łacina - młody nauczyciel, pomocy !

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

draxona
Posty: 9
Rejestracja: 2010-08-30, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: małopolskie

łacina - młody nauczyciel, pomocy !

Postautor: draxona » 2010-08-30, 12:32

Witam was serdecznie!
Piszę do was, żeby się poradzić starszych kolegów/koleżanek po fachu. Od września zaczynam pracę jako nauczycielka łaciny w liceum. Jest to moja pierwsza praca i bardzo się denerwuję, zaczynam łapać doła. Jutro mam pierwszą w życiu Radę Pedagogiczną i nie wiem w co się ubrać? Czy będzie dobrze jeśli pójdę w kostiumie i białej koszuli? Poza tym nie wiem jak przeprowadzić lekcję organizacyjną, co robić oprócz podania systemu oceniania, czy od razu zacząć uczyć ich alfabetu itd czy zrobić np. test sprawdzający wiedzę o Rzymie i Grecji czy dać czas wolny, czy co?????????? Mam tyle pytań i taki stres, że powoli nie daje rady sama ze sobą. Czy na pierwszą lekcję mogę iść w kostiumie? Niby 5 lat studiów, 4 miesiące praktyki a i tak nic to nie daje :/ Proszę pomóżcie. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: łacina - młody nauczyciel, pomocy !

Postautor: vuem » 2010-08-30, 12:48

Kostium? Hmm.

ja tam Coco Channel nie jestem, ale sugerowałbym schludny, a cz niekoniecznie bardzo formalny strój. Rada, czy lekcja, to nie akademia z powodu tragedii smoleńskiej.

Możesz zacząć od zabawy łaciną, jej obecności w językach tego świata, roli, jako źródła słów powszechnie używanych, liter alfabetu używanych w różnych dziedzinach, np. jako symbole, kilku słynnych cytatów, luźnej pogadanki o kulturze rzymskiej i greckiej itp.

Czasu wolnego, jak również testu na dzień dobry bym nie proponował :wink:

Awatar użytkownika
annuszka
Posty: 54
Rejestracja: 2010-08-20, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: łacina - młody nauczyciel, pomocy !

Postautor: annuszka » 2010-08-30, 15:04

Kobieto nie panikuj! Jakieś spodnie i bluzka (niekoniecznie biały kołnierzyk) starcza ;D
Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: łacina - młody nauczyciel, pomocy !

Postautor: Ritter von Rodewald » 2019-03-09, 19:38

Łacina fajna rzecz. Do dzisiaj mile wspominam ćwiczenia na studiach. Poszerza horyzonty, pomaga poćwiczyć ramy zdaniowe, bardzo ciekawe były zajęcia tłumaczeniowe, inspiruje mnie do tej pory.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: łacina - młody nauczyciel, pomocy !

Postautor: oramge » 2019-03-09, 20:33

Ja również, po latach, doceniam jej wpływ na moje myślenie oraz precyzowanie wypowiedzi. Szkoda, że nie jest przedmiotem obowiązkowym.

Pinocchio
Posty: 12
Rejestracja: 2018-08-24, 13:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: łacina - młody nauczyciel, pomocy !

Postautor: Pinocchio » 2021-02-03, 23:18

Mnie się nauka łaciny nie podobała, ale na pewno przydaje się przyszłym humanistom na studiach. Co do szkoły średniej - mam wątpliwości, jako fakultet dla chętnych: doskonale, jako obowiązkowy przedmiot: jestem na nie... I wydaje mi się, że bardziej w życiu jednak przydaje się wykształcenie na poziomie szkoły średniej z praktycznych, życiowych spraw: prace domowe, gospodarstwo, elektronika, przedsiębiorczość. Mniej nurzania się w czytankach.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: łacina - młody nauczyciel, pomocy !

Postautor: Ritter von Rodewald » 2021-02-04, 22:38

Istnieje około 150 łacińskich zwrotów, które człowiek wykształcony musi znać.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.


Wróć do „Języki obce”