Praca w grupach

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Praca w grupach

Postautor: relicher » 2007-12-12, 20:32

O, tak masz racje. Lecz czy nie lepiej ignorować ich? A na koniec lekcji ocena. Oczywiście z pracy na lekcji. Albo, jeszcze inaczej, po powiedzeniu zdania powiedz do rozmawiającego ucznia: jakie było moje ostatnie zdanie? Jeżeli powtórzy twoje słowa to powiesz, że się zgadza, ale jakie powiedziałeś ostatnie zdanie o ***. Jeżeli powie, że niewie powiedz: Moim ostatnim zdaniem było pytanie - jakie było moje ostatnie zdanie? Siadaj jedynka. Jeżeli zaś odpowie dobrze powiedz: tak, ale masz -5 za gadanie.
Zero litości dla tych, którzy gadają Ci na lekcji :!:
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Praca w grupach

Postautor: chiczi » 2007-12-12, 21:04

relicher pisze:Zero litości dla tych, którzy gadają Ci na lekcji


Oooo, jestem w pozytywnym szoku Relicher :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Praca w grupach

Postautor: relicher » 2007-12-13, 20:53

Zapewniam Cię Ingeborgo, że taka sytuacja nie miała miejsca na żadnej mojej lekcji.
Ps. Przynajmniej jak byłem w szkole, bo ostatnio miałem zapalenie oskrzeli.
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

pani_ka
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-03, 21:39

Re: Praca w grupach

Postautor: pani_ka » 2007-12-14, 16:12

miwues metoda z nagłym odpytaniem może być dobra :) Ale od razu jedynka ze brak odpowiedzi to chyba lekka przesada... przynajmniej wg mnie.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca w grupach

Postautor: malgala » 2007-12-14, 17:26

A ja uważam, że to nie jest przesada.
Wystarczy raz, drugi, trzeci postawić niedostateczny i już potem reszta się pilnuje.
Najczęściej zdarza mi się stawiać jedynki za nieuwagę na początku roku szkolnego (mimo że zawsze na pierwszej lekcji ostrzegam uczniów, że będę tak robić). Przeciętnie jest to 1, 2 w klasie. Później problemu z nieuważającymi nie ma do końca roku.

Awatar użytkownika
agama18
Posty: 51
Rejestracja: 2007-11-11, 17:35

Re: Praca w grupach

Postautor: agama18 » 2007-12-16, 20:49

a ja mam takie pytanie do wszystkich:) jakie widzicie zalety i wady w pracy w grupach :?: :?: bo ja dostrzegam wadę taką, że nie wszyscy przykładają sie do pracy i sie poprostu obijają, a jako zaletę to, że w grupie zawsze raźniej np. można więcej rzeczy wymysleć i przeprowadzić wiele konwersacji:) Macie jeszcze jakieś pomysły do wad i zalet??

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca w grupach

Postautor: dushka » 2007-12-16, 20:51

CAŁY ten wątek jest na ten temat :)

Awatar użytkownika
agama18
Posty: 51
Rejestracja: 2007-11-11, 17:35

Re: Praca w grupach

Postautor: agama18 » 2007-12-16, 20:56

Czyli musze wszystkie posty dokladnie przeczytać:) bo jak narazie to mi wychodzi czytanie 5 przez 10

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca w grupach

Postautor: dushka » 2007-12-16, 21:01

No wypadałoby, zanim się weźmie udział w dyskusji na poważnie ;)

Awatar użytkownika
agama18
Posty: 51
Rejestracja: 2007-11-11, 17:35

Re: Praca w grupach

Postautor: agama18 » 2007-12-16, 21:09

Przeczytane i zrozumiane, ale w większosci o podziałach jest pisane jak grupy dobierać. Ale potrzebne wnioski wyciągnełam :D

magdalka
Posty: 6
Rejestracja: 2007-12-03, 19:57

Re: Praca w grupach

Postautor: magdalka » 2007-12-17, 19:08

nie rozumiem stwierdzenia ze dzieci w kl 4-6 są za małe do pracy w grupie... ja pracę w małych zespołach z podziałem obowiązków dla poszczególnych dzieci stosuje w przedszkolu z dziećmi 5 letnimi, uczulam je by KAżDY miał coś do wykonania, fakt, pomagam im w podziale obowiązków, starając się znaleźć u każdego dziecko taką umiejętność która będzie wykorzystana podczas działania, jest to trudne ale efekty są super,

