatnej nie ma ;/

W szkole niepublicznej plusem jest to, że dodatek motywacyjny nie jest niczym ograniczony, więc generalnie lepiej się w takich szkołach zarabia (na początku kariery, później zresztą też dla pracoholików). Oczywiście jest też więcej pracy. Idealnie byłoby zatrudnić się na pół etatu w szkole publicznej, żeby rósł staż pracy, a resztę czasu pracować w szkole prywatnej. Wiadomo, że jest to trudne do pogodzenia, ze względu na organizację godzin w dwóch szkołach (lekcje, zebrania, rady itd.)

Katarynka_ona pisze:Bardzo różnią się wymagania dotyczące zatrudnienia w szkole prywatnej?

Wymagania są dokładnie takie same. Szkoły prywatne wymagają czasem różnych specjalnych dodatkowych kwalifikacji np. pracy metodą Montessori, ale jeżeli nas to nie interesuje to nie warto płacić za wyrobienie takiego dyplomu. Lepiej inwestować w lepsze kwalifikacje i bardziej uregulowane prawnie jak np. oligofrenopedagogika, czy resocjalizacja.

Katarynka_ona pisze:Po ukończeniu licencjatu(zaocznie) zostanę stażystką w szkole, później nauczycielem kontraktowym a potem dopiero mianowanym.
Czy można zacząć staż w szkole już w trakcie studiów licencjackich?

Nie jestem pewien, wydaje mi się, że nie. Dyrektor szkoły za zgodą kuratorium może zatrudnić nauczyciela, który kończy studia z danego przedmiotu (jeżeli nie może znaleźć takiego, który już ma kwalifikacje), ale wydaje mi się, że nie można wtedy rozpocząć stażu.

Martyna65
Kto: student

Postautor: Martyna65 » 2018-08-22, 20:10

Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące tego tematu.
Jestem studentką na kierunku "pedagogika". Od października zaczynam drugi rok studiów. Czy po zmianie przepisów regulujących zatrudnianie nauczycieli, będę mogła po ukończeniu studiów I stopnia (licencjackich) pracować w przedszkolu lub klasach I-III szkoły podstawowej ? Czy będę musiała ukończyć studia magisterskie ?
Zastanawiam się też nad wybraniem specjalności (co niedługo będę musiała już uczynić). Czy wybierając pedagogikę w zakresie opieki i terapii pedagogicznej mogę pracować w ogólnodostępnych placówkach czy pozostaje mi już praca tylko i wyłącznie z dziećmi wymagającymi specjalnego trybu nauczania ? Opisy specjalności są bardzo skromne, a nie ma żadnej osoby odpowiedzialnej za wytłumaczenie tego studentom.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Michalll_95

Postautor: Michalll_95 » 2018-08-23, 17:23

Martyna65 pisze:Jestem studentką na kierunku "pedagogika". Od października zaczynam drugi rok studiów. Czy po zmianie przepisów regulujących zatrudnianie nauczycieli, będę mogła po ukończeniu studiów I stopnia (licencjackich) pracować w przedszkolu lub klasach I-III szkoły podstawowej ? Czy będę musiała ukończyć studia magisterskie ?

Tak :wink: Z samym licencjatem można pracować w szkole podstawowej i przedszkolu.

Martyna65 pisze:Zastanawiam się też nad wybraniem specjalności (co niedługo będę musiała już uczynić). Czy wybierając pedagogikę w zakresie opieki i terapii pedagogicznej mogę pracować w ogólnodostępnych placówkach czy pozostaje mi już praca tylko i wyłącznie z dziećmi wymagającymi specjalnego trybu nauczania ? Opisy specjalności są bardzo skromne, a nie ma żadnej osoby odpowiedzialnej za wytłumaczenie tego studentom.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Po takich studiach będziesz mogła pracować na świetlicy szkolnej i/lub prowadzić zajęcia indywidualne dla dzieci w każdej szkole podstawowej i przedszkolu :wink:

Awatar użytkownika
linczerka

Postautor: linczerka » 2018-08-23, 18:01

W świetlicy może pracować każdy nauczyciel.
MichaIII, o jakich zajęciach indywidualnych piszesz?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Michalll_95

Postautor: Michalll_95 » 2018-08-23, 18:25

linczerka pisze:W świetlicy może pracować każdy nauczyciel.

Tak, ale musi on być zatrudniony w szkole na stanowisku innym niż nauczyciel świetlicy. Wtedy może też pracować dodatkowo na świetlicy. Żeby pracować wyłącznie na świetlicy należy skończyć pedagogikę np. opiekuńczo - wychowawczą.

linczerka pisze:MichaIII, o jakich zajęciach indywidualnych piszesz?

Zależy od konkretnego dziecka. W mojej szkole zazwyczaj na terapie pedagogiczną uczęszczają dzieci, który mają problemy w nauce matematyki, pisania, czy czytania. Zdarzają się też dzieci, które mają z tego powodu poważne problemy emocjonalne.

Awatar użytkownika
linczerka

Postautor: linczerka » 2018-08-23, 19:07

Mam inne zdanie (sprawdź rozporządzenie na temat kwalifikacji do świetlicy).
Nie ma zajęć indywidualnych, są to głównie zajęcia korekcyjno - kompensacyjne.
A prowadzenie innych zajęć uzależnione będzie od tego, co będzie w suplemencie dyplomu.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Osa_dts
Kto: student
Przedmiot: Ekonomia

Postautor: Osa_dts » 2019-03-18, 22:46

Witam
Czy osoba posiadająca wykształcenie wyższe jednolite z Zarządzania, w trakcie studia podyplomowe z Przygotowania pedagogicznego oraz w trakcie studia podyplomowe z Wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej , może uczyć po uzyskaniu wszystkich dyplomów w klasach I-III ? Mam tez poważne pytanie odnośnie praktyk z Przygotowania pedagogicznego i tegoż Zarządzania. Czy mogę starać się odrobić praktyki w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości ? Bo rozumiem ze w Szkole Podstawowej nie ma opcji odbycia ich po takim kierunku np , Wos ? A czy w związku z tym nie koliduje to z nauczaniem w przyszłości dzieci w klasach I-III ?

Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”