wynagrodzenie

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

melonek
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-12, 11:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

wynagrodzenie

Postautor: melonek » 2018-09-07, 16:04

Dzień dobry wszystkim.

Piszę do Państwa z pewną sprawą, która nie daje mi od godziny spokoju.

Rozpoczęłam pracę w szkole ponadgimnazjalnej. Nie podpisałam do dzisiaj umowy, nie widziałam więc kwoty brutto, jednak wypłynęło dziś na moje konto wynagrodzenie w wysokości 812zł za miesiąc wrzesień. :?: :?: :?:

Uczę języka angielskiego, nie mam żadnych zajęć świetlicowych.

Mam tytuł zawodowy magistra, jednak jeszcze bez przygotowania pedagogicznego. Pracuję 17h w tygodniu przy tablicy, po uśrednieniu (dostałam od dyrekcji takie zestawienie) wyszło 15,95.

Nie wiem co o tym myśleć. Jestem świadoma, że bez przygotowania pedagogicznego wynagrodzenie jest niższe, ale kwota, którą otrzymała wprawiłą mnie w osłupienie. I szczerze mam nadzieję, że to błąd. Czy tak to ma wyglądać? Do księgowości udam się w poneidziałek, abby to wyjaśnić, jednak chciałabym zasiegnać u was porady jak to wygląda.

Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedź.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: wynagrodzenie

Postautor: sharkinator » 2018-09-07, 18:08

Według moich obliczeń powinnaś mieć około 500-600zł więcej. Niestety tak zarabia się w szkole. Poproś o pasek z wypłaty, tam będziesz mieć wszystko napisane.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: belfegorr » 2018-09-07, 18:12

Magister bez przygotowania pedagogicznego ma 2127 zł brutto dla stażysty.
15,95/18 * 2127 zł = 1884,76 zł
Netto powinno być około 1319 zł.

melonek
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-12, 11:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: melonek » 2018-09-07, 18:15

Dziękuje bardzo za odpowiedź!

Tak, wiem jak to u nas wygląda, świadomie na to poszłam, bo nauczanie to (jak narazie ;-)) moja pasja, ale dzisiejszy przelew, którego się i tak nie spodziewałam dopóki nie podpiszę umowy, mnie zaskoczył, bo nie wiem do czego go przykleić i skąd ta kwota. :?: :?: pasja pasją, ale za coś trzeba żyć.

Według moich "obliczeń" (cudzysłów, bo obliczenia to za duze słowo, starałam się znaleźć jakieś informacje w internecie) też brakuje mi jakieś 500-600 zł, ale żadna ze mnie księgowa.

Czy jest jakiekolwiek wyjaśnienie tej sumy?

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: wynagrodzenie

Postautor: sharkinator » 2018-09-07, 22:28

To szkoła publiczna? Jeśli nie to pensum wcale nie musi wynosić 18 godzin. No i wtedy też nie obowiązują stawki ministerialne.

ded
Posty: 20
Rejestracja: 2018-08-21, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wynagrodzenie

Postautor: ded » 2018-09-08, 07:41

To jest wszystko kwestia dogadania. Ja też rozpocząłem pracę w technikum ale bez przygotowania pedagogicznego i na umowę o pracę. Co prawda na razie jej także nie podpisałem, ale wynegocjowałem 45zl brutto za godzinę dydaktyczną. Jest to co prawda placówka niepubliczna ale odniosłem wrażenie, że dysponują ograniczonymi zasobami finansowymi. Godzin miało być mniej, na początek, żebym się wdrożył itp, ale stanęło na 28h przedmiotów zawodowych czyli 1,5 etatu nauczyciela. Prowadzę DG i zależało mi głównie, żeby ZUSy się zapłaciły a tu się okazuje, że o ile dobrze liczę (stawka*28h*4tygodnie w miesiącu), to dostanę lekko ponad 3,5 tyś do ręki. Na działalności nie przymierałem głodem, ale to już jest całkiem sensowna stawka, zwracając uwagę, że do 40h zegarowych "standardowego" etatu jeszcze daleko. Na wakacje ponoć dostanę tylko minimalną krajową, żeby zusy się zapłaciły. Jeśli byłoby to moje jedyne źródło dochodu to słabo, ale szkoła jest mała i dla większości nauczycieli nie jest szkołą macierzystą. Co za tym idzie zrozumiałem, że większość nauczycieli nie będzie miała umowy jak i wynagrodzenia na czas wakacji. Także można się dogadać, jeśli szkoła jest skłonna zapłacić. Druga sprawa, że uczę przedmiotów zawodowych informatycznych, ponoć Ci nauczyciele dostają u nas delikatnie większe stawki. Ja się nigdy ze swoimi zarobkami czy cenami usług nie kryłem- w sensie jak ktoś pytał. No i wczoraj jedna z nauczycielek zapytała, jak się okazało, że ona ma 35zł to się lekko zdenerwowała. Emeryci uczący zawodowych mają 40zł i wychodzi na to, że ja świerzak robię tu za najlepszą kasę. Z karty nauczyciela bym miał dużo mniej, ale takiej propozycji bym nie rozpatrywał nawet, bo mam inne opcje. Wspomniana nauczycielka wyszła w mocno bojowym nastroju i obawiam się, że zainicjowałem poniedziałkowy atak na p. Dyrektor. Już dawno nie pracowałem "z ludźmi" i chyba za bardzo szczery i bezpośredni jestem.

melonek
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-12, 11:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: melonek » 2018-09-08, 09:49

Jest to szkoła publiczna.

Dowiedziałam się, że wraz z początkiem miesiąca wypłacane jest wynagrodzenie za etat, a pod koniec za nadgodziny, Czy możliwe, że skoro nie mam pełnego etatu mogąmi zaproponować umowę na pół etatu + nadgodziny? Czy to ma sens i byłoby dla mnie opłacalne?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: belfegorr » 2018-09-08, 18:40

Jeśli się ma niepełny etat, to nie można mieć godzin ponadwymiarowych. A może pracujesz na pół etatu i jeszcze o tym nie wiesz? :)

ded
Posty: 20
Rejestracja: 2018-08-21, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wynagrodzenie

Postautor: ded » 2018-09-08, 20:44

Ale dostać wypłatę a nie dostać umowy, to stawia pracownika w komfortowej sytuacji.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: belfegorr » 2018-09-09, 08:19

Nie tyle pracownika, co pracodawcę, gdyż jest to praca na czarno. Zgodnie z Kodeksem Pracy umowa powinna być podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.

ded
Posty: 20
Rejestracja: 2018-08-21, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wynagrodzenie

Postautor: ded » 2018-09-09, 12:22

Zgoda ale jeśli pracownik nie ma umowy a wziął kasę to może jej nie podpisać i nikt Cię nie zmusi do jej oddania. Pracodawca do sądu nie pójdzie bo by się przyznał do bezprawnego działania.

melonek
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-12, 11:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: melonek » 2018-09-09, 12:45

Spokojnie, nie mam zamiaru robić żadnej grandy :D jestem świeżakiem w tej branży i nie chciałabym być stratna z powodu własnej niewiedzy albo godzić się na wszystko jak leci bez zająknięcia :-)

czyli jak rozumiem, nie mogą mi zaoferować umowy na pół etatu plus nadgodzin? To całkiem logiczne, jak można by mieć godziny ponadwymiarowe skoro nie spełnia się wymiaru.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: belfegorr » 2018-09-09, 20:29

Tak, zgadza się, godzin ponadwymiarowych przy niepełnym etacie być nie może. Można jednak prowadzić zajęcia w ramach zastępstw doraźnych, a za to wypłata jest z dołu. Może masz przydzielone 1/2 etatu, a reszta to zastępstwa doraźne? Jeśli tak, to gdy znajdzie się inny nauczyciel, on przejmie godziny twoich zastępstw.

titi50
Posty: 3
Rejestracja: 2018-09-13, 15:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Religia
Lokalizacja: podlaskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: titi50 » 2018-09-13, 15:46

Witam wszystkich. Jestem tu od niedawna, ale może ktoś mi podpowie w sprawie poprawnego wyliczenia wynagrodzenia z góry dziękuję. Przejdę do meritum. :D
Jestem n-lem dyplomowanym w szkole podstawowej z 25 letnim stażem pracy. W tym roku dostałam angaż na 13,4/18 etatu i za zgodą kuratorium jako nie mająca kwalifikacji do nauczania przedmiotu 8/18 innego przedmiotu . Wszystko na jednym angażu. mam w sumie 21/18 godz. czy w tej sytuacji mam godz. ponadwymiarowe czy ich nie mam? i ile powinno wynosić wynagrodzenie? Proszę o odpowież

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: wynagrodzenie

Postautor: belfegorr » 2018-09-13, 16:40

Na zatrudnienie bez kwalifikacji powinna być osobna umowa. Jeśli jest to na jednej umowie, to są godziny ponadwymiarowe. Będzie jednak trudność z wyliczaniem wynagrodzenia, gdy te godziny będą przepadać, np. w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, czy wycieczką.


Wróć do „Prawo oświatowe”