[ Dodano: 17 Grudzień 2007, 18:16 ]
agama18 pisze:a ja mam takie pytanie do wszystkich:) jakie widzicie zalety i wady w pracy w grupach :?: :?: bo ja dostrzegam wadę taką, że nie wszyscy przykładają sie do pracy i sie poprostu obijają, a jako zaletę to, że w grupie zawsze raźniej np. można więcej rzeczy wymysleć i przeprowadzić wiele konwersacji:) Macie jeszcze jakieś pomysły do wad i zalet??


zalety:
inegracja dzieciaków
wykorzystanie możliwości każdego dziecka
różnorodność działań
wspólpraca
uczenie się odpowiedzialności za wspólną pracę i innych członków grupy
aktywność uczniów ( presja grupy bywa silniejsza od nacisków nauczyciela)

wady:
ryzyko że inni odwalą robote za lenia (ale to już problem n-la by dobrze nadzorował;-)) )
zamieszanie w klasie
duuużo czasu to zajmuje a w warunkach szkolnych to niestety ważne... (ja mam dobrze w przedszkolu...)
łatwość utracenia kontroli nad tym co się w klasie dzieje

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: Praca w grupach

Postautor: monia58 » 2007-12-29, 09:44

magdalka pisze:zalety:
inegracja dzieciaków
wykorzystanie możliwości każdego dziecka
różnorodność działań
wspólpraca
uczenie się odpowiedzialności za wspólną pracę i innych członków grupy
aktywność uczniów ( presja grupy bywa silniejsza od nacisków nauczyciela)

dorzucę jeszcze parę zalet:
-szczególnie pomaga dzieciom mniej zdolnym i niepełnosprawnym (poczucie akceptacji),
-stwarza poczucie przynależności do grupy,
-poprawia relacje pomiędzy nauczycielem a uczniami,
-zachęca do refleksji,
-zwiększa odpowiedzialność za wyniki,
-wspomaga uczenie się prospołeczne,
-nie stresuje,
-inspiruje innych,
-pomaga dostrzec siebie na tle grupy,
-poprawia relacje między uczniami,
-daje okazje do rozmów, dyskutowania,
-zwiększa poczucie bezpieczeństwa,
-daje możliwość wymiany doświadczeń,
-stwarza dobry klimat.
Często pracuję w małych grupach 2-3 osobowych lub większych po 4-6 osób i chwalę sobie taką formę pracy :lol: Ja się nie nudzę i uczniowie też nie, bo grupy są ciągle inaczej dobierane i mają różne zadania do wykonania lub różne zagadnienia do opracowania. Potem podczas prezentacji pracy przez inną grupę pozostałe muszą albo zrobić notatkę albo krótkie podsumowanie w punktach, któe sprawdzam i oceniam, więc ten kto nie słucha lub nie uważa wie, że za brak notatki, punktów,podsumowania itp. dostanie 1.
Nie opłaca się nie słuchać :wink:

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Praca w grupach

Postautor: relicher » 2007-12-29, 14:54

Ja jestem przeciw, ponieważ jedna osoba pracuje, a reszta nic nie robi. W ten sposób zawsze tylko ja robiłem. Dlatego nienawidzę pracy w grupach. Radzę prace indywidualne.
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: Praca w grupach

Postautor: monia58 » 2007-12-29, 17:32

relicher pisze:Ja jestem przeciw, ponieważ jedna osoba pracuje, a reszta nic nie robi. W ten sposób zawsze tylko ja robiłem. Dlatego nienawidzę pracy w grupach. Radzę prace indywidualne.

mam inne zdanie :D Są takie metody pracy, któe wymagają pracy w grupach i wręcz nie ma innych możliwości pracy. Poza tym uczę języka obcego i nie da się cały czas pracować indywidualnie np. przy układaniu dialogów, scenek czy podczas pracy dramą, że o mini-projektach nie wspomnę 8)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca w grupach

Postautor: malgala » 2007-12-29, 18:02

Na matematyce też można tak zorganizować pracę w grupach, że każdy ma co robić i od zaangażowania wszystkich zależy końcowy efekt.


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